Popülerleşen meselelerin hızlı tüketilip tez vakitte bitirilme kaderleri hepimizin malumudur.

Böyle bir furyaya kapılmış gibi gözükse de durumu tersine çevirme ihtimali de olan bir şey var şu sıralar dünyanın dört bucağında.

Genel kategorisine ‘Yetişkinler İçin Boyama Kitabı’ diyebileceğimiz yeni nesil desen kitapları. Yurt dışında çok satanların yarısını bu tür kitapların kapladığı haberlerini duysak da Türkiye’de, Türkçeye çevrilip basıma giren çok yok. En meşhurlarından biri de son zamanlarda instagram başta olmak üzere birçok sosyal medya mecrasında, ayrıca neredeyse her kitapçıda rast gelebileceğiniz ”Esrarengiz Bahçe”. İllüstratör Johanna Basford tarafından hazırlanan ve 2013 yılında çıkan kitap, dünya çapında tahminlerin çok üstünde bir satış başarısı elde etmiş. Haliyle bu durumu beklemeyen yayınevleri çok şaşırmışlar. Hemen fiyatına zam getirmişler, sağ olsunlar. Talep artarsa fiyat artar; çünkü bilirsiniz dünya bir pazarlama sahası ve afilli bir müzayede salonudur.

Tüm bu piyasa muhabbetleri bir yana Johanna Basford bu kitabı hazırlarken güzel, temiz duygularla kolları sıvamış. Kalemi maharetli, hayal gücü de kuvvetli olunca haliyle güzel bir eser ortaya çıkmış. Bu kitabı hazırlarken çocukluğunda ziyaret ettiği, dedesinin İskoçya’da Arran Adası’nda bulanan evi onun ilham kaynağı olmuş. Bilgisayar programlarıyla çizilen çizimlerin ruhsuz olduğuna inanan Basford, başarısının masalsı ve doğal anlatımda saklı olduğunu düşünüyor.

Çizimlerinin naifliğini bu şekilde açıklasak bile satış rekorlarını nasıl açıklayabileceğimize dair çoğu kişinin net bir fikri yok. Sosyologların bile ilgisini çeken bu yönelimi kimileri, boyama yapmanın insanı rahatlatan yanına bağlıyor. Kimisi de çizim kabiliyeti gerektirmeden bir eser ortaya çıkarabiliyor olma durumunun insanlara çok çekici gelmesine. Ortak kanılardan biri, şehir hayatından her gün defalarca tokat yiyen yetişkinlerin, boyama yaparken bir nevi meditasyon yaptıkları ve sayfalara odaklanırken günlük rutinlerin boğuculuğundan içlerindeki çocuğa kaçabildikleri yönünde.

Gizemli Orman

Sebepler konusunda tartışmalar ve varyasyonlar artıp giderken ‘Esrarengiz Bahçe‘nin devamı olan ‘Gizemli Orman’ın da geçtiğimiz günlerde çıktığını duyuralım da bekleyişte olan ilgililerine kan, can olsun.

İllüstratör Johanna Barford’un diğer çalışmaları da dahil olmak üzere yapıp ettiklerine ulaşmak için kendi sayfasını şuradan ziyaret edebilirsiniz. http://www.johannabasford.com/

Boyama teknikleri için bile internette birçok video bulabilirsiniz ama alttaki video tonlamalar da barındırdığı için diğerlerinden ayrılıyor, izlemenizi öneririm.

 

Leave a Reply