Çağdaş Sanatın Çılgın ve Yetenekli İkilisi: ‘AVAF’

AVAF_2

Christophe Hamaide- Pierson ve Eli Sudbrack (AVAF)

Günümüzde sanat ile ilgilenen çoğu insan, modern kültürden etkileniyor ve popüler kültür çağdaş sanatı içerdiği için sanat hayatında önemli bir yer tutuyor. Modern sanat ile ilgili adından söz ettiren yerli ve yabancı sanatçıların sayısı oldukça fazladır. İşlerinde işledikleri konulardan birkaçı; küreselleşme, teknoloji, sosyal farkındalık, kültürel miras, politika ve cinselliktir. Son günlerde, işleri ve eserlerini sergilerken uyguladıkları kavram, materyaller, çalıştıkları popüler markalar ve ünlüler ile dikkatimi oldukça çeken bir grubu size anlatmak; benim için oldukça keyifli olacak.

‘Assume Vivid Astro Focus’  açılımı ile tanınan ünlü sanat grubu ‘AVAF’; modern sanat alanında çok tanınan bir gruptur. 2005 yılından beri beraber çalışan Brezilyalı sanatçı Eli Sudbrack ve Fransız sanatçı Christophe Hamaide- Pierson’un oluşturduğu bu iki kişilik grup; kültürlerden, şehirlerden etkilenerek işleriyle keyifli bir sunum yapmaktadırlar. Onlara göre yaptıkları sanat, sanatçıların kişisel kimliklerini yansıtmaktadır.

suzannegeiss_11

AVAF sanat grubunun yaptığı işleri incelediğimizde; fotoğraf, dijital teknoloji, film, resim, heykel, müzik, kolaj ve performans sanatının işlendiğini görürüz. Konseptleri adeta bir karnavalı veya sirki anımsatmaktadır. Parti havasında sundukları eserleri ile yaratmak istedikleri şey; yeni bir demokratik alan, ruh ve inançlardır. Aynı zamanda sanatçıların haklarını da savunmaktadırlar. Amerikan ve Latin Amerika kültürlerinin eserlerde muazzam ve farklı bir kombin yarattığı da oldukça açıktır.

saopaulobiennial_10

Kullanmış oldukları materyaller arasında, en çok dikkat çeken obje maskelerdir. Yarattıkları maskeler; kolajlardan ve derilerden oluşmaktadır. Maskeler takıldığı zaman; herkesin aynı seviyeye indirgendiğini ve maske takanların kimliklerini kaybetmiş veya saklamış olduğunu vurgulayan sanatçılar, sanatseverlere estetik bir şölen yaratıyor. Parti konseptinde gerçekleşen şölende; kostüm giyenlerden tutun, şarkı söyleyen veya dans eden birçok insan görebilirsiniz. Performans sanatının baskın olduğu bu partilerde giyilen rengârenk kıyafetler ve maskeler görsel bir dil yaratıyor. Sanatçılara ait heykel ve resimler ise düzenledikleri etkinliklere ayrı bir tat katıyor.

AVAF grubu, çeşitli bienal ve workshoplara katılmaktadır. ‘Nike’ gibi ünlü markalar ile işbirliği yapan grup, ünlü sanatçılarla da çalışmalar gerçekleştirmişlerdir. Lady Gaga da bu sanatçılardan biridir. Aynı zamanda çeşitli modeller ve moda tasarımcıları ile yaptıkları çalışmalar da bulunmaktadır. İç mekan tasarımında da isimlerinden söz ettiren grup oldukça başarılı tasarımlar yapmıştır.

kade_1

Yaptıkları etkinlikler ve sanat eserleri ile çok konuşulan grubu, işlerini ve etkinliklerini takip etmenizi şiddetle öneriyorum. İçerdikleri anlam ve konsept ile, sanata olan bakış açınızı etkileyeceğini düşündüğüm AVAF’ı daha yakından takip etmek için sosyal medyayı kullanabilirsiniz:

http://www.assumevividastrofocus.com/

http://instagram.com/assumevividastrofocus?ref=badge

Leave a Reply

1 comment

  1. Adnsn GÜRUTKU

    Bilkent üniversitesi sanat faaliyetlerini Anadoluya yaygınlaştırmasını dilerim. Muğla ünv. Güzel sanatlar akd. ‘Bodrum’ veya Nurol kültür merkezi resim sergi salonun da sergi düzenlenmesini çok isterim. Başarılarınızın devamını dilerim.