Türk okulları, Kuzey Irak’ın en beğenilen okullar arasında gösteriliyor.İhsan Doğramacı Vakfı desteğiyle kurulan ve Erbil’de bu sene eğitime başlayan Uluslararası Bilkent Erbil Koleji, Irak’ta törenle ilk mezunlarını verdi.

Anaokulu bölümünden mezun olan öğrenciler, mezuniyet gününde okulda öğrendikleri piyano parçalarını çalarak velilerinin takdirini topladı. Her bir öğrencinin en az 1 piyano parçası çaldığı mezuniyet törenin ardından bir konuşma yapan okulun İdari Müdürü Nihan İlhanlı Türk okullarına çok talep olduğunu ve bu nedenle gelecek sene için seferber olduklarını anlattı.

Okullarına bu sene 157 öğrencinin kayıt yaptırdığı gelecek sene ise bu rakamın 260-265’e çıkmasını beklediklerini belirten İlhanlı, “Mezuniyet töreninde çocukların velilerini piyano parçaları seslendirerek karşılamaları bize büyük mutluluk verdi” dedi.

Uluslararası Bilkent Erbil Koleji’nin Bilkent Üniversitesi bünyesinde kurulduğuna anlatan İlhan, konuşmasında Bilkent Üniversitesinin kurucusu İhsan Doğramacı’yı andı. ”Rahmetli İhsan Doğramacı’nın bir hayali bugün gerçekleşti” diye konuşan İlhan, okulun Erbillilerin eğitim beklentilerini karşılayacağına ve Erbil’deki kültür hayatına büyük bir katkı yapacağına inandığını kaydetti.

(Kaynak:internethaber)

Leave a Reply