Yeşilçam Ödülleri Sahiplerini Buldu

http://www.gazetebilkent.com/wp-content/themes/manifesto_v1.2/manifesto/scripts/timthumb.php?src=http://www.gazetebilkent.com/wp-content/uploads/2011/04/yesilcam_odulleri_2011_70.jpg&h=300&w=600&zc=1
Bu yıl dördüncüsü düzenlenen ödül töreninin sahipleri 28 Mart 2011 Pazartesi günü Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’ndaki görkemli törenle açıklandı. TÜRSAK Vakfı ve Beyoğlu Belediyesi’nin ortak çalışmasıyla gerçekleştirilen törene Çoğunluk filminin yapımcısı Sevilay Demirci’nin düşünce ve ifade özgürlüğü adına yaptığı konuşma damgasını vurdu.

Yeşilçam Ödülleri’nin en önemli özelliği çok geniş katılımlı (yaklaşık üç bin kişilik) bir jüriye sahip olması. Bu yılki törende de durum çok farklı değildi. Cansu Dere ve Halit Ergenç’in sunuculuğunu üstlendiği törene Ozan Doğulu ve birçok sanatçı da müzikleriyle eşlik etti. Törende sadece filmler değil katılımcıların kıyafetlerini tasarlayan sitilistler de yarışıyordu. Ödül alanlar arasında en kısa ve anlamlı konuşma ise Reha Erdem’e aitti; Kosmos ile en iyi yönetmen ödülüne layık görülen yönetmene ödülünü usta oyuncu Tuncel Kurtiz takdim etti. Reha Erdem sadece teşekkür etmekle yetinmeyi seçmişken Kurtiz’in ısrarları üzerine “konuşamadığım için film yapıyorumdur belki de” diyerek derdini bi yönetmen olarak anlatmayı uygun gördüğünü açıkladı. En iyi erkek oyuncu ödülüne layık görülen Cem Yılmaz ise törene katılamadığı için önceden hazırlanmış bir video ile salondakileri kahkahalara boğdu. Törende toplam on üç ödül sahipleriyle buluştu. Kazananlar listesi ise şöyle:

En İyi Film: Çoğunluk
En İyi Yönetmen: Kosmos (Reha Erdem)
En İyi Erkek Oyuncu: Cem Yılmaz (Av Mevsimi)
En İyi Kadın Oyuncu: Demet Akbağ (Eyvah Eyvah)
En İyi Senaryo: Seren Yüce (Çoğunluk)
En İyi Yardım Kadın Oyuncu: Melisa Sözen (Av Mevsimi)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Okan Yalabık (Av Mevsimi)
En İyi Sanat Yönetmeni: Hakan Yarkın (Yahşi Batı)
En İyi Görüntü Yönetmeni: Uğur İçbak (Av Mevsimi)
En İyi Müzik: Selim Demirdelen (Kavşak)
En İyi Genç Yetenek: Esme Madra (Çoğunluk)
İlk Film Ödülü: Çoğunluk
Kültür Sanat Hizmet Ödülü: Nebahat Çehre, Göksel Arsoy, İzzet Günay
Onur Ödülü: Türker İnanoğlu

Leave a Reply