Bir film veya diziden bahsederken eğer beğendiysek genellikle senaristine, yönetmenine, oyuncularına övgüler yağdırır, beğenmediysek yine onları eleştirmeye başlarız. Filmin başarısı(zlığı)nı onlarda aramak oldukça da isabetlidir kanımca. Ancak çoğu zaman dikkat bile etmediğimiz ya da etsek bile “Filmin müzikleri ne güzeldi ya! Kim yapmışsa eline sağlık.” diyerek gizli özne üzerinden kısaca övdüğümüz besteciler, filmleri rezil de edebiliyor vezir de. Ben de bu yazımda, özellikle son birkaç senedir ben dâhil birçok kişinin en sevdiği besteciler arasında zirveyi koruyan Hans Zimmer’dan bahsetmek istiyorum.

12 Eylül 1957’de Almanya’da doğan Hans Zimmer, müzik hayatındaki ilk başarısını, Buggles grubuyla çıkardığı 45’lik olan Video Killed the Radio Star parçasıyla elde etti. Bu şarkı, MTV’nin yayına geçtiği gün çaldığı ilk video klip olarak da ayrıca ünlendi. Şu anda DreamWorks Stüdyolarının başı olan Zimmer, kendi kurduğu Remote Control Productions şirketinde başka bestecilerle de çalışıyor.

Bu ismi daha önce duymamış olsanız bile yaptığı müzikleri sayısız kere dinlediğinize eminim çünkü 21. yüzyıla damga vuran filmlerin çoğunda onun imzası var, hatta kimilerine göre bu filmlerin damga vurmasının altında onun müzikleri yatıyor. En çok Christopher Nolan’la işbirliği yaptığı filmlerle adından söz ettiren Zimmer, Nolan’ın Batman serisi, Inception, Interstellar gibi filmlerde olağanüstü işler başardı. Ancak Zimmer’in yeteneği ve başarısı çok daha eskilere dayanıyor. Kariyerindeki dönüm noktası 1988 yapımı Rain Man oldu. En çok sevilen animasyon filmler arasında tahtını koruyan Lion King, John Travolta, George Clooney gibi ünlü birçok ismi bünyesinde barındıran The Thin Red Line, 73. Akademi Ödülleri’nde En İyi Film Ödülü dâhil beş ödül alan Gladiator, Ken Watanebe’ye dünya çapında bir ün getiren The Last Samurai filmlerinin de bestecisi olan Zimmer, 7 kez En İyi Film Müziği Akademi Ödülü dalında Oscar’a aday olmuş, Lion King’deki adaylığıyla da bu ödülü kazanmıştır.

4 Grammy, 2 Altın Küre Ödülü bulunan Zimmer, bestelerinde daha çok elektronik müziği geleneksel orkestral aranjmanlarla birleştiriyor. Özellikle aksiyon, bilim kurgu gibi türlerin müziklerini yapmasının altında da bu yatıyor. Pharrell Williams’la birlikte oluşturdukları Magnificient Six isimli film müzikleri projesinde Pharrell Williams, Johnny Marr, Michael Einziger, Andrew Kawczynski, Steve Mazzaro ve Mad Max: Fury Road‘ın müziklerinin sahibi Junkie XL yer alıyor. Hans Zimmer’ın adını, hem yaptığı müzikler hem de projelerle, önümüzde senelerde bu sektörde daha çok duyacakmışız gibi görünüyor.

 

Leave a Reply