Bu sene 47. si düzenlenecek Siyad (‘Sinema Yazarları Derneği’) Ödülleri için adaylar belli oldu.

003302

İlk göze çarpan film, Altın Palmiye ödülü ile ülkemizi yurt dışında gururlandıran ‘Kış Uykusu’; 10 dalda 13 adaylığa sahip. Kış Uykusu ile, Siyad Ödülleri tarihinde ilk kez, ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Performansı’ kategorisinde aynı filmden dört aday mevcut: Nejat İşler, Serhat Kılıç, Ayberk Pekcan ve Nadir Sarıbacak.

Aday gösterilen diğer filmler ise; Kusursuzlar, İtirazım Var, Köksüz, Sivas, Unutursam Fısılda, Ben O Değilim, Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku ve Pek Yakında.

doğan izci‘En İyi Erkek Oyuncu Performansı’ kategorisinin sonucunu çok merak ediyorum; ‘Kış Uykusu’ filmi ile Haluk Bilginer aday gösterilirken, ‘Sivas’ filmindeki performansı ile Venedik Film Festivali’nde ‘Premio Bastio D’Oro 2014– En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü alan çocuk oyuncu Doğan İzci de listede. ‘Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku’da muhteşem bir performans kış uykususergileyen Erdal Beşikçioğlu’nun, bu iki isimden sonra ödül için pek bir şansı olduğunu düşünmüyorum.

 

‘En İyi Müzik’ kategorisinde gönlüm, ‘Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku’ filmi ile Harun Tekin’in kazanmasından yana. Filmin müzikleri için çalıştığı isimler ve gerçekleştirdiği titiz çalışma ile bu ödülü hak ettiğini düşünüyorum. Kendini şarkı söylemeye adamış bir genç kızın hikayesini anlatan ‘Unutursam Fısılda’ da adaylar arasında.

z

‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Performansı’ kategorisinde ‘Unutursam Fısılda’ filmi 2 adaya sahip: Hümeyra ve Işıl Yücesoy. ‘Kış Uykusu’ filminden Demet Akbağ ve ‘Pek Yakında’ filminden Zerrin Tekindor da adaylar arasında. ‘Kusursuz’ filmini izlemeden bir yorum yapmam her ne kadar çok doğru olmasa da, bu dalda ödülü Işıl Yücesoy’un ya da Zerrin Tekindor’un almasını isterim. Zira ilk sinema filmi olmasına rağmen; çok olumlu yorumlar almıştı Zerrin Tekindor, izleyicilerden.

Türk sinemasının, son dönemde gösterime giren en iyi filmlerinin aday gösterildiği ödüller, 11 Mart Çarşamba akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilecek ödül töreni ile sahiplerine verilecek.

 

 

 

Leave a Reply