İşte beklenen o film…

fft99_mf3584857

Benim Dünyam’da Beren Saat ve Uğur Yücel başrolleri paylaşırken; Ayça Bingöl, Turgay Kantürk ve Hazar Ergüçlü de filmin öne çıkan diğer oyuncularından.

TMC Film’in yapımcılığını üstlendiği “Benim Dünyam” isimli sinema filmi dün gösterime girdi.

İzleyicilerin merakla beklediği filmin başrollerini Uğur Yücel ve Beren Saat paylaşıyor.

Senaryosunun ise Uğraş Güneş ve Can Yücel’in kaleminden çıkan filmin yönetmenliği yine Uğur Yücel’e ait.

Çekimlerine yazın Büyükada’da başlanan filmde Beren Saat, iki yaşındayken geçirdiği hastalık nedeniyle hem gözlerini hem de duyma yetisini kaybeden ve bundan dolayı çevresiyle tamamen uyumsuz olarak yetişen bir kız çocuğunu canlandırıyor. Çekimlerine başlandığı ilk günden beri merak konusu olan filmin hem başrol oyuncusu hem de yönetmeni Uğur Yücel filmi hakkında şu sözleri söyledi: “Bugüne kadar çalıştığım filmler içinde en çok seyirci çekecek olan bu galiba. Bence en çok ağlanan film de ‘Benim Dünyam’ olacak.”

Film çıkışında gördüğüm sahneyse bu sözü kısmen onaylıyor; fakat filmin orijinali “Black”i izleyenler için durum hiç de öyle gözükmüyor. Eleştiriler ne yönde olursa olsun Beren Saat’in oyunculuğunun dudak ısırtmasının yanı sıra çocuk oyuncu Melis Mutluç, performansıyla göz doldurdu. Filmde hem kör hem de sağır olarak çevresiyle tamamen uyumsuz bir çocuk olan Ela’yı canlandıran ve küçük yaşında oldukça zor bir performans sergileyen Mutluç, ileride gerçekten çok büyük işler başaracağının sinyallerini de vermiş oldu bizlere. Bir diğer önemli rolün sahibiyse Uğur Yücel. Kendisine bence de oldukça yakışan bir roldü ki bir başkası oynasa bu kadar yakışır mıydı bilemiyorum. O kadar ki, kendisinin de filmi tercih etme sebeplerinden birinin Mahir Hoca karakterine kendini yakın bulmuş olması düşünülüyor. Filmin en çok eleştiri alan yönüyse, diğer karakterlerin hatta özellikle Ela’nın kız kardeşiyle olan ilişkisinin tamamen arka planda kalmasıydı. Film genel olarak beğenilse de  eleştirmenlerden “Uğur Yücel’den daha iyi filmler bekliyoruz.” açıklamalarını okudukça aklıma gelen ilk şey filmin uyarlama olması sebebiyle bir ön yargı içinde olunması. Aslında ön yargıları yıkamadığımız sürece Türk sinemasında asla gerçek bir başarı görebileceğimizi düşünmüyorum. İlk günden salonları doldurmaya başlayan “Benim Dünyam”ın her şeye rağmen izleyiciyi ağlatma potansiyelinin çok yüksek olduğunu düşünüyorum.

Son olarak filmde çok hoşuma giden bir diğer olay da “İmkansız” kelimesini ve imkansızlık olayını hiç içinde barındırmamış olmasıydı, çünkü Mahir Hoca (Uğur Yücel) Ela’ya (Beren Saat) her şeyi öğretirken, bir tek bu sözcüğü dışarıda bırakıyor. Ela da bu yüzden biliyor ki, hayatta başarılmayacak hiçbir şey yok.

Aynı zamanda film, “siyahtan beyaza giden sıra dışı bir umut, azim ve fedakârlık öyküsü” olarak tanımlanıyor.

"Benim Dünyam"ın galasından bir kare.

“Benim Dünyam”ın galasından bir kare

Filmin galasıysa geçtiğimiz Salı günü yapıldı. Çok ünlü isimleri bir araya getiren galada en çok dikkat çeken isim yine Beren Saat oldu.

Basının karşısına çıkan Beren Saat, filmin çekim süresince çok zorlandığını ayrıca duygusal olarak da çok ağır bir rol olduğunu dile getirdi. Saat, her şeye rağmen setin çok huzurlu ve keyifli geçtiğini de sözlerine ekledi.

“Benim Dünyam” filmi kendini uzun bir süre konusuyla ve oyuncularıyla unutturmayacağa ve kendinden çok söz ettireceğe benziyor.

İyi seyirler…

Leave a Reply

2 comments

  1. leyla aydoğan

    Ugur Yücel ne yaparda kötü olur ki.
    süper süper flim.
    emeği gecen herkese sevgiler teşekkürler.

  2. Şahsen ben orijinal filmi daha çok beğenmiştim. Beren saat’i biraz abartılı buluyorum.