Bilkent sınırları içinde ne yapılır, nerede ne yenir, nerede ne var, ne zaman hangi mekân size ne istediğinizi verir sorularının cevabını bulabileceğiniz, bir nevi her yeri eleştireceğim yazı dizisi “Bilkent Rehberi” başlıyor. Bu yazımda, adından da anlaşılacağı üzere, kendi izlenimlerimden yola çıkarak Bilkent’teki yemek yerleri üzerine konuşacağız.

Bu yazımda gerçekleşmiş bir kaç yenilikten bahsetmek istiyorum. Bilkent 2’de bulunan “Marakesh”  artık “Manhattan” olmuş, mönüde çök büyük bir değişiklik göremedim ancak mekânın içerisi hakkında aynı şeyi söyleyemem; masalar sandalyeler hatta duvarlarda değişmiş. Büyük duvarda bir kalabalık Manhattan Caddesi resmi var; masaların üzerlerinde, dergi kapakları, bazı albüm kolâjları var, sandalyelerin bazıları masalarla uyumlu bazıları ise yazı ve resim baskılı. Benim dikkatimi çeken sandalye, beyaz üzerinde Paris yazan ve Eiffel kulesi resim baskılarının olduğu, göz koydum diyebilirim o sandalyeye.

Yemeklerine gelirsek; kıtır piliç bence süper, diğer soslu tavuklar bu sefer gittiğimde biraz kuru geldiler. Salata yemek isteyen hanımlara ise Sezar salata yemeleri için ısrar edebilirim. Yanında ne içeceğiniz size kalmış ama yemekten sonra çay içmeden kalkmak hata olur. Giderseniz mutlaka bir şans verin, seveceğinize eminim. “Bu çay ne çayı ki bu kadar abartıyorsun” diyebilirsiniz bahsettiğim çay bildiğimiz normal demleme çay, ama lezzetine ufak bir ayrıntı katmışlar, denemeye değer.

Ankuva’da ki Biber restoranı nereye kayboldu bileniniz var mı? Yerine Çatal diye bir yer açıldı. Görmediyseniz bir şey kaybetmediniz merak etmeyin. Biber ile aynı olan ve çok yanlış seçilmiş bir slogana sahip bir mekân. “Bir çatal aldın mı” sloganı biraz ismi içersin diye zorlamışlar gibi duyuluyor değil mi? “Bir çatal almaz mıydınız?” gibi daha kibar bir ifade iyi olurmuş. Mekâna şöyle dışarıdan bakmaya kalktığınıza “Buyurun efendim, hoş geldiniz, buyurun” diye atlayan iki garson olması bence çok itici olmuş. Yemeklerini yemedim ama mönüye göz attım; hem fiyatlar Biber’den pahalı, hem de mönü aynı! İnsan kandırmak değilse bu, nedir sizce?

Mekân yeniliklerini bildirdim. Biliyordunuz ya da merak ediyordunuz. Umarım kafanızdaki soruların cevaplayabilmişimdir; bunun yanı sıra sizinle yeni keşfettiğim Starbucks kahvesini önermek istiyorum; böğürtlen şurubu eklenmiş beyaz çikolatalı mocha. Okurken çok karışık ve tatlı gelebilir kulağa ama bence deneyin. Afiyet Olsun!

Leave a Reply