68660_10151567559064719_459159814_n

Nesil olarak ucundan yakaladık bizler gündüz vakti yayınlanan Türk filmlerini. Okuldan gelir, mavi önlüğümüzü çıkartır bir an önce televizyon karşısına geçerdik. Bizleri salaklıklarıyla Kemal Sunal, gülüşüyle Adile Naşit, maceralarıyla Zeki Alasya – Metin Akpınar ikilisi karşılardı. Ondan sonra akşam haberlerine kadar bir filmden diğerine zaplardık.

Biz büyüdükçe işler değişti. Gündüz kuşağını, her geçen gün artan sayılarıyla dizilerin tekrarları ele geçirmeye başladı. Hemen hemen hepsi de birbirine benziyordu bu dizilerin. Benzer karakterler, benzer aşklar, benzer ihanetler…

Akılda kalanları bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az sayıda.

İşte bu akşam o sayılı dizilerden birine veda ediyoruz. Amirim bizlere “Hoşçakalın”  diyor.

 Bir Ankara Polisiyesiimages

Yayınlamaya başladığı günden itibaren çok ama çok ses getirdi Behzat Ç.. Diğer televizyon dizilerindeki gibi ihanetler, aşklar, yoktu bu dizide. Ülke gündemini yakından takip eden, yeri geldiğinde birilerinin çıkarlarına çomak sokabilen bir diziydi.

Bu yüzdendir ki onlarca uyarı cezası aldı, para cezası yedi, defalarca yayından kaldırılmakla karşı karşıya kaldı.  Eleştirildi, gençleri alkol kullanmaya özendirdiği, polisin toplumun gözündeki “düzgün” imajını zedelediği iddia edildi.

Çünkü Behzat Ç ve ekibi Cumartesi Anneleri’nin çocuklarının katillerini bulmaya çalışmış, nefret cinayetlerine yer vermiş, ırkçı cinayetleri anlatmış, yolsuzlukları ortaya çıkarmış, özel yetkili savcıların badem bıyıklarını göstermiş, devlet içindeki kadrolaşmayı ve örgütlenmeyi gözler önüne sermişti.

behzat-ç.-1

Amirimin suçu kimsenin söylemeye cesarete edemediği şeylere cesaret etmekti. Fazıl Say’ın hapis cezasına çarptırıldığı bir ülkede bu cesaret fazlaydı.

Sadece cesurca söylemleriyle değil, her gün Ankara sokaklarında yanından geçip gittiğimiz, içimizden karakterleriyle de farklı bir yer edindi Behzat Ç seyircinin gönlünde. Akbaba, Hayalet, Harun, Savcı Esra, Cevo, Tahsin Müdür, Eda; hepsi bizdendi.

Bu akşam saat 23.00’da yayınlanacak son bölümüyle bizlere veda ediyor Behzat Ç.. Belki bundan sonra Cuma akşamlarımız daha boş geçecek. Ama biz Behzat Ç. ve ekibini yaptıkları işler ve evlerimize taşıdıkları samimiyetle hep hatırlayacağız

Nasıl mı hatırlayacağız?

Harun’un “Siz Kimsiniz?” sorusuna verdiği tuhaf cevaplarla,

http://www.youtube.com/watch?v=MK-DuP7zqOs

Hayalet’i Ilgın’a yazdığı mektupla,

http://www.youtube.com/watch?v=RLr-0SkSDxU

Akbaba’yı efsanevi çerez muhabbetiyle,

http://www.youtube.com/watch?v=2M43jwfscMg

Savcı Esra’yı “Bağırma Bana” deyişiyle,

http://www.youtube.com/watch?v=lw9AEu6Qc58

Behzat Amiri ise hepimize verdiği hayat dersiyle hatırlayacağız.

Türkiye’nin Behzat Ç.’den ayrılma vakti geldi. Belki Behzat Ç.‘nin Ç’sini öğrenememiş olsak bile, cesur olmayı ve savunduğumuz doğruların arkasında nasıl duracağımızı az da olsa öğrenmişizdir umarım.

 

Leave a Reply