SinemaDans İlk Kez Ankaralı İzleyicilerle Buluşuyor!

unnamed

SinemaDansAnkara, 2-8 Mayıs tarihleri arasında 27 ülkeden 100 dans filmini Ares Production, Ankara Goethe Enstitüsü, Hollanda Büyükelçiliği, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Bilkent Üniversitesi ve Mind Your Moves’un işbirliğiyle ilk kez Ankaralı seyircilerle buluşturacak. Festivalin açılış programını ilk kez gösterimde olacak Türk yönetmenlerin yönettiği 8 film oluşturuyor.

Festivalin amacı, özel bir tür olarak kabul edilen ‘dans filmi’ hakkında farkındalık yaratmak, Ankara izleyicisini seçkin dans filmleriyle buluşturmak ve kültürlerarası iletişim sağlamak. Uluslararası kuruluş sayesinde Türkiye’deki dans filmlerinin sayısının arttırılması amaçlanmaktadır.

Film gösterimleri ücretsiz olacak. Ayrıca film gösterimlerinin yanında ulusal ve uluslararası konuşmacıların katılacağı sunumlar halka açık ve Türkçe – İngilizce tercüme edilecek. Festival süresince fotoğraf sanatçısı Osman Ürper’in ‘Dansa Dair’ isimli sergisini isteyenler Goethe Enstitüsü’nde gezebilecek.

Ankara Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Maltepe Üniversitesi’nde eğitim gören dans ve sinema öğrencilerinin katılacağı, yerli ve yabancı eğitmenlerle 1 dakikalık kısa filmlerin çekileceği 4 günlük “Vuslat” adlı dans filmi yapım atölyesi, festival süresince Bilkent Üniversitesi’nde gerçekleşecek.

Almanya ve Hollanda’dan gelen yönetmen, koreograf, besteci ve dramaturglardan oluşan eğitmenler gösterimlerden sonra seyircilerin sorularını yanıtlayacaklar.

SinemaDans Ankara Festival Programı ise şöyle:

Leave a Reply