Dizi 2008 yılında başlamış olup şuan 4.sezonundadır. Aslında işlenen cinayetler üzerinden giden dizinin konusu; bir topluluğun yaptığı gizli deneyleri ve insanları bu deneylerinde birer denek olarak kullanmasıdır ve aynı zamanda bu yapılan deneyleri engellemek isteyen FBI’a bağlı olarak çalışan bir grup insanın çabasını anlatmaktadır.

Bahsetmiş olduğum bu bir grup insanın bazılarını şöyle sıralayabiliriz;

Dr. Walter Bishop, geçmişte devlet için birçok araştırma yapmış olan; aşırı zeki bir bilim adamı ve yıllar önce bir laboratuar yangınında asistanının ölümüne sebebiyet vermekten ve akli dengesinin yerinde olmadığından 25 yılını bir akıl hastanesinde geçirmek zorunda kalan bir karakterdir. Onunla ortağının ölümü hakkında konuşmak isteyen Ajan Dunham’ın, Dr.Bishop’u görebilmek için tek çaresi ise Peter Bishop’tur.

Peter Bishop ise, hiçbir işte tutunamayan ve hiçbir yerde uzun süre kalamayan, ancak babasının Ajan Dunham’ın ricası üzerine ve daha sonrasında kalıcı bir iş haline gelen araştırmalarda çalışan IQ’su normalin fazlasıyla üstünde olan bir kişidir. Ayrıca, Walter Bishop’un ne demek istediğini de en iyi anlayan kişidir.

Ayrıca ekip; bu araştırmalar süresince, onlara yardım eden Astrid adında bir FBI ajanıyla birlikte, ekibin asıl başı olan ve ilerde kendisiyle ilgili çok ilginç şeyler öğreneceğimiz, Ajan Olivia Dunham’dan oluşmaktadır.

Dizide sürekli olarak duyacağınız bir şirket adı var ki o da “Massive Dynamic”. Şirket çok büyük bir silah şirketi olmakla birlikte; çok ileri teknoloji ürünlerine de sahiptir. Bu büyük şirketin sahibi ise, Walter Bishop’un yıllar önce laboratuarında birlikte çalışmış olduğu William Bell’dir. Daha çok şirketin sözcüsü, William Bell’in sağ kolu olan- aslında bel kemiği demek daha doğru olur- Nina Sharp’ı görüyoruz ve tabi ki ilerleyen bölümlerde William Bell’de ortaya çıkıyor.

Sunulan deneylerin sıra dışı olmasının yanında, deneylerdeki en ilgi çekici kısım: Yıllar önce Dr. Walter Bishop ve William Bell’in yapmış oldukları deneylerin tekrar tekrar dizi boyunca karşımıza çıkıyor olmasıdır.

Hepinize iyi seyirler dilerim.

Leave a Reply