Derslerin başlamasıyla Ankara’ya dönüş başladı. Uzun zamandır sinemaya gitmediğimi fark etmem bir yana, okul zamanı da çok sık gidemeyeceğimi düşündüğümden bir filme gitmek farz oldu. Hele ki bir de yanınızda da hiç sıkılmayacağınız bir arkadaşınız varsa… Gittiğimiz film de bize bir başka arkadaşımızca tavsiye edilmişti. Adı: “Yedinci Hayat” (“What Happened to Monday”).

Filmin yönetmen koltuğunda Tommy Wirkola oturuyor. Başrolde ise Noomi Rapace tek başına tam yedi karakteri canlandırıyor. Yaklaşık iki saat süren film bilimkurgu türünde ve 1 Eylül’de vizyona girdi.

Karen Settman

Filmin konusu aslında bir hayli ilginç. Nüfusun hızla artmasıyla, yaşamak insanlar için oldukça zorlaşıyor, bu sebeple Çin’dekine benzer bir tek çocuk politikası devletçe uygulanmaya başlanıyor. Aynı zamanda teknoloji ile çocukların dondurulacağı ve iyi bir gelecek hazırlanana kadar onların acı çekmeden, dondurulmuş halde bekletileceği söyleniyor. Ailelerin fazla çocukları alınıyor, istedikleri sayıda çocuğa sahip olmaları engelleniyor. Bir yanda bunlar gerçekleşirken, bir ailede yediz, birbirinin aynısı kız çocukları doğar. Bu kızlara haftanın günlerinin isimleri verilir ve her çocuk evin içinde birbirlerinden farklıysalar da, dışarıda tek bir kişinin kimliğine bürüneceklerdir: annelerinin ismi Karen Settman. İsimlerinin haftanın günleriyle adlandırılmasının önemi ise, o gün o kız kardeşin dışarı çıkmasıdır. Yani örneğin Pazartesi günleri dışarıya Monday çıkarken Cuma günleri Friday çıkar. Eve geldikleri zaman ise yaşadıkları gün hakkında birbirlerini bilgilendirirler ki dışarı çıktıklarında herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmasınlar. Elbette bu bilgilendirme her şeyi kapsamadığından, sırlar daha sonra açığa çıkacaktır.

Filmde yedi kişiliğin hem çocukluk hâllerine hem de yetişkinliklerine yer veriliyor. Filmdeki konu ise aslında Monday’in bir gün eve dönmemesi ile başlıyor. Aralarından birinin kaybolmasının yanı sıra, tek çocuk politikasını yürüten kuruluş olan “Child Allocation Bureau” diğer kardeşlerin de peşine düşer, zira bunca yıl saklanmış yedi kız kardeş onlar için büyük bir skandal olacaktır, bu da büronun başındaki Nicolette Cayman için tam bir yıkım anlamına gelecektir.

Filmin konusu, internet yorumlarından da okuduğum kadarıyla, pek çok kişiye oldukça ilginç gelmiş ama bunun işleniş biçimi pek çok eleştiriye maruz kalmış. Açıkçası bu yoruma ben de katılıyorum, daha filmin başlarında ileride neler olabileceğini tahmin etmek hiç de güç değil. Bu da elbette filmdeki olması gereken heyecanı öldürüyor. Onun dışında ilginç bir konunun incelendiğini görmek oldukça heyecan verici. Ayrıca başroldeki Noomi Rapace yedi kişiyi de canlandırdığı için övgüyü hak ediyor.

Film hakkında çok bilgi vermek istemiyorum ve eminim ki izlemeye başladığınızda siz de gerçeğin ne olduğunu tahmin edeceksinizdir. Pek çok kişinin görüşü oldukça ilginç bir konunun maalesef kötü işlendiği ve büyük bir fırsatın kaçırıldığı yönünde. İzlerseniz şimdiden hepinize iyi seyirler!

Leave a Reply