The White Stripes’ın yıldızı ve Rolling Stone Dergisi’nce gelmiş geçmiş en iyi 17. gitarist seçilen, son yıllardaki yoğun çalışma temposu ve yaptığı işlerin kalitesiyle  adından söz ettiren müzisyen Jack White, ‘Blunderbuss’ adlı ilk solo albümünü Nisan ayı sonunda piyasaya sürmeye hazırlanıyor. The White Stripes, The Raconteurs ve The Dead Weather gibi pek çok grupta aynı anda rol alan White, kariyeri boyunca ilk kez solo bir çalışmaya imza atıyor.

Albümün, kemanlarından tutun bayan geri vokaline kadar oldukça yumuşak ve catchy bir tutum sergileyen ilk single’ı, ‘Love Interruption’, tınısıyla olduğu kadar zehir dolu aşk sözleriyle de hayranları şaşırtmış durumda. White’ın çiğ garaj rock tavrını özleyenler ise aradıklarını, ikinci ‘Sixteen Saltines’de buldu. Şarkının, izleyen herkes tarafından ‘garip’ olarak nitelendirilmiş videosu ise; çocuklar ve ergenlerin hükmettiği bir dünyada bir yetişkin olarak esir alınmış bir Jack White’ı, tabutta bir çocuğu ve bunun gibi daha pek çok değişik görsel içerip, şu linkten izlenebilir.

Yenilikçi tavırlarıyla tanınan müzisyen, albümünden çıkardığı üçüncü single’ı ‘Freedom at 21’ın tanıtımını ise, White’ın sahibi olduğu plak şirketinde hazırlanan helyum balonlarına koyduğu plakları gökyüzüne bırakarak yaptı. Göğe bırakılan 1000 plaktan bir kısmının komşu bölgelerde bulunduğu da, balonları bulanlar tarafından rapor edilmiş durumda. Bu ilginç müzikal deneyin sonuçları ise şu haritadan takip edilebilir. Deneyin gerçekleştirilişi ve balonların hazırlanışı da yine videoya alındığı üzere şuradan izlenebilir.

Blues ve garaj rock arasında gidip gelen albümde, bol bol tuşlu ve yaylı çalgılar kullanıldığı biliniyor. Albümü dinleme şansı bulan müzik eleştirmenlerince atmosferik, saykodelik ve seksi gibi sıfatlarla tanımlanan ve şimdilik sır gibi saklanan şarkıların ne zaman internete düşeceği ise merak konusu.

23 Nisan’da çıkacak olan albümün şarkı listesi ise şu şekilde:

‘Missing Pieces’
‘Sixteen Saltines’
‘Freedom At 21’
‘Love Interruption’
‘Blunderbuss’
‘Hypocritical Kiss’
‘Weep Themselves To Sleep’
‘I’m Shakin”
‘Trash Tongue Talker’
‘Hip (Eponymous) Poor Boy’
‘I Guess I Should Go To Sleep’
‘On And On And On’
‘Take Me With You When You Go’

Leave a Reply