edsheeran

2011’de ‘The A Team’ ile tanıdığımız şarkıcı, bu aralar son albümü ‘x’ ile çoğu Avrupa listelerinde üst sıralara çıkmış bulunmakta. Tam adı ile Edward Christopher Sheeran, İngiltere doğumlu olmakla beraber, kızıllığını İrlandalı büyüklerine borçlu. Los Angeles’ta sağda solda barlarda çalarken Jamie Foxx tarafından keşfedilerek şu anda Atlantic ve Asylum gibi plak şirketleriyle beraber çalışan Sheeran’nın sansasyonel bir evsizlik hikayesi var. Alaycı bir şekilde, “Kalacak yerim vardı ama, bazen Buckingham Sarayı’nın yakınlarındaki banklarda uyumayı tercih ediyordum.” diyor.

Geçen albümü ‘+’ ile bu seferki ‘x’ arasında biraz farklar var. Yine Soul daha ön planda, fakat biraz daha eğlenceli ve hareketli şarkılar var bu albümde. Photograph ve Ed Sheeran’a göre albümün en mutlu şarkısı olan Thinking Out Loud’a bakıldığında müzikal anlamda ilham veren ruh yakalansa dahi, bu sözlerdeki sığlığın fark edilmemesine yardımcı olmuyor. Kaldı ki Lego House single’ından sonra, Jason Mraz’a fazlasıyla özendiği söylenen şarkıcı, bu sevimsiz yakıştırmadan bu şarkılarla kendini hiç kurtaramıyor. Neyse ki bu noktada imdadımıza bu albümün de en göze çarpanlarından Don’t ve Sing koşuyor. ed-sheeran-singjpg_1Özellikle Sing’de son derece keyifli ve öteki parçalara göre çok daha renkli bir iş çıkarılmış. Bu kez de dinleyicilere Justin Timberlake’den etkilenmiş dedirten şarkı Rock Your Body mi? Belki, ama muhtelemen Ed Sheeran’ı kutusundan çıkaran, şarkıya eşlik eden Pharrell Williams oldu. Daha yüksek notadan vokal, daha zengin gitar, daha hızlı, çekici sözler; bize Ed Sheeran’nın tarzını yakalamamızda güçlük çıkarsa da kolaylıkla albümün en iyisi ve en farklısı olduğunu kabul ettiriyor. Ayrıca, şüphesiz bu başarıda arka planda büyük işler başaran Snow Patrol’den Johnny McDaid’in de payı var.

2012 Brit Awards’da aldığı en iyi solo şarkıcı ödülü onu o yılın yıldızlarından yaptığı gibi, geride bıraktığımız 2014’de yine en çok ilgi çeken isimler olan George Ezra, Sam Smith gibi iki ismin yanına ekleniyor Ed Sheeran. Önümüzdeki sene yeni albüm beklemesek de, yılın sonlarına doğru büyük bir dünya turuna çıkacağı neredeyse kesinleşen şarkıcıyı İstanbul’da görmek sürpriz olmayabilir!

http://www.dailymotion.com/video/x2965w9_ed-sheeran-don-t-official-video_music

 

 

Leave a Reply