Havaların ısınması ve ‘Abi resmen yaz geldi’ temalı konuşmaların ortaya çıkışı ile konser haberleri de gelmeye başladı. Geniş bir kitleyi sevindiren iki konser haberi de Two Door Cinema Club ve Metronomy’ den geldi. Gruplar 28 Haziran günü Maçka Küçükçitflik Park’ta sahne alacak. Biletler 16 Martta satışa çıktı bile!

Pozitif tarafından bu sene ilk defa düzenlenen Pozitif Günler kapsamında gerçekleşecek, özellikle son dönemlerde öne çıkan bu iki Britanyalı grubun konseri kalabalık olacağa benziyor. Öğrenci biletleri şimdiden tükenmiş durumda.

Two Door Cinema Club

Alex Trimble, Sam Halliday ve Kevin Bair’dan oluşan grup Kuzey İrlandalı.  Alex ve Sam okul arkadaşları ve anlattıklarına göre Kevin’la onların tanıdığı kızlar da ‘takılmaya’ çalışırken tanışmışlar. Grubun adı, mahallede bulunan ‘Tudor Cinema’sını Sam’in yanlış telaffuz etmesinden geliyor.

2007 yılında kurulan grup, 2009 yılında eleştirmenlerden aldıkları iyi yorumlarla kendini göstermeye başladı. Ve 2010’a gelindiğinde hızlı bir çıkış yaparak adını eleştirmenlerin ötesine geçecek şekilde duyurdu.  Two Door Cinema Club Foals, Phoenix ve Metronomy gibi gruplarla turlayarak Glastonburry ve Leeds gibi önemli festivallerde sahne aldı.

Basitçe elektro pop olarak nitelendirebileceğimiz grubun konserinin de çok hareketli geçeceği kesin.  Hızlı tempolarıyla dinleyeni eğlendiren bu üçlüye kulak vermek lazım.

Metronomy

Joseph Mount tarafından, hala İngiltere’nin güneyinde Devon’da yaşarken, bateri çaldığı birkaç farklı gruptan ayrı bir proje olarak başlatıldı. Babasından satın aldığı eski bir bilgisayarda Joseph’in elektronik kompozisyonlar yaparak başlattığı grupsa 1999 yılından beri aktif. Gabriel Stebbing’in kendi projesini yapmak üzere gruptan ayrılmasından sonra grupta günümüzde yer alan üyelerse; Oscar Cash, Anna Prior, Gbenga Adelekan. Bloc Party ve Justice ile Avrupa turu yapan Metronomy’nin de festival geçmişi oldukça kabarık ve etkileyici.

Yaptıkları müzik türünün elektro pop hatta zaman zaman deneysel olduğu söylenebilir. The Engligh Riviera albümleri 2011’in en başarılı albümleri arasında gösterildi. Yine Joseph Devon, Metronomy adı altında remixler yapıp yayınlıyor. Ve Devon’un remixlediği sanatçılar arasında Lykke Li, Lady Gaga, Kate Nash, Gorillaz, Klaxons, Ladytron gibi ünlü isimler de var.

Konser haberleriyle sevindiren bu iki grubu; eğlenceli bir vakit geçirmek, iyi müzik dinleyerek eğlenmek için kesinlikle kaçırmamak gerekiyor. Bu arada unutmadan, Nouvelle Vague da 25 Haziranda yine Pozitif Günler kapsamında Maçka Küçükçiftlik Park’ta sahne alacak.

Leave a Reply