Her Yer Festival Her Yer Direniş: 9. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali

FESTIVAL2014_DAVETIYE-2-608x320

Kutlamaları, olayları ve tartışmalarıyla bir 1 Mayıs’ı daha geride bıraktık. İşçinin ve emekçinin bayramı 1 Mayıs günü, sadece işçinin değil toplumların sorunlarını da ele alan bir festivalin de başlangıç tarihi. Bu yıl dokuzuncusu düzenlenmekte olan Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 1 -9 Mayıs tarihlerini arasında İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır şehirlerinde gösterime giren filmlerden oluşuyor.

Ankara’da 2 Mayıs günü yapılan festival yürüyüşü ve Büyülü Fener Sinemaları’ndaki gösterimi ile festival başladı. 7 gün boyunca sürecek olan festivalde uluslararası ve Türk sinemasından bir çok filmin gösterimi gerçekleşecek. Gösterimlerin Büyülü Fener, Mimarlar Odası, Keçiören ve Batıkent gibi Ankara’nın çeşitli bölgelerine yayılmış olması, katılımı da kolaylaştıracaktır. Ankara programını incelemek isterseniz: http://www.iff.org.tr/arsiv/iff_ankara_2014.pdf.

Festivale Türkiye’den katılacak filmler arasında özellikle geçen Haziran ayında başlayan Gezi direnişleriyle ilgili belgeseller de fazlasıyla yer alıyor.

Gezi Parkı eylemleri sırasında yaralanan ve hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz’ın darp edilişini, hayat mücadelesini ve yapılan adalet arayışlarını gözler önüne seren belgesel; “Ali: Düşlerinde Özgür Dünya”, 3 Mayıs günü Dikmen Halkevi’nde saat 20.00’da gösterildi. Belgesel, 5 Mayıs günü ise Çankaya Belediyesi Ek Hizmet Binası’nda saat 18.00’da gösterimde olacak.

Bir başka gezi belgeseli ise “Çünkü Ben Bu Parkı Seviyorum”… Belgesel, çocukların gözünden Gezi Parkı’nı ve mücadelesini anlatıyor.

Suriye’deki çocuk gelinlerden homofobiye kadar birçok konunun ele alınacağı festivalde Yılmaz Erdoğan’ın beğenilen filmi “Kelebeğin Rüyası” da gösterilecek.

Sadece Türk yapımı değil, Fransa, İtalya, Rusya ve İngiltere yapımı birçok uluslararası filmin de sergileneceği festivalin diğer şehirler için programlarını da bu adreslerden inceleyebilirsiniz:

İzmir  http://iff.org.tr/arsiv/izmir_program_2014.pdf

İstanbul http://www.iff.org.tr/arsiv/iff_2014_brosur.pdf

Diyarbakır http://www.iff.org.tr/arsiv/iff_diyarbakir_2014.pdf

Leave a Reply