Türkiye’nin Doğusunda Yeşil Cennet:Rize

Rize dendiğinde akla gelen ilk şeylerdendir; çay, yağmurlu hava ve yemyeşil ormanlar. Anne tarafından Rize-Pazar biri olarak size biraz daha fazlasını tanıtmak, olur da yolunuz düşerse nerede ne yapılır anlatmak istiyorum.

Öncelikle Ankara’dan araba ile yola çıkmayı planlıyorsanız, sizi ortalama 12 saatlik bir araba yolculuğunun beklediğini belirtmek isterim. Sahil yolunu takip ederseniz, yollar sıkıntılı değil; ancak oldukça yorucu geçiyor tabii ki. Rize’de havaalanı yok ancak; Trabzon- Rize arası mesafe oldukça az, uçak ile bir yolculuk da tercih edebilirsiniz.

Rize denilince akla çay geliyor dedim ya yazının başında da, şehir merkezindeki Çaykur Botanik Çay Bahçesi’nde bir çay içmenizi öneririm. Hem manzarası, hem çayı çok güzel; ayrıca dünyanın birçok yerinde yetişen ağaç türlerini de bu bahçede görebilirsiniz. Çay seven arkadaşlarınıza Çaykur’un özel “hediyelik çay”ından almanızı tavsiye ediyorum, en taze ve en güzel çay yapraklarının harmanlanması ile yapılıyor, lezzeti bir başka.

Rize’nin en bilinen doğal güzelliği Ayder Yaylası için yola çıktığınızda Çayeli ilçesinden geçeceksiniz, ilçede mutlaka uğranması gereken bir restoran var, yemek molası vermenizi öneririm. “Lale Restoran”; kuru fasulyesi ile ün yapmış, kuru fasulye biraz abartılmış olsa da paça çorbası ve fındıklı sütlaç mutlaka yenmeli. 

ayder

Ayder Yaylası

Ayder Yaylası’nı görmeden dönerseniz, Rize’yi görmüş sayılmazsınız. Yaylaya çıkarken yolda size Fırtına Deresi eşlik edecek. Restoranlardan birinde “kiremitte alabalık” yiyebilirsiniz ve tabii ki Karadeniz’in olmazsa olmazı “Mıhlama”yı deneyebilirsiniz. Her an horon tepen insanları izleyebilir, aralarına katılıp horon öğrenebilirsiniz. Ayder Kaplıcaları’na bir iki saatini ayırmanızı öneririm. Maalesef turistik açıdan popüler olması; doğallığının yavaş yavaş bozulmasına neden oluyor ama yine de çok etkileneceğinizden eminim. Eğer trekking yapmayı, çadır kurmayı seviyorsanız Ayder’in üstünde bulunan Kavrun Yaylası’na mutlaka çıkmalısınız.Aracınız ile Ayder yollarından rahatlıkla gidebilirsiniz; ama eğer aracınız arazi aracı değilse veya altı yüksek değilse, Kavrun’a, Ayder’den kalkan araçlarla gitmelisiniz. Kavrun Yaylası, daha çok yerli halkın yazın yaşadığı ve evlerinin olduğu bir yayla. Yine de pansiyonda kalma veya çadır kurma seçenekleriniz mevcut. Günübirlik de çıkıp inebilirsiniz.

kavrun

Kavrun Yaylası

 

çay bahçesi

Çay bahçelerinden bir kare

Yeşilin bütün tonlarını görebileceğiniz bu şehri mutlaka gezmelisiniz. Sadece ormanların zenginliği değil, çay bahçelerinin güzelliği de sizi etkileyecektir eminim.

Dönüş yolunda Trabzon ve Rize arasındaki Of ilçesine bağlı olan Uzungölü’de görmenizi öneririm. Konaklama yer seçeneği oldukça fazla, bir gece konaklamak için uygun bir durak.

 

Leave a Reply