17. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali başlıyor!

1613875_723379607721387_634525929264665596_n

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali bu yıl 17. yaşını kutluyor. 8 – 15 Mayıs tarihleri arasında Ankara’da, Kızılırmak Sineması ve Alman Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek festival, birbirinden güzel filmler ve etkinlikleriyle takipçilerine dopdolu bir program sunuyor. Festival detaylarını vermeden önce Uçan Süpürge’den biraz bahsetmek istiyorum.

ucan_supurgeye_basvurular_basladi_h1104
Uçan Süpürge 1996 yılında Ankara’da bir grup kadın tarafından kuruldu. Kuruluş amacı; kadın kuruluşları ve kadın hareketine duyarlı kişiler arasında iletişim, işbirliği ve dayanışmayı arttırmak, onların deneyimlerini genç kuşaklara aktarmak, ulusal ve uluslararası bir iletişim ağı oluşturmaktı. Hayata geçirdikleri projeler sayesinde belirlemiş oldukları ilkelerin yerine getirildiği ve getirilmeye devam edileceği bir kadın derneği, Uçan Süpürge. Kadını topluma ve dünya’ya kazandırmaya çalıştı, bunu da sayısız proje yaparak gerçekleştirmeye çalıştı. Bu projelerin en önemlilerinden birisi de: ”Çocuk Gelinler”… 2005 yılından beri çocuk gelinler olmasın diye, Anadolu’nun dört bir yanında çalışmalar yürütüyor. Zaman zaman çocuk evlilikleri ile ilgili haberler basına yansıdıkça hatırlanan kız çocuklarını, çocuk evliliği gibi bir insan hakkı ihlaline boyun eğmesinler ve seslerini yetkili mercilere duyurabilsinler diye onların sesi oluyor. Aileleri bunu konuda bilgilendiriyor ve topluma farkındalık kazandırmaya çalışıyor. Ve bunları yaparken benden, sizden kısacası toplumdan yardım bekliyor. Özellikle okuyan, araştıran, üreten her kadına ihtiyaç duyuyor.

Festival demişken,

Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali, 1998’den beri gerçekleştirilen Türkiye’nin ilk kadın filmleri festivali. Festival, Türkiye ve dünyadan kadın yönetmenlerin uzun, kısa, belgesel ve animasyon filmlerinin belirli başlıklarda izleyiciye sunulduğu ve bu çerçevede panel, söyleşi ve sergilerin düzenlendiği uluslararası bir organizasyon. Film gösterimlerinin yanı sıra festival kapsamında filmleri gösterilen yerli ve yabancı yönetmenler, basın mensupları, festival yöneticileri, sinema eleştirmenleri ağırlanıyor.

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali bu yıl 42 ülkeden 108 filmi izleyicilerle buluşturacak. 15 bölümden oluşan festival programında Rotterdam, Toronto, Cannes, Berlin gibi dünyanın önemli festivallerinde yarışan yepyeni filmler Ankaralı sinemaseverleri bekliyor. Festival bu yıl Türkiye’den ve dünyadan yaklaşık 100 konuk ağırlamaya hazırlanıyor.

Festivalin bu yılki ödülleri 8 Mayıs’ta Ankara Devlet Opera ve Bale Sahnesi’nde gerçekleşecek olan Açılış Töreni’nde sahiplerini bulacak. “Uçan Süpürge Onur Ödülü” Türkiye Sineması’na 1950li yıllardan itibaren emek vermiş, 170’den fazla filmle beyazperdede görünmüş bir yıldıza, Muhterem Nur’a veriliyor. “Bilge Olgaç Başarı Ödülleri” ise farklı dallarda altı kadına verilecek: Sinema yazarı Alin Taşçıyan, kurgucu Çiçek Kahraman, sanat yönetmeni Natali Yeres, yönetmen Nezahat Gündoğan, oyuncu Şebnem Sönmez ve yapımcı Zeynep Özbatur Atakan. “Tema Ödülü” ise LİSTAG ve “Benim Çocuğum” belgeseline gidecek.

Kızılırmak Sineması Seans Çizelgesi:
http://festival.ucansupurge.org/veri/dosyalar/17.fest/cizelge2014-kizilirmak.pdf

Goethe Instıtut (Alman Kültür Merkezi) Seans Çizelgesi:
http://festival.ucansupurge.org/veri/dosyalar/17.fest/cizelge2014-goethe.pdf

Festival hakkında daha fazla bilgi için:
http://festival.ucansupurge.org/turkce/index.php

[box_dark]Kaynakça[/box_dark]

http://festival.ucansupurge.org/turkce/index.php

Leave a Reply