Birkaç aydır heyecanla beklediğim gün, geçenlerde geldi ve son James Bond filmi Skyfall vizyona girdi. İlk gününde akşam seanslarından birine arkadaşlarımla gidebilmek için sabahtan bilet aldım ve akşam CEPA’nın sinemalarında filmi izlemeye gittim.

Skyfall bir Casino Royale olmasa da bence gayet güzel bir film olmuş; hele de Quantum of Solace faciasından sonra gerçekten güzel bir telafi oldu James Bond filmleri için. Ancak tabii ki filmin olumsuz yanları da mevcuttu.

İlk olumsuzluk olarak şunu söyleyebilirim ki James Bond filmlerinin popüler ve önemli ögelerinden biri olan “Bond kızı” konsepti biraz eksik işlenmişti. James Bond’un karizmatik duruşunun önemli bir kısmını oluşturduğunu düşündüğüm Bond kızının bu filmde, bence yeteri kadar ortaya çıkmamış olması önemli bir eksiklikti.

İkinci olumsuzluk olarak da bu filmde James Bond’u üçüncü ve son kez oynamış olan Daniel Craig’in fazlaca yaşlı görünüyor olmasıydı. Daniel Craig aslında normal standartlarda yaşlı sayılmayacak bir yaşta: 44. Ancak Bond filmlerini izleyenler ve sevenler bilir ki bu yaşın hissedilecek derecede belirgin olması yine James Bond karakterinin karizmasına uygun olmayan bir durumdu. Senaryoda da zaten Bond’un hayata geri gelmesinden sonra göreve dönmesi için yapılan testlerde görevi için psikolojik ve fiziksel olarak yeterli güçte olmaması belirtilmekteydi ve bunun da Craig’in hem yüzünden hem tavırlarından bu kadar belirgin olması benim için izlerken yine rahatsız edici bir durum oluşturdu.

Bu iki özellik dışında filmde kayda değer olumsuz bir yan bulmadım. Ancak belirtilmeden geçilemeyecek bir nokta var ki o da Javier Bardem’in kötü karakter rolündeki muhteşem oyunculuğu. Bardem’in ne kadar iyi bir oyuncu olduğunu sinemaya gitmeye, film seyretmeye az biraz ilgisi olan herkes bilir. Skyfall filminde de yine müthiş bir oyunculukla gözlerimiz Bardem tarafından şenlendiriliyor.

Sonuç olarak şunu söylemek isterim ki önceden birkaç Bond filmi izlediyseniz ya da herhangi bir şekilde aksiyon, casusluk filmleri seviyorsanız Adele’in aynı isimdeki müthiş film müziğiyle Skyfall’u izlemeye gitmenizi tavsiye ederim. Ancak bunu CEPA’nın sinemalarında yapmanızı tavsiye etmem zira koltukları inanılmaz derecede rahatsız.

Leave a Reply