Hamburgerlerin herkesin hayatında ister istemez farklı bir yeri olmuştur. Zararlı ve kalorili özellikleri bir kenara bırakıldığında; pek çok kişi için en sevilen ve çok acıkıldığı zaman hayat kurtaran bir yemek olmuştur. Şu anda her yerde, her türde ve fiyatta burgere ulaşabilmekteyiz ama aslında durum hep böyle değildi.

McDonald’s ilk ortaya çıktığı zaman sadece tek tip hamburger vardı ve üzerinde değişiklik yapılmasını isteyemiyordunuz. Örneğin; ben turşu sevmem ve bir yemekte ondan varsa içinden çıkarılmasını ya da hiç konmamasını isterim. Eğer o yıllarda hamburger yemek isteseydim içinden turşuyu çıkarttırmayı istemek gibi bir şansım olmayacaktı. Burger King ise McDonald’s’a rakip olarak işe atıldığı zaman, müşterilerine sunduğu en önemli hizmet, hamburgerden istenmeyen malzemelerin çıkarılabilmesi ve bir nevi kişiye özel hamburger yaratılabilmesiydi. Bununla birlikte hamburgerin insanların yaşamındaki yeri değişmiş oldu.

Şimdilerde ise hamburger bir fast-food ürünü olmaktan çıktı ve adeta lüks bir restoran yemeği haline geldi. Burger House, Burger Story ve Günaydın Burger bu tarz mekânlara örnek olarak verilebilir. Bu üç restoranda da çeşitli burgerler denemiş bir kişi olarak çok rahatça söyleyebilirim ki hepsi birbirinden lezzetli. Her birinde birbirinden farklı ve hamburgerin içinde belki de daha önceden hiç düşünemediğimiz malzemeler koyularak yaratılan lezzetler mevcut. Ayrıca bir burgerin vazgeçilmezi olan patates kızartması ise hepsinde çeşitli baharatlarla hazırlanmış farklı lezzetler içinde müşteriye sunulmakta.

Eğer bu üç restoranın her birinden bir favori söylemem gerekirse listem şöyle olurdu; Burger House’dan ‘Bacon Cheeseburger’, Burger Story’den ‘1940 White Castle Special’ ve son olarak Günaydın Burger’dan ‘Şef Burger’.

Eğer hamburger seviyorsanız ve bunları denemediyseniz hemen denemenizi öneriyor; hamburger sevmiyorsanız ise bunları denerseniz fikrinizin anında değişeceğini söylemek istiyorum.

Son olarak burgerlerle ilgili ilginç bir bilgi: Windows 7 piyasaya sürüldüğü hafta boyunca Japonya’daki Burger King’lerde 7 etli hamburger müşterilere sunulmuştur. Bu hamburgerin fiyatı günün ilk 30 müşterisi için $8.55, geri kalan müşteriler için $17.10 olarak belirlenmişti.
Hepinize afiyet olsun.

Leave a Reply