Konser

30 Kasım akşamı Bilkent Senfoni Orkestrası konseri için Bilkent Konser Salonu’nda bize ayrılan yerimize oturduk. Konser iki bölümden oluşuyordu. Birincisi “M. Ravel | Piyano Konçertosu, Sol majör”, ikincisi ise “J. Brahms | Senfoni No.1, Do minör, Op.68 .” Bu konserde piyanonun başında Jean-Efflam Bavouzet vardı ve şef ise Avi Ostrowsky’di.

İlk bölümde şef Avi Ostrowsky, fark edilir derecede kendinden geçmekle ve orkestrayı ustalıkla yönetmekle kalmadı salonun ruhuna da hakim oldu. Aynı bölümde Jean-Efflam Bavouzet bütün tecrübesini ortaya döktü hatta bununla ilgili konser arasında kendisiyle ufak bir söyleşi gerçekleştirdiğimiz keman sanatçısı Nil Cetiz, “Solist çok yaratıcı, bizim için onunla çalışmak çok güzel. Kendisi çok tecrübeli çok büyük bir sanatçı. Bu sebepten de izleyiciyi büyüledi.” dedi. İlk bölümün son parçası bittikten sonra piyanist Jean-Efflam Bavouzet solo parçalar çaldı, yine zevkle dinledik.

IMG_1681

İkinci bölümün parçaları birinci bölüme oranla daha uzundu. Piyano sahneden inmişti. Genel manada parçalarda gözlemlediğim başlardaki sert ritmlerin ortada sakinleşmesi ve coşkulu bir sonla nihayet bulmasıydı. Parçaları dinlerken kendimden geçmiştim tabii ki dinlediklerimi somutlaştırmaya çalıştığım bu yorumlar yüzde yüz gerçek olmayacaktı. Fakat bir gerçek vardı ki, o da; şefin duruşunun bile herkesi büyülemeye yeteceğiydi. Konser bitimde trompet sanatçısı Krassimir Koniarov’a konserdeki duyguyu ve ruhu sordum. Şöyle cevapladı, “Aslında konserdeki duygu nasıldı tam bilemiyorum fakat, bu çok güzel bir konserdi. Şef çok iyiydi. Onunla iki-üç konserde bulundum ve kendileri ile ciddi tecrübelerim oldu.”

artists-avi3a

Avi Ostrowsky

Şef

Avi Ostrowsky, Tel- Aviv Rubin Müzik Akademisi’nde maestro Gary Bertini ve Prof.Mordechai Seter ile çalıştı. Eğitimini tamamladıktan sonra İsrail Filarmoni ve Kudüs Senfoni gibi İsrail’in önde gelen orkestralarını yönetmiştir. İsrail-Amerikan Kültür Vakfı’nın genç şeflere verdiği bursu kazanarak Prof. Hans Swarowsky ile çalışmak üzere Viyana Müzik Akademisi’ne girmiştir. Ayrıca İtalya’da şef Franco Ferrara ile çalışmıştır. 1968 yılında Kopenhag’da, Nicolai Malko Uluslararası Genç Şefler Yarışması’nda birinci olmuş, ardından dünyanın dört bir yanında pek çok orkestrayı yönetmek için davet edilmiştir. 1970 yılında İsrail Kibutz Orkestrası’nı kurmuş. 1974 yılına kadar müzik direktörü ve birinci şefi olmuştur. 1973 yılında Beer Sheva Sinfonietta’yı kurmuş ve 1978’e kadar müzik direktörü ve birinci şefi olmuştur. Kendisi dünya çapında birçok ülkede birçok tanınmış orkestrayla çalışmıştır. Ayrıca çok sayıda eserin kaydını da gerçekleştirmiştir.

subkeyboard-articleLarge

Jean-Efflam Bavouzet

Pek çok ödülün sahibi olan ve 2012 yılında ICMA Yılın Sanatçısı seçilen Jean-Efflam Bavouzet; Debussy, Ravel, Prokofiev, Bartok, Beethoven ve Haydn’ın eserlerini seslendirdiği konserleri ile tanınmaktadır. Vladimir Ashkenazy, Vasily Petrenko, Pierre Boulez, Daniele Gatti, Valery Gergiev, EsaPekka Salonen gibi şeflerle sürekli çalışmaktadır.

Bavouzet aynı zamanda resital ve oda müziği sanatçısıdır. Londra’da Southbank Centre, Paris’te Cité de la Musique, Amsterdam’da Concertgebouw, Brüksel’de BOZAR ve Pekin’de Yasak Şehir Konser Salonu’nda devamlı olarak resital ve oda müziği konserleri vermektedir. Aynı zamanda Norveç’te Lofoten Piyano Festivali’nin Sanat Yönetmenidir.

 

Leave a Reply