Sanatçılar, Özgecan Aslan İçin Ne Dedi?

58779Sanatçılar, 20 yaşındaki Özgecan Aslan’ın katledilmesi üzerine yaptıkları paylaşımlarla, durumun ne kadar üzücü ve korkutucu olduğuna dikkat çekiyorlar. Ne yazık ki; bir kez daha, Türkiye’de kadın olmak, aslında korktuğumuz her şeyden daha tehlikeli.

Okuduğum paylaşımlar arasında, bana göre en içten yazılmış olan Beren Saat’inkiydi. Beren Saat gibi bazı sanatçılar üzüntülerini paylaşırken, bazıları da katillerin cezalandırılması için sert çağrılarda bulundular.

Beren-Saat-turkish-actors-and-actresses-26890939-290-298Beren Saat: “Uyku tutmaz bu gece, gözler dolar taşar boşalır… Yine yürüsek Taksim’de ne değişecek? Kadın her geçen yıl daha değersiz bu ülkede. Biliyorum daha da sertleşecek her şey… Yine hafifletme, yine kadında suç arama, yine bulunur bir bahane… Yine aşağılanma… Yine mide bulantısı…
Kadın olmak zor, güzel bir kız olmak çok zordur ülkemde… Bugün o güzel yüze baktıkça neler neler geçiyor aklımdan: İlkokulda etek açmayı oyun yapan sınıf arkadaşlarımın hedefi olmak, okul eteğiyle eve yürürken yediğim onca laf, dersane dönüşü karanlıkta hızlanan adımlarım, göğsüme bastırdığım kitaplarım, taksilerin arkayı izlemek için ayarlanan aynaları, çıkma teklifini kabul etmediğim için canımı acıtan okul arkadaşlarım, ev telefonundan yapılan sapık konuşmalar, peşimden apartmana girip 15 yaşındaki bana ereksiyon halindeki cinsel organını gösteren o çocuğun yüzü, ellerim titreyerek eve kaçışım ve bunu kimseye anlatmayışım, kıçımı hem de bir kanal gecesinde elleyen sarhoş bir kanal yöneticisiyle tartışmam, sevgilisi olmamamı gururuna yediremeyen partnerler, arkadaşımın evinde tuvalete dalıp zorla dudaklarıma yapışan bir oyuncuyu itişim, mesleğim yüzünden yaftalanışım, aylarca peşimden koşan birini sanki ben sevgilisinden ayırmışım gibi tam sayfa haber yapışları, gizlice çakallıkla çekilip servis edilen göğüslerimin silueti davası mavası, bilir kişi raporu lehime çıkınca geri çekilen davaya kocası araya girdi barıştırdı haberi, daha bugün fermuarım açık kalmış haberleri, aman ne önemli! Kadına, bedenine, seçimlerine, haklarına saygı göstermeyen kafalar! Rağmen çok şanslıymışım diyorum artık, hep teğet geçmişim. Tecavüz, bıçaklanma, kesilip bavula tıkıştırılma, otobüs durağına komada bırakılma, yakılma yaşamadım. İnsanlık suçlarına göz yummak suçtur! Bir gün hesap sorulur! Cinsiyet ayırmaksızın her vatandaşın canını ve haklarını korumak görevinizdir! Dilerim son gününü hiç hatırlama Özgecan, hayallerinle huzur içinde uyu.”

Bazı takipçileri, Beren Saat’in yazdıklarında durumu kişiselleştirdiği ve ilgiyi kendi üzerine çektiğine dair eleştiride bulunsalar da; buna katılmıyorum. Çok samimi ve bu sayede de bu kadar etkileyici bir paylaşımda bulunmuş kendisi. Anlatmaya çalıştığı şey, Özgecan ya da Beren olmakla alakalı değil. Türkiye’deki tüm kadınlar için yazmış, bunları tüm kadınlarımız yaşıyor, hepimiz mağduruz; hepimiz aynı kapanın, aynı korkunun içinde her şeye rağmen özgürce yaşamaya çalışıyoruz. Ortaya yuvarlak laflar söylemek yerine, direkt olarak; anlıyorum, çünkü ben de kadınım, ben de biliyorum demek istiyor ve saygıyı hak ediyor.

ahmet-umit

Ahmet Ümit: “İnsan ırkının, erkek türünün üyesi olmaktan utanç duyuyorum. Kadın cinayetlerine son!”

“Sevgililer Günü’ymüş! Kadınları vahşice öldür, sonra sevgiden, aşktan bahset. Riyakar toplumun riyakar insanları. Bugün, gün aydın değil.”

Ahmet Ümit de, Sevgililer Günü’ne gönderme yapmış. Sevgililer Günü diye etrafta çiçekler, balonlar, her vitrinde ve her sokakta kalpler, ayıcıklar vs. görürken; gerçeklik, böyle iğrenç bir olayla yüzümüze çarpıyor. Genç bir kızın soğukkanlılıkla katledildiği, her gün yeni bir kadın cinayetinin haberini duyduğumuz bir toplumda, tutup da sevgiliden, aşktan bahsetmeyi iki yüzlülük olarak yorumluyor ki; sonuna kadar da haklı.  

Sunay Akın: “Kadını ve çocuğu sevmeyen, zayıf gören, köleleştiren, aşağılayan bir toplum olma yönünde kararlılıkla ilerliyoruz.”

Sunay Akın ise artan cinayetlere, tecavüzlere ve toplumun giderek kaybolan etik değerlerine değinerek toplumsal endişesini dile getiriyor. Gün geçtikçe daha hasta bir toplum haline geliyoruz, din ve geleneklerin arkasına sığınarak; pek bildiğimiz o ahlak kurallarımızla, ne kadar da ahlaksızız. Bugün, güvenip bindiğimiz dolmuşu süren adam tecavüzcü; yarın, selam vereceğimiz adam katil ve gün geçtikçe kadınlar daha aciz.

Nejat İşler, Erdal Beşikçioğlu ve Işın Karaca ise, sert mesajlarıyla bu caniliği yapanların en büyük cezayı almaları gerektiğini vurguluyorlar. Bunu yapanlar dinden, vicdandan, insanlıktan yoksunlar ve umarız ki cezalarını sonuna kadar çekerler. Arzum Onan da, yargı sürecinin adil bir şekilde yürütülmesi için çağrıda bulunanlardan. Hiçbir şey bu olaya haklı gerekçe olarak gösterilemez, herkes gibi sanatçılar da gerçek adaleti görmek istediklerini belirtiyorlar.

Nejat İşler: “Benim dinim; kadının ayaklarının altına cenneti sermişken, siz hangi yüzle bir kadına cehennemi yaşattınız ey şerefsizler?”

Erdal Beşikçioğlu: “Özgecan’ın katilleri için, Behzat Amir olsa aynen şunu derdi. “Sizin ben vicdanınızı s…yim la!””

Işın Karaca: “20 yaşındaydı be, vicdansız insane müsveddesi! Özgecan Aslan, Allah’ımdan dilerim ki senin canını yakan pislikler, cennet ve cehennemin bu yaşamda başladığını biliyorlardır!
Özgecan’ın ailesine sabırlar, tüm sevenlerine baş sağlığı diliyorum.. Acı, çok acı..”

Arzum Onan: “Rızası vardı! Mini eteği! Orada ne işi vardı! İyi halden! Cilve yaptı! Yarım kaldı! vs. olmadan, gerçek adaleti görelim artık.”

Duman grubu ise, kızlara cesaret veren, pes etmeyin diyen güzel bir paylaşımda bulundu ve aynı şekilde kadın cinayetlerine olan nefretini dile getirdi.

Duman: “Her şeye rağmen boyun eğmeyecek, okuyacaksınız kızlar. Kadına şiddeti kadın cinayetlerini nefretle kınıyorum.”

Oya Aydoğan: “Özgecan Aslan ruhun şad olsun yavrum, yüve Allahım ailene sabır versin.”231548

Nihat Doğan; zaten görüşleriyle zerre saygı uyandırmayan,”sanatçı” olarak anılmasına bile anlam veremediğim birisiyken bir de çıkıp öyle densiz bir şey yazdı ki, yer yerinden oynadı ve insanları öfkeden çıldırdı.

Nihat Doğan: “Siz de mini eteği giyip, soyunup laik sistemin ahlaksızlaştırdığı sapıklar tarafından tacize uğrayınca da bas bas bağırmayacaksın.”

Bunu bir insan nasıl yazabilir; yani gerçekten anlam veremiyorum! Ne kadar ahlaksız, ne kadar vicdansız olabilir ki; böyle bir şeyi düşünebilsin. Özgecan’ın ailesinin de, tüm kadınların da canını bir kez daha acıttı bu hasta düşünce yapısı. Nihat Doğan gibi vasıfsız birisinden gelmesi önemli değil bu lafların; önemli olan, şu olaydan sonra bile hala bunu düşünebilen insanlar var ve hatta bunlardan biri, bu toplumun kendi elleriyle ünlü ettiği birisi. Bu paylaşım üzerine, Nihat Doğan’ın katılacağı tüm programlardan çıkartılması ve yüzünün dahi televizyonda görülmemesi adına imza kampanyaları ve protestolar başlatıldı.

Özgecan’ın acı cinayetine olan sanatçıların tutumu, genel hatlarıyla bu şekilde. Çoğu kişi yoğun üzüntü ve öfke içerisinde olduğunu paylaşırken, içtenlikle bir daha böyle bir şeyin yaşanmamasını umuyor.

Leave a Reply

1 comment

  1. Dilara Günışık

    Lanet olsun ki böyle cani insanlarla aynı havayı soluyoruz!
    nefret söylemlerimz az bile.. elden birşeyler gelmeli! ve eşit bir yaşam için mücadele etmeliyiz…