Ağlamak

Ağlamak

Bazı acılarda yetmez

Bazı ölümlere

 

Örtüsüdür bazı acıların

Örter, örtülmez

Savunur bir süre

 

Ağlayanlar sevinmeli

Sevin ağlayabiliyorsan

Acılar art arda dinmeli

 

Durur bir nöbetçi gibi

Durur bir bekçi gibi

Zamana gülmeli – gülmeli

 

Sevin ağlayabiliyorsan

Unutmanın kardeşidir ağlamak

Uyur uyanır yatağında duyguların

Düşüncenin kucağında hep çocuktur

Ağlamak. 

 

asaf 1Şüphesiz ki Özdemir Asaf’ ın yazdıklarını anlayabilmek için oturup kafa yormak gerekir. Öyle bir yazar ki bazen bildiğini unutturur insana. “Ağlamak” adlı bu şiirinde de mutsuzların inadına hayatı güzel kılmış, aslında bir farkındalık yaratmıştır. Her şeyin insanlar için olduğunu; ağlayabilmenin bile bir şans olduğunu çok güzel ifade etmiştir. Ve kardeş sıfatını yakıştırmıştır ağlamak fiiline. Görünüşte fiil ama aslında bir şans olan ağlamaya…

Özdemir Asaf bildiğimiz gibi Cumhuriyet Dönemi Türk şairlerindendir. Geçmişinde gazetecilik de  olan Asaf  ” Tanin” ve “Zaman”  gazetelerinde çalışmıştır. Benim, şairimizin hayatında ilgimi çeken bir nokta da ikinci eşi Yıldız Moran’ dan olan üç oğlunun isimleridir. İsimler şöyledir: Gün, Olgun, Etkin. Evet, pek sık duymadığımız isimlerdir ki; benim de dikkatimi çekti. Bana göre bir şairin hayatındaki detaylar önemlidir. Bu detay da aslında şairimizin sözcükleri ne denli güzel kullandığını bizlere göstermektedir.

Eminim ki bu yazıdan sonra açıp bir kaç tane de olsa Özdemir Asaf’ın şiirlerinden okuyacaksınız. Size önerebileceğim bazı Asaf şiirleri: Noktasız, Uzun Konuş, Tentation, Altıncı Gün, Bakı, Jüri

Bu şiirlere de ve diğer eserlerine de bakarsak aslında ilk bakışta başlıkları şiirleriyle ne kadar bağlantısız, ilişkisiz diyebiliriz; fakat yazarımızın demek istediklerini farkında bile olmadan başlıklarıyla birlikte düşünmeye başlıyoruz. Aslında biraz da bundandır ki Asaf’ ın şiirlerini okurken yorgun düşüyoruz.

asaf3Özdemir Asaf şiirlerinde genelde alışılmışın dışında, ortak biçim anlayışından ayrı özel bir dil kullanmıştır. Şiirleri de aslında oldukça derin anlamlara denk gelir. Dikkat edilince hayatında yaşadıklarını; hissedebilir, bilgi sahibi olabiliriz. Asaf bir çok yönüyle diğer arkadaşlarından ( döneminde ) oldukça farklıydır. Örneğin; şiirleri genelde çok kısa ama etkileyicidir.

Haydi şimdi siz de bu soğuk kış günlerinde alın elinize sıcak çayınızı ve Asaf’ ın dünyasına dalıp gidin, dalıp gidin ki sizin de dünyanız şiirle güzelleşsin.

Akıl Gözü 

Seni bulmaktan çok aramak isterim.

Seni sevmekten önce anlamak isterim.

Seni bir yaşam boyu bitirmek değil de,

Sana hep hep yeniden başlamak isterim.

 

Özdemir ASAF

Leave a Reply