Olay Yaratan Film: Nymphomaniac

“Antichrist(Deccal)” filmiyle olay yaratan yönetmen Lars Von Trier’den…

Lars von Trier

Lars von Trier

Şiddet ve cinsel içerikli sahneleriyle yılın en çok konuşulan yapımlarından olan ‘Antichrist’ filminin Danimarkalı ünlü yönetmeni Lars von Trier, yeni filmiyle gündemde. Trier, 1995 yılında “Dogma 95” hareketi, avangart filmleri, harekete yönelik kuralları ve olay yaratan filmleriyle tanınıyor. Küçük yaşta eline aldığı kamerayla film kariyerine başlayan Trier’in en önemli yapıtları ise;

  • Dancer in the Dark (2000)
  • Dogville (2003)
  • Antichrist (2009)
  • Melancholia (2011)

Daha önceleri de çokça tartışmalara neden olan yönetmen 2011 yılında katıldığı 64.Cannes Film Festivali’nde Hitler’e sempati duyduğunu ve onları anladığını söylemesiyle büyük tepki toplamış ve festival organizatörleri tarafından Cannes’dan kovulmuştu. Ayrıca her filmiyle olay yaratan Trier ‘Dogville’ gibi provokatif filmlerden ‘Dalgaları Aşmak’ gibi dramatik hikayelere kadar her filmiyle seyircileri ikiye bölmeyi ve tartışma yaratmayı başaran bir yönetmen. Bu film için de yönetmen çokça kendinden söz ettireceğe ve tartışmalarla gündemden uzun bir süre düşmeyeceğe benziyor. Zaten Trier de tartışmalara vereceği cevaplara şimdiden hazır gibi.

Filmin tanıtım posteri

Filmin tanıtım posteri

 

Aykırı filmler serisine bu yıl eklenecek olan “Nymphomaniac” filmi yeni yıl öncesi sinemaseverlerle bulaşacak. Filmin konusu,  nemfomanik bir kadın olan Joe’yu merkezine alıyor. Film, baş karakterinin doğumundan 50 yaşına kadar olan hayatına, özellikle de cinsel serüvenlerine odaklanıyor. Soğuk bir kış gecesi yakışıklı bir bekar olan Seligman, yolda dövülmüş halde Joe’yu bulur. Onu evine getirip, yaralarını sarar. Joe bu adamın evinde dinlenirken kendi hikayesini de anlatmaya başlar…

Filmin fragmanında John Sebastian Bach’ın bir şarkısı eşliğinde üç farklı anlatıma şahit olunuyor. Ayrıca videonun cinsellik içerdiği gerekçesiyle You Tube tarafından yayından kaldırıldığı iddia edildi. Danimarkalı yönetmen daha önce de filmden kısa kısa klipler yayınlamıştı.

Film ise oyuncu kadrosunda bulunan Charlotte Gainsbourg, Stellan Skarsgård, Stacy Martin, Shia LaBeouf, Jamie Bell, Christian Slater, Uma Thurman ve Willem Dafoe gibi pek çok sürpriz ismi bir araya getiriyor.

 

 

Sahneleri ve oyuncu seçimiyle oldukça konuşulan filmin afişleri de olay yarattı.

Filmin afişlerinden bazıları.

Filmin afişlerinden bazıları.

 

Filmin bazı fragmanları:

 

Kaynakça:

http://www.ign.com

http://www.beyazperde.com

Leave a Reply

1 comment

  1. Berilnaz

    Lars von’un elinden çıkıyorsa şaşırmamak gerek.