1380569131468154197-bBütün hayvanlar eşittir, ama bazı hayvanlar daha eşittir.

George Orwell’in 1945’te yazdığı “Hayvan Çiftliği” adlı romanının hem en ünlü cümlesi hem en kısa özeti.

Ankara Devlet Tiyatroları tarafından bu sezon oynanan “Hayvan Çiftliği”, İrfan Şahinbaş Sahnesi’nde gösterimde, yönetmenliğini ise Barış Erdenk yapıyor. Geçen sezon Erdal Beşikçioğlu’nun yönetmenliğini yaptığı oyunu Cermodern’de izlediyseniz, işte size bir karşılaştırma fırsatı. Dekor, müzik, senaryo, oyuncu performansları bir yana; özellikle oyuncuları hayvana dönüştürme biçimlerindeki farklılıklar ilk göze çarpanlardan. Her iki oyun da çok iyi olduğundan size hangisinin daha muhteşem olduğunu düşünmek kalıyor.

Oyun, domuz Snowball’un kaybolan emirleri yerin yedi kat dibinden bulup çıkarmasıyla başlıyor. (Oyuncuların sahneye girişlerinin sizi şaşırtacağını oyun başlarken anlıyorsunuz.). Oyunda çiftlikteki hayvanların kendilerini sömürdüğünü düşündükleri insanların yönetimindeki çiftliği kendi yönetimlerine almaları anlatılıyor. Başlangıçta hayvanların amacı bu çiftlikte kendilerine yeni ve eşitlikçi bir düzen kurmakken zeki ve kurnaz domuzların yönetimi ele geçirmesiyle her şey tamamen değişiyor ve devrim adeta bir diktatörlüğe dönüşüyor.

hayvan

oyundan bir sahne

Oyundan önce hayvanları nasıl temsil edecekler diye düşünürken, oyundan sonra mükemmel bir oyunculukla karşı karşıya kaldığınızı anlıyorsunuz. Yaklaşık bir buçuk saat  süren hayranlık uyandırıcı fiziksel performans, alışılmadık sahne, etkileyici müzikler sizi hem büyülemeye hem de düşünmeye sevk ediyor.

On yaşlarındaki bir çocuğun koca bir atı elindeki kamçıyla istediği gibi idare ettiğini gören ve çok etkilenen George Orwell’ın, bundan esinlenerek yazdığı Hayvan Çiftliği kitabının bu tiyatro uyarlamasını mutlaka izlemelisiniz.

Biletleri çok çabuk tükenen bir oyun olduğu için elinizi çabuk tutumanızda fayda var. 2 ve 6 Kasım tarihlerinde sahnelenecek olan oyunların biletleri tükendi bile. 7 ve 9 Kasım’daki oyunları izleyebilmeniz için hala şansınız var.

Detaylar ve biletler için: http://www.devtiyatro.gov.tr/programlar-sehirler-ankara-detay-bolum_takvim-hayvan-ciftligi3.html

Leave a Reply