Her ne kadar Ankara’da takvimler olmasa yazın yaklaştığını anlayamayacağımız türden bir hava olsa da, İstanbul’da önümüzdeki aylarda epey bir yabancı müzisyen ağırlanacak.

sky-ferreira-ghost-artwork-535x532

 

24 Mayıs’ta Babylon’nun 4. kez düzenlediği Soundgarden vardı. Parkorman’da gerçekleşen festivalde ana isimler Pet Shop Boys ve Sky Ferreira’ydı. Aynı gün Küçük Çiftlik Park’ta da Metal Summer Festival adı altında Manowar, Arch Enemy ve Pentagram sahne aldı. Festivallerin bitiş saatini öğrenip iki tarafa da yetişmeyi planlayanlar için biraz talihsiz bir çakışma oldu diyebiliriz.

25 Mayıs’ta Chill-Out Festival adı altında İngiltere’den kopup gelen, müziğinde hem 60’ları hem de 70’leri bulabildiğiniz gibi gayet modern bir tarza da sahip olmayı başarabilen Goldfrapp, Life-Park’taydı.

26 Mayıs’ta ise “Dünya Turnesi” kapsamında Justin Timberlake İTÜ Stadyumu’nda konser verdi.

6-7 Haziran arasında Soundgarden, Massive Attack, Kaiser Chiefs, Wild Beasts ve Trentemoller %100 Fest adı altında yine İstanbul’da olacak. Değişik ama hoş bir karışım olduğunu kabul etmek lazım; Massive Attack’ın ve Trentemoller’ın diğer üç gruptan tamamen farklı olarak, elektronik tabanlı bir sound’a sahip olduğunu düşünürsek festivalin hem rock, hem indie, hem de biraz elektronik bir ruh yakalamaya çalıştığını düşünüyoruz. Ama kaçırılacak türden isimler olmadıkları için gitmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

14-15 Haziran Parkorman’da Mogwai, Bonobo, Oh Land, Basement Jaxx ve daha bir kaç isim One Love Festival adı altında buluşacak. Çoğumuzun Wolf& I şarkısıyla bildiği Oh Land’in canlı performansları genel anlamda güzel olduğundan ya da en azından Mogwai gibi hakikaten başarılı, enstrümantel takılan, şarkılarına söz eklemeden yalın halde bırakan iyi bir post-rock grup için bu festivale gidilmeli.

19 Haziran’da ise 2013’te çıkardığı Where You Stand albümünden sonra Travis ilk kez Black Box’ta olacak.

20 Haziran’da sayısız müzisyene esin kaynağı olmuş, müziğin efsanelerinden, Amerika’nın yetiştirdiği en iyi söz yazarlarından biri olan Bob Dylan yine Black Box’ta İstanbul’a konuk olacak.

bob-dylan

 

21 Haziran’da Manu Chao Ekşi Fest için, 22 Haziran’da bir başka efsane Tori Amos İstanbul’da konser verecek.

24 Haziran’da, 1991 yılından beri uzun bir sessizliğe gömülen ama sonra geri toplanıp geçen sene yeni albümleri Indie Cindy ile geri gelen Pixies İstanbul’da olacak. İlk kez Türkiye’ye geleceğinden katılımın epey fazla olmasını umut ediyoruz. Ne de olsa yeni yetme bir grup asla değil ve burada da onları çokça beklemiş bir hayran kitlesi var.

İstanbul temmuz ayı açılışını caz festivali kapsamında 7’sinde Manu Katché’yi, 8’inde Chich Corea’yı ve 9’unda da Hugh Laurie’yi ağırlayarak yapacak. 13’ünde ise Metallica sanıyoruz ortalığı kasıp kavuracak. Bilet fiyatları, 150 liradan başlayıp en önden görmek istiyorum diyenlere 500 liraya kadar çıkacak şekilde sıralanmış. Takip edenler bilir, set-list’lerini internet sitelerinde halka açık bir oylama ile belirlediler. Bu yazın en çok beklenen ismi olduğuna hiç şüphe yok. Dinliyorsanız, seviyorsanız ötekilere para bayılmayın, Metallica’yı önden izleyin deriz. Hatta Türk hayranlarına bir video hazırlamışlar. Erişim sağlayabilen hayranları mutlaka izlemeli.

15’inde Neil Young ile devam edip, 31’inde Temmuz ayını progressive metal’in en büyük temsilcisi olan Dream Theater ile kapatacağız.

Ağustos’ta ise Megadeth, HIM, Amon Amarth, Haggard, Wasp, Rock-Off kapsamında Küçük Çiftlik’te olacak. 17’sinde indie rock’ı bol bol ukulele ve flügelhorn’la birleştirip dünya müziği yaratan pek güzel bir grup olan Beirut hayranlarıyla buluşacak. Bitişi ise trip-hop’un vazgeçilmezlerinden Portishead ve yanında Savages ile yapacağız. Sonbaharı karamsar karşılıyoruz desek yalan olmaz, Portishead’i depresif ve ağır bulmayan yoktur diye düşünüyoruz.

Metal severleri bir hayli mutlu edecek bu takvim, indie sevenleri, elektronik sevenleri unutmamış; her tarz müziği benimseyeni de kararsızlıkta bırakacak türden hazırlanmış. İyi eğlenceler!

 

Leave a Reply