“Majeste”leri GazeteBilkent’e Anlattı

 

Majeste'nin Solisti Kerem Ozan Şahin

Majeste’nin Solisti Kerem Ozan Şahin

“Aşk Dediğin” şarkılarıyla müzik piyasasında güzel bir çıkış yakalayan Majeste’nin solisti Kerem Ozan Şahinkendileri hakkında merak edilen soruları GazeteBilkent’le paylaştı. Onları ilk kez “Sadece Sen” filmini izlerken, dinlediğim şarkıları ‘Aşk Dediğin’ ile tanıdım. Daha sonra grup hakkında küçük bir araştırma yapma ve diğer şarkılarını dinleme isteğiyle bir anda ilgimi çektiler. Grup, solist Kerem Ozan Şahin ve gitarist Alper Gemici tarafından 2007 yılında İstanbul’da kurulmuş, sonrasında  bas gitarist Tunç Erdem ile davulcu Mehmet Uludağ’ın aralarına katılmasıyla bugünkü halini almış. Ayrıca ilk albümleri “Majeste” de, Aralık 2012’de müzik marketlerdeki yerini almış. Kendilerini Alternatif Pop ile tanımlayan grup aynı zamanda eğlenceli, duygusal ve kaliteli besteleriyle de dikkat çekiyor.

Solist Kerem Ozan Şahin, aynı zamanda gitarist, söz yazarı, besteci aranjör ve prodüktör… Bakırköy, İstanbul doğumlu sanatçı İstanbul Üniversitesi İşletme ve İstanbul Teknik Üniversitesi Miam Ses Mühendisliği mezunu… Kerem Ozan Şahin gibi gitarist, besteci aranjör ve prodüktör olan Alper Gemici ise İsviçre doğumlu ve Ankara Üniversitesi İktisat mezunu…. Hala konservatuvarda öğrenci olan grubun bas gitaristi Tunç Erdem Bolu; Beykent Üniveristesi İç Mimarlık mezunu, baterist Mehmet Uludağ ise İstanbul doğumlu…

Grup Majeste

Grup Majeste

 

GazeteBilkent:  Grubun kurulma serüveni nedir?

Majeste’yi 2007 yılında Alper ve ben kurduk. Öncesinde ikimizde ayrı gruplarda çalıyorduk, ortak arkadaşlarımız tarafından tanıştırıldık. Tanıştığımız sırada ben Miam’da ses mühendisliği eğitimi alıyordum, Alper ise aranjör Alper Erinç’in stüdyosunda çalışıyordu, sonra ben de aynı stüdyoda yer aldım. Burada çalışırken bir yandan bir çok ünlü sanatçının albümlerinde görev aldık, bir yandan da Majeste şarkılarını yapmaya başladık. Bize sonradan Mehmet ve Tunç katıldı ve dört kişi olduk.

 

GazeteBilkent:  En merak edilen sorulardan biri sanırım. Neden grup “Majeste”?

Gruba uzun süre isim koymadık. Bizim için isim X de olsa olurdu sanırım, önemli olan müzikti. Sonrasında albüm süreci yaklaşınca, uzun süredir not aldığımız isimleri koyduk önümüze, en dikkat çekici ve parlak tınlayan, anlam olarak kendimize en yakın bulduğumuz Majeste’yi seçtik.

GazeteBilkent:  Peki yüzlerce grubun cirit attığı müzik piyasasında Majeste’nin misyonu nedirİkiliOzan

Majeste’ye spesifik bir misyon belirlemedik ama müzik yaparken bir kriterimiz varsa o da yaptığımızın müziğin türü ne olursa olsun, pop, rock, folk vs. şarkının mutlaka öncelikle bizi cezbeden bir kalitesi, bir çekiciliği olması… İnsanlar bu aralar çok yüzeysel bakıyorlar olaya. Grup olunca mutlaka rock müzik yapmak zorunda değilsiniz veya herhangi bir rock şarkısı herhangi bir pop şarkısından kaliteli olur diye bir kaide yok. Bizim kısıtlarımız türler değil, o türlerin gerekleri ve türler üstü müzikalite gerekleri. Özetlemek gerekirse yaptığımız şarkı hangi türe dahil olursa olsun, bir misyonumuz varsa o da kaliteli müzik…

 

GazeteBilkent:  Kimleri dinliyorsunuz, hangi grupların/müzisyenlerin etkisi var Majeste şarkılarında?

Besteleri Alper’le ikimiz yapıyoruz. İkimiz de aynı zamanda aranjör ve prodüktör olduğumuz için, gerçekten çok geniş yelpazede müzik dinliyoruz. O yüzden bir iki örnek vermek yeterli olmayacaktır. Justin Timberlake’ten Orhan Gencebay’a, Queen’den MFÖ’ye, The Used’dan Tarkan’a etkilendiğimiz çok saçma uçlar var gerçekten.

 

GazeteBilkent:  Albüm fikri nasıl oluştu?

Kendiliğinden :)

 

GazeteBilkent:  Albüm yapım sürecinde karşılaştığınız en büyük zorluk neydi? Stüdyo, plak şirketi, prodüktör,  klip yönetmeni vs. bulma konusunda zorlandınız mı?

Biz müzikle ilgili mastering hariç herşeyi kendimiz yapıyoruz. Beste, söz, kayıt, düzenleme, mix, prodüktörlük hepsini… Yaşadığımız en büyük zorluklar müzikten sonraki süreçlerde oldu. Malesef Türkiye’de müzik sektöründe işini hakkıyla yapan birilerine rastlamak oldukça zor ve bu da biz müzisyenlere büyük zaman kaybettiriyor. Ama bunları da aşıyoruz yavaş yavaş. Yıllar içinde mükemmel ekibi oluşturacağımıza inanıyoruz.

GazeteBilkent:  Grup içindeki görev dağılımından bahseder misiniz? Besteleri kim
yapıyor, sözleri kim yazıyor? Nasıl bir süreçte ortaya çıkıyor bir Majeste şarkısı?

Müziği Alper’le ben yapıyoruz. Sözleri genelde ben yazıyorum, Aşk Dediğin’i birlikte yazdık. Şarkıların oluşumu farklı biçimde oluyor. Genelde evde ayrı ayrı yaptığımız materyalleri buluşturuyoruz, bazen bir riff, bazen bir nakarat, bazen de bir melodi… Buradan oturup beraber şarkı yapıyoruz. Düzenlemelerin son hallerini çoğunlukla Alper yapıyor. Sonrasında stüdyoya girip kaydediyoruz. Ben kaydediyorum, o çalıyor, o kaydediyor, ben söylüyorum. Bu şekilde…

 

Kerem Şahin Ozan ve Alper Gemici

Kerem Şahin Ozan ve Alper Gemici

 

GazeteBilkent:  Stüdyo süreci oldukça zorlu, yorucu ve uzun bir süreç. Müzikal anlamda veya farklı konularda anlaşmazlığa düşebiliyor grup üyeleri. Sizin böyle bir anınız var mı veya stüdyo sürecine dair paylaşabileceğiniz başka bir deneyim?

Tabi çok kavga ediyoruz, tartışıyoruz. Tamamen subjektif bir konu müzik ve estetikler. Bu konuda ikiliğe çok fazla düşüyoruz. Ama bir şekilde çözüyoruz. Zaten bu ikilikler hiç olmazsa bir yanlışlık var demektir, çünkü sinerjiyi bu çatışmalar oluşturuyor. Bir keresinde üzerinde 5 gün kavga edip anlaşamadığımız bir şarkı için çözümü, şarkıyı bilgisayardan toptan silerek buldum. :) Böylece sıfırdan başlayıp mecburen bitirdik. Bazen sayfayı yırtıp yeniden yazmak gerek.

 

GazeteBilkent:  Yerli gruplar arasında beğendiğiniz ve kendinize yakın hissettiğiniz
kimler var, hangi grupları dinleyen Majeste’yi sever?

Yerli gruplar arasından sevdiklerimiz var tabii ki. Hepimizin ortak sevdiği MFÖ’dür herhalde. Grup olarak değil ama, 90’ların sonlarındaki kaliteli Türkçe albümleri sevenler, Majeste’yi sevecektir.

 

GazeteBilkent:  Şimdiye kadar nerelerde sahne aldınız, konser takviminiz belli mi,
Ankara’ya yolculuk var mı? 

Şimdiye kadar çeşitli üniversite şenliklerinde ve İstanbul’da belli başlı mekanlarda sahne aldık. Konser takvimimiz malesef Türkiye’deki üzücü gündemler sebebiyle belli değil. Konserlerimize gelmek isteyenler facebook.com/majestemusic ve twitter’da @majesteofficial hesaplarından bizi takip edebilir. Ankara’da henüz hiç çalmadık, umuyoruz en kısa sürede geleceğiz.

 

GazeteBilkent:  Gelecek için planlarınız neler?

Gelecek için planlarımız öncelikle Türkiye’nin her yerinde çalmak ve sonrasında uzun yıllar her seferinde çıtayı yükselterek Türkiye popüler müziğine yeri özel albümler kazandırmak.

 

GazeteBilkent:  14 Mart’ta vizyona girmiş olan “Sadece Sen” filminin soundtrack’ı olan
‘Aşk Dediğin’ şarkısı çok beğenildi, gerçekten duygu yüklü ve benim de favorim olan bir şarkı. Peki, bu şarkı filme özel mi hazırlandı yoksa sizin için özel birine mi yazıldı?

Aşk Dediğin taslak halde bir şarkıydı. Sonra filmin yönetmeni Hakan Yonat dinleyip filmine koymak istedi. Bize de şarkının çalmasını istediği sahneyi izletti. Belçim Bilgin ve İbrahim Çelikkol’un filmdeki karakterlerinden ve aşklarından etkilenerek şarkıyı tamamladık. Aşk Dediğin’le ilgili çok güzel tepkiler alıyoruz, şarkı internette toplamda 3 milyon dinlenmeyi buldu. Bundan önce sahte tıklanmalar sebebiyle 25-30 milyon gibi saçma rakamlara ulaşan çok fazla şarkı oluyordu ve bu haksız rekabet yaratıyordu. Şimdi ise 3 milyonun çok iyi bir rakam olduğunu söyleyebiliyoruz. Şarkıyı seven ve dinleyen herkese teşekkürler!

 

GazeteBilkent:  Son olarak bize vakit ayırıp sorularımızı yanıtladığınız özellikle samimiyetiniz ve içtenliğiniz için size çok teşekkür ederim. Ayrıca sizin eklemek veya söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Ben de teşekkür ederim, umarım yakında Bilkent Üniversitesi’nde konsere geliriz ve görüşürüz. Herkese sevgiler!

Sanırım gelecek Türkiye’sinin genç müzik grupları için güzel bir örnek olacak. Sanatçılığın yanı sıra samimiyetin de çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bundan sonrası içinse başarılar diliyorum…

Majeste – Aşk Dediğin

 

Majeste – Hadi Sil baştan

http://www.youtube.com/watch?v=-MKZkGAHfkM

Leave a Reply