İngiltere’nin En Güneşli Kasabalarından: Bournemouth

İngiltere’nin en güneşli kasabalarından biri olarak nam salmış, dil okullarıyla ve emekli hayatıyla ünlü Bournemouth, şirin mi şirin bir yer. Yaz aylarında canlanan sahili ve dünyanın çeşitli yerlerinden insanları kucaklayan tarzıyla İngiltere’nin en renkli kasabalarından biri. Bournemouth’un geniş ve yeşil sokaklarında yürürken yol kenarında sincaplarla karşılaşmamak neredeyse imkansız. Özellikle turizm sezonunda her hafta sonu katılacak bir festival bulabileceğiniz Bournemouth, bir yandan kıpır kıpır bir yandan da sakin ve doğal yapısıyla adeta İngiltere’nin Marmaris’i.

Oceanarium

Oceanarium

Bournemouth’a gitmeyi planlıyorsanız Bournemouth Pier’in etrafında yapacak birçok şey bulabilirsiniz. Bournemouth’a yapılacak turistik bir gezide ilk duraklarınızdan biri Oceanarium olmalı. Sayısız deniz canlısını aynı anda görebileceğiniz nadir yerlerden biri Ocenanarium. Pier’e inmeden hemen önce içinden geçeceğiniz Lower Gardens’ta festival günlerinde çeşitli gösteriler izlemek, farklı müzik gruplarını dinlemek mümkün. Seyahat ettiğiniz yerleri tüm karakteriyle görmekten hoşlanan, yükseklikten korkmayıp bilakis ayrı bir heyecan duyan biriyseniz eğer, parkın içerisinde yer alan Bournemouth Balloon’a binerek şehri yukarıdan da izleyebilirsiniz. Bournemouth’a gelmişken uğramayı ihmal etmemeniz gereken bir başka yer ise ‘Russell Cotes Art Gallery and Museum’. Çeşitli dönemlerden kalma heykelleri ve Victoria dönemine ait eserleriyle gezmeyi ihmal etmemeniz gereken yerlerden biri olan bu müzede ayrıca her hafta çeşitli sergiler ve etkinlikler de düzenlenmekte.

Bournemouth Balloon

Bournemouth’un batısına doğru, arabayla on beş dakikalık uzaklıkta ilerledikçe Poole’a varıyorsunuz. Bournemouth’la aynı kontlukta yer alan Poole, İngiltere’nin en büyük limanına ev sahipliği yapıyor. Sidney’den sonra dünyanın en büyük ikinci doğal limanı olan Poole Limanı, güzel sahil şeridi ve bu şeritteki lüks evleriyle oldukça meşhur. Bournemouth’a gitmişken uğramanız gereken bir başka durak ise Brownsea Islands. Poole Limanı’ndan kalkan teknelerle yirmi dakikada gidebileceğiniz Brownsea Islands, huzur veren manzarası ve kırmızı sincaplarıyla ziyaret etmekten oldukça keyif alacağınız yerlerden biri.

Şehirde, özellikle de dil okullarında birçok Türk olmasından dolayı İngilizce eğitim almak için en verimli yerlerden biri olmasa da, Bournemouth güzel bir İngiltere tatilini daha da güzelleştirecek duraklardan biri olabilir.

Leave a Reply