Bilmem farkına vardınız mı ama kulağımıza çalınan en ufak bir melodinin veya ufacık bir söz öbeğinin, kısaca her şarkının bir ana duygusu vardır; yani o şarkı o duyguyu hissedene hitap etmesi için yazılmıştır adeta. Başka bir ruh hal içindeyken dinleyemezsiniz hani, aynı hissi vermez. İlk notalarını duyduğunuz anda sesi sonuna kadar açmanızı sağlıyor ya da ilk mısralarından itibaren hüzünlendirebiliyorsa bir şarkı amacına ulaşmış demektir.

Genellikle Türk pop müziğinin arşivindeki şarkılar ya mutluluğu ya hüznü anlatır; ancak mutluluğu anlatanlardansa, yavaş ve duygusal melodiler ve hüzün çoğunlukta. Ancak son zamanlarda orta ritimli şarkılar da arşivlerde yerlerini yapmaya başladılar. Konumuza dönersek başlıktan da anlayacağınız gibi yalnızlık üzerine yazılan şarkılardan konuşacağız.

Saat çok geç olduğunda, herkes odalarına çekildiğinde veya hava alacakaranlık battaniyesini üzerine çektiğinde, insan sadece kendini dinlemeye başlar; yalnızlığını. Gerçekten yalnız değilsinizdir sadece an gereği öyle gerekiyordur. Ne diyordum; kendini dinlemek… Evet, insan kendine kaldığında yavaş şarkıları seçiyor ister istemez. Kimi klasik müzik senfonileri açar, kimi yalnızlık senfonileri. Sizi bilmem ama ben yalnızlık şarkılarına sarılanlardanım. Hafif melankoli ruhuma yormalı sanırım bunu.

Gerçekten yalnız olan insanlar daha çok sığınır yalnızlık şarkılarına elbette ama insan hayatında birilerini veya birtakım duyguları kaybettiğinde, hayatından çoğu eğlenceyi siliyor; buna müzik seçimleri de dâhil. Şu güne kadar bir sürü yalnızlığı anlatan şarkı yapıldı. Kimini sevdiniz, kimini sevmediniz. Bazılarında geceler boyu ağladınız, bazıları artık ufak bir tebessüm konduruyor yüzünüze.   Hala anıları olan şarkılar var, artık bir şey ifade etmeyenler kadar. Bu yalnızlık duygusunu hiçbir zaman dindirmedi ama yalnızlık şarkıları ortaya çıkmaya devam ediyor.

Joy Türk radyosu yaklaşık 8 yıldır geceleri yalnızlık şarkılarının frekansı. Bu radyo yayınlarında hem eski hem yeni yalnızlık şarkılarına hep kulak verdik. Yeni çıkan müzik albümlerinin durduğu raflarda, geçenlerde “Joy Türk; Yalnızlık Şarkıları” gözüme çarptı. Satın aldığım gibi, arabamda giderken dinlemeye başladım. Şarkılar geçtikçe fark ettim ki zaman artık yalnızlık zamanıydı… Dinleyicilerin seçtiği şarkı listesi bence yalnızlık zamanları için birebir olmuş.

Albümün şarkı listesi şöyle;

 1. Candan Erçetin – Nedense Sustum
 2. Gökhan Türkmen – Susma
 3. Şebnem Ferah – İstiklal Caddesi Kadar
 4. Sezen Aksu – Vay
 5. Mustafa Ceceli &  Elvan Günaydın – Eksik
 6. Kolpa – Yatağın Sol Tarafı
 7. Emre Aydın – Dayan Yalnızlığım
 8. Sıla – Oluruna Bırak
 9. Nev – Mühürlü Kaderim
 10. Bora Duran – Duman Duman
 11. Manga – Cevapsız Sorular
 12. Model – Yalnızlık Senfonisi
 13. Redd – Her Neyse
 14. TNK – Yine Yazı Bekleriz
 15. Badem – Geceyedir Küsmelerim
 16. Bülent Ortaçgil – Sensiz Olmaz

Leave a Reply