kim-korkar-hain-kurttan

Muhteşem bir tiyatro… Edward Albee’nin harika eserinden uyarlanmış olan Kim Korkar Hain Kurttan tadını insanın damağında bırakıyor. Tiyatro bittikten sonra aklıma gelen ilk şey “bir daha mı gitsem?” oldu. Tüm oyuncuların gerçek birer oyuncu olduğunu hissettiren performansları bu beğeninin önemli bir kısmının sebebi… Gerçek hayatta ve başka yerlerde öylesine zıt karakterleri oynayabilen insanlar… Hele ki 27 Mart Dünya Tiyatrolar gününü içinde bulunduran bir haftaya, hem performans, hem konu, hem içindeki zıtlığın yansıtılışı bakımından öylesine yakışan bir oyundu ki; hala etkisindeyim, kendimi alamadım.

Screenshot_2014-03-25-22-01-56~2

Oyunda George ve Martha’nın evliliklerindeki sorunlar yer alıyor. İlk önce sıradan gibi geliyor ama daha konukların gelmesine yakın gerçekten bir şeyler farklı diyorsunuz. Tabii ki Zerrin Tekindor ve Tardu Flordun’la oyunun tadı bir ayrı… Çatışmalarla dolu bir evliliğin yanı sıra karakterlerin kişiliğini de irdeleme fırsatı buluyorsunuz. Oyunda bir kadın izliyorsunuz. Çılgın, deli dolu, huysuz… Sevilmek, ilgi görmek; diğer tüm kadınlar ne istiyorsa onu isteyen… Maske takmanın ne demek olduğunu anlıyorsunuz. Aynı kadın fırtına gibi yıkıcı ama yeni ince bir dal gibi kırılgan, dağ gibi güçlü ama bir çocuk kadar duygulu… Oyunu izleyince kadını görüyorsunuz, o çözülmez denen bulmacanın içine giriyorsunuz yoksa zaten bulmacanın bir parçası mısınız?

Martha’nın kocası olarak Tardu Flordun oyunculuğunun hakkını vermiş.  Tüm zıtlıkları mimik, jest ve vurgularıyla sizin içinmiş gibi hissettiriyor. Ben olsaydım diye düşünüp kararınızı veriyorsunuz. Her insan için olduğu gibi bazen katılıyor, bazen katılmıyorsunuz ama oyun bitince sadece güçlü bir adam diyorsunuz. Nilperi Şahinkaya ve Şükrü Özyıldız ise oyunun leztini arttıran iki kişi, oyunun akışını pürüzsüzleştiren iki unsur…

Screenshot_2014-03-25-22-07-12~2Tüm oyunda en çok beğendiğim şey sadece anlatım veya oyuncular değil, bütünüydü. Tüm oyuncular izleyiciye, olaya karakterin gözünden bakma olanağı sağladılar. Dalgalı ruh hallerinin bir sebebi olduğunu, tüm seçimlerin bir sonucu olduğunu anlattılar bize.

Oyunla ilgili değinilmesi gereken bir diğer konu ise bilet bulmanın zorluğu… Kim Korkar Hain Kurttan da bilet bulmak için çok yakından takip edilmesi gereken oyunlardan biri, biletinizi şimdiden aramaya başlamanızı tavsiye ederim.

Uzun zamandır gittiğim en güzel oyundu. İnsan kişiliklerini, perspektiflerini, dalgalanmalarını ve inancı çok güzel anlatan bir oyundu ve evet tekrar gitmek isterim.

 

KİM KORKAR HAİN KURTTAN HAİN KURTTAN!!!

Oyunun internet adresi: Kim Korkar Hain Kurttan

*Oyunun tanıtımı için “Kim Korkar Hain Kurttan” Ankara’da | GazeteBilkent linkine bakabilirsiniz .

Leave a Reply