Çalgı Çengi ile birlikte az bir kısmımızın hayatına giren, İşler Güçler‘le kitleyi arttıran ve Düğün Dernek ile gerçekten hayatımızı düğün derneğe  çeviren ikili Murat Cemcir ile Ahmet Kural’dan yeni bir film diye bir giriş yapmak isterdim ama malesef öyle bir durum yok.

Televizyonda Kardeş Payı ile  halihazırda çok güzel bir iş yapmaktalar. Ben bu ikilinin işlerinde genel olarak, “Süt Kardeşler”, “Şabanoğlu Şaban”, “Tosun Paşa” filmlerindeki samimiyete ve oyuncu bütünlüğüne yakın performanslar hissediyorum. Düğün Dernek de bu sebeplerden doğan, Çalgı Çengi ve İşler Güçler ile birlikte gelen “kaliteli” komedi rüzgarını arkasına alarak, Türkiyede çok önemli bir başarıya ulaştı. Film vizyonda kaldığı 16 haftada 7 milyon sınırına dayanarak Türk sinema tarihinin gelmiş geçmiş en çok izlenen filmi olmayı başardı.

dugundernek

Ahmet Kural ve Murat Cimcir’in başrolünde oynadığı Düğün Dernek 30 dakika uzatılmış haliyle yeniden vizyonda

Şimdi buraya kadar herşey çok güzel, eminim bir çoğumuz bu ikiliyi ve başta yönetmen Selçuk Aydemir olmak üzere, ki kendisinin bu başarıdaki payı bence Murat Cemcir ve Ahmet Kural kadardır, ekibi beğeniyoruz. Hepimiz, Türkiye’de tarihe geçen ve gösterimden kalkan Düğün Dernek filminin DVD’sini beklerken ve “acaba içerisinde Amerikan sinemasının “extended edition”, “director’s cut” olarak nitelendirdiği ek sahneler olur mu? olursa iyi olur”, diye düşünürken, çok ilginç bir gelişme yaşandı. Film, +30 dakika eklemesi ile yeniden vizyona girdi! Şimdi bu durumu yapımcının ve oyuncuların kendilerini gelmiş geçmiş en çok izlenen dizi yapan seyircilerine olan bir teşekkür olarak kabul etmek sizin de tahmin edebileceğiniz gibi bir hata olur.  Şayet böyle bir amaç olsaydı, bu ekstra bir video paylaşım sitesine yüklenip ahaliye duyurulabilirdi. Açıkçası bu daha makbule geçerdi.

Unutmadan şunu eklemek isterim. Düğün Dernek +30 21 Mart’ta vizyona girdi ve şu an “daha uzun daha komik” etiketiyle gösterime devam ediyor.

Leave a Reply

1 comment

  1. Merve Şekerci

    Gökçe Hanım yazınızı çok beğendim. Oldukça başarılı bir şekilde tanıtmışsınız. Yazınız benim ilgimi çekti ve merak uyandırdı. Mutlaka izlemeye gideceğim. ( kanki 10 numara olmuş :D )