Şans Tanımanız Gereken K-Pop Grupları – 1: Super Junior

K-Pop diye anılan Kore Popu, hızla yayılan ve yüksek hayran kitlelerine sahip bir müzik türü haline dönüştü. Geçen sene Eylül ayında Ülker Spor Arena’da gerçekleşen MusicBank İstanbul’a olan ilgi, Türkiye’deki hayran kitlesinin büyüklüğünü de gözler önüne serdi. Ben de tabii ki konsere gidenler arasındaydım. Dünyada da , Türkiye’de de çok fazla K-Pop dinleyicisi var ama önyargıyla yaklaşan ve eleştiren de çok fazla kişi var. O yüzden bu yazımda hem o önyargıları yıkayım hem de size birkaç güzel öneride bulunayım istedim.

musicbank

MusicBank in İstanbul

İlk olarak en fazla duyduğum eleştiri anlamadığın şarkıyı nasıl seversin ki? Zaten Fransızca, İspanyolca ve İngilizce bir sürü şarkı dinliyoruz ve çoğunu anlamak için sözlerinin çevirilerine bakıyoruz. Evet, kabul ediyorum Korece kulağa daha garip geliyor ama dinledikçe alışacağınız ve gayet de sevebileceğiniz bir dil. İkincisi ise grup üyelerini birbirinden ayıramamak… Çok önermesem de benim kadar klip izleseniz siz de hepsini ayırabilirsiniz, sonuçta sadece göz şekilleri benzer.

İlk önereceğim grup, benim K-Pop ile tanıştığım grup; Super Junior. 2005’te kurulan ve 12 erkekten oluşan bu gruba Erkek Haremi de diyenler var. Şu an aktif olan 9 üyesi var. Bu kadar kalabalık bir grup olması ve gruptaki herkesin vokalde bulunması insanlara genelde garip geliyor. Grubun dansları ve şarkı tarzları birbirine çok benzer olsa da, Güney Kore’nin en sevilen ve en popüler gruplarından biri.

super-junior

Kyuhyun-Donghae-Siwon-Sungmin-Kangin-Heechul-Eunhyuk-Ryeowook-Shindong(Soldan-Sağa)

 

Super Junior, Eylül ayında İstanbul konserine gelen gruplar arasındaydı. Grubun ilk dinlediğim şarkısı Mr.Simple hala favorimdir ve İstanbul konserinde de Mr.Simple’ın canlı performansını dinleme şansını elde ettim.

 

Super Junior –  Mr.Simple

 

Grup, kendi içinde de gruplara ayrılıyor. Super Junior-M‘in üyeleri  Kyuhyun, Donghae, Siwon, Eunhyuk, Ryeowook ve Sungmin’e ek olarak Zhou Mi ve Henry. Zhou Mi ve Henry Çinli.Bu nedenle M Grubunun çıkardığı her şarkının Çince ve Korece versiyonları mevcut. İkinci ve son albümleri Break Down Ocak 2013’te dinleyicilere sunuldu.

 

Super Junior-M – Break Down

 

Super Junior ekibinin en güçlü seslere sahip isimleri Kyuhyun, Ryeowook ve Yesung‘un oluşturduğu bir başka alt grup ise Super Junior Kry… Super Junior’un normal tarzının aksine, daha romantik ve ağır tempolu şarkılar seslendiren grubun Japonca seslendirdikleri şarkılar  da var.

 

Super Junior Kry – In My Dream

 

Super Show adını verdikleri ve bu yıl altıncısını düzenledikleri dünya turneleri sayesinde Amerika, Fransa,İngiltere,Tayvan,Tayland,Japonya ve Çin‘deki hayranlarına çeşitli sahne şovlarıyla süsledikleri mükemmel konserler dinleme şansını tanıyorlar.

 

Super-Junior-m

Super Junior M(Super Girl Klibinden)

Super-Junior-KRY

Super Junior-KRY

Leave a Reply

8 comments

 1. ELF

  Merhaba :) İlk önce bir ELF olarak “Super Junıor” tanıtımınız için çok teşekkür ediyorum :)
  Ama tanıtım biraz kısa sanki. Aslında daha çookk bilgi var SuJu hakkında :)

  Ve ilk foto da Donghae ve Ryeowook’un ismini yanlış yazmışsınız. “Dongahe” ve “ryewook” diye :) Düzeltirseniz sevinirim :)

  Amaa bu tanıtım için çoookk teşekkürleerrr :’) Yazılarınızın devamını bekleriz :)
  Başarılaarrrr :)

 2. Özge Öztürk

  Ben de güzel sözlerin için teşekkür ederim. Ben de bir ELF olarak ian SuJu hakkında sayfalarca yazı yazabilirdim ama yazıda K-Pop’a önyargısı olan insanları hedef kitle aldığım için çok fazla bilgi verirsem, yazının çok verimli olmayacağını düşündüm. Kısa yazılar ve daha çok şarkı linkinin dikkat çekici olacağını düşündüm. Yanlışlık için de özür dilerim.

 3. hilall

  hanife arkadaşımıza katılıyorum gayet iyi bence düzeltilmesi gereken noktalar var ama bunu bile yapmayan var fightingg^^

 4. ELF

  Anladım :) O zaman güzel düşünmüşsün İnş yazılarının devamını dilerim :’)
  ELF liğimiz daim olsun :D

 5. ELF

  Teşekkür ediyorum Hilal arkadaşım :’)
  Eveettt kocamaann FIGHTIIINNGG !! :D

 6. elf*

  Oncelikle yazı için çok teşekkurler begendim ama bence de daha uzun olabilirdi yinede suju kimdir diyene yardımcı olacak bir yazı bu arada elf arkadaşım sen gerçekten bi elf oldugunu duşunuylrmusun çunku dogruları aynen yazıda oldugu gibi “donghae” ve “ryeowook” teşekkurler

 7. Eylül

  Arkadaslar allah askina peygamberimiz(s.a.s ) kafirlere ozenmeyin demis siz onlar icin çıldırıyorsunuz kim ki onlar bide kendinize elf falan diyirsunuz allah aşkına kardeşlerim biz müslümanız yapmayın böyle

 8. Eylül

  beyin yıkadiklarini ogrendim o yuzden onlardan uzaklasiyorum onceden de sizler gibi çıldırmıyordum misyonerlik faaliyetlerinede dahiller diye öğrendim lutfen biz müslümanız kimliğinizi unutmayın Allah bizi imtihan icin yarattı bunları unutmayalım inşallah ozumuze donelim