Lady Gaga’nın Yeni Albümü: Joanne

Lady Gaga’nın müzikal anlamda olgunlaşması muhtemelen Artpop ile başladı.

2013 yılında piyasaya sürülen Artpop, oldukça güzel bir albümdü ama Lady Gaga’nın tarzından daha farklı bir tarzı vardı. Alıştığımız “Pop” müziğine yakın bir sound’u yoktu. Yani biraz daha elektronik müzik aletleri kökenli sanatsal bir yapısı vardı albümün. Şarkıların hızı düşmüş, dans ettirmekten ziyade güzel bir müziksel ziyafet çektirmeyi planlıyor gibiydi albüm. Lady Gaga’nın yeni albümü “Joanne” da bu müziksel olgunlaşmadan nasibini almış gibi duruyor.

Lady Gaga’nın yeni albümü Joanne 21 Ekim 2016’da çıktı. Streamline ve Interscope müzik şirketlerinden çıkan albüm toplamda 11 şarkı içeriyor ve şarkılar toplamda yaklaşık 39 dakika sürüyor.

01-lady-gaga-press-photo-cr-collier-schorr-2016-billboard-1548

Albüm farklı tarzlarda şarkılar içeriyor. Albümde pop, art-pop, soft rock, folk, country, funk, hafif de olsa blues ögeleri içeren şarkılar var. Birden fazla tarzda şarkılar içermesi albüme müzikal anlamda bir renklilik katıyor. Yukarıda belirttiğim gibi şarkılar çok hareketli ve ritmik değil. Daha ziyade müzikaliteye çok önem verilmiş gibi duruyor. Albüm içinde bulunan bir şarkı olan “Hey Girl” ise Florence+ The Machine’den tanıdığımız Florence Welch ile yapılmış bir düet. Hem Lady Gaga’nın hem de Florence Welch’in muhteşem seslerinin birleşimi olan bir şarkı olan “Hey Girl,” albümde yer alan şarkılar arasındaki favorim.

Albümün asıl ilham kaynağı olarak Lady Gaga’nın o ana kadar yaşadığı şeyler karşısında hissettiği hemen her şey olmasına rağmen Lady Gaga’nın ailesi de çok önemli bir yer tutuyormuş. Ayrıca, Lady Gaga’nın teyzesi olan Joanne’nin on iki yıl önceki ölümü de albümün hissiyatını oluşturan olaylardanmış.

lady-gaga-press-shot_wide-96c0ecc6ab77cc732de31fdb37b620e17e12b2c8-s900-c85

Albümün prodüksiyonunda birçok isim yer alıyor. Ancak ön planda olabilecekler ise bu aralar hit olan bir şarkı olan Uptown Funk’ın bestecisi Mark Ronson ve ünlü psychedelic rock ve pscychedelic pop grubu olan Tame Impala’nın gitaristi ve solisti olan Kevin Parker ve Queens of the Stone Age’in solisti ve ritm gitaristi olan Josh Homme. Bu isimlere de ek olarak ünlü müzisyen Beck de bu albüme katkıda bulunmuş. Bu kadar çeşitli ve birbirinden farklı insanlarla çalışması albümü tekdüze bir yapıya sahip olmaktan kurtarmışa benziyor.

Eğer Lady Gaga’nın Artpop ile yaratmaya başladığı müzikal tarzı beğeniyorsanız Joanne’i de dinlemenizi mutlaka tavsiye ederim. Şarkılar hakkında fikir edinmeniz için aşağıda bulunan linkteki şarkıyı dinleyerek işe başlayabilirsiniz.

 

Görsel Kaynakları:

http://www.npr.org/sections/therecord/2016/10/21/498680172/on-lady-gagas-joanne-all-of-pop-is-a-stage

http://www.billboard.com/articles/columns/pop/7511076/lady-gaga-joanne-story-behind-album-title

Leave a Reply