“Herkesin içinde kötülük vardır..”

 

İşte bir Tarantino seneryosu olan, yönetmenliğini ise Oliver Stone’un yaptığı “Natural Born Killers” yani “Katil doğanlar” filmini, Woody Harrelson’ın filmde canlandırdığı Mickey Knox karakteri, işte böyle özetliyor.

 

Başrollerini Julliet Lewis ve Woody Harrelson’ın paylaştığı, ’94 yapımı bu muhteşem filmde, Mickey ve Mallory adlı iki sapkın gencin birbirlerine olan akıldışı aşklarını yaşarken işledikleri seri cinayetler anlatılıyor. Elbette ki çocukluklarında yaşadıkları, psikolojilerini altüst eden aile dramlarının da bunu tetiklediği bariz bir şekilde işleniyor. Fakat bu eşsiz filmde akıl almaz olan bir gerçeği, yani kötülüğün ve şiddetin nasıl medya tarafından allanıp pullandığını, bu tarz olayların yine medya tarafından nasıl reklam haline getirildiği asıl parmak basılan nokta.

 

Filmden bir kare

Filmden bir kare

Katil Doğanlar filmini asıl öne çıkartan noktalardan bir tanesi de filmin müzikleri. Leonard Cohen, Bob Dylan, Peter Gabrial ve Nine Inch Nails gibi müzik endüstrisinin parmakla gösterilen sanatçılarının şarkılarını bünyesinde bulunduran film, bu şekilde, sahne sahne etkileyiciliğini daha da arttırıyor. Film aynı zamanda bazı psikolojik öğeleri de karakterlerin eçmişlerini ve ruh hallerini seyirciye hissettirmek için bulunduruyor.

 

Quentin Tarantino her ne kadar Oliver Stone’un yönetmenliğinden pek hoşlanmamış olduğunu  galasında dile getirmiş olsa da Stone filmdeki sert geçişlerle, doksanlı yıllarda ciddi bir yükselişe geçen  kitlesel tüketim, reklam ve medya kavramlarını ortaya koymasıyla gerçekten ciddi bir iş çıkardığını seyirciye belli ediyor.

 

Bir an önce bu ‘izlenmezse olmaz’ filmi arşivinize katın derim.

Leave a Reply