“At the Gates” İlk Kez Türkiye’de!

1990 yılında Gothenburg’da kurulan “At the Gates” müzik grubu, 1992’den 1995’e kadar birer yıl aralıklarla dört albüm çıkardı. Metal müzik dinleyicisinin gönlüne ise 1995 yılında yayınladıkları “Slaughter of the Soul” adındaki albümleriyle taht kurdu. İsveçli ekip, günümüzde “melodik death metal”in öncülüğünü yapan grupların başında geliyor. “Dark Tranquillity” ve “In Flames” gruplarıyla birlikte melodik death metal türünün oluşmasını sağlayan bu grubun, metal müzik kültüründeki yeri ve katkıları yadsınamaz. Yaptıkları müzikte öncü olmalarının getirisiyle; müzik türü olarak “İsveç death metali” ya da “Gothenburg metali” olarak da sınıflandırılmaktalar.

atthegates_terminalspiritdisease_1

“Slaughter of the Soul” albümünden sonra müziğe uzun süre ara veren grup 2007 yılında tekrar bir araya geldi ve yeniden konserler vermeye başladı. Bu sene de hayranlarının yoğun istekleri doğrultusunda yeni bir albüm için kolları sıvadılar. Grup 28 Ekim 2014’de çıkaracakları “At War With Reality” adlı yeni albümlerinin turnesi kapsamında 8 Ocak 2015’te İstanbul’da sevenleriyle buluşacak. Ülkemizde verecekleri ilk konser olması sebebiyle hayran kitlesi bu konseri iple çekiyor;ancak ne yazık ki konser tarihi Bilkent’te final dönemine (2-10 Ocak) denk geliyor;umuyorum ki gitmek isteyenlerin sınavları ayın sekizine kadar bitmiş olur ve bu konseri kaçırmazlar.

Bu grupla ilk olarak; kuzenimin ben Children of Bodom dinlerken, “Bunlar gerçek melodik death metal değil.” diyerek bana At the Gates dinletmesi sayesinde tanışmıştım. O zamanlar grubun 1996’da dağıldığını duyduğumda hâyâl kırıklığı yaşadığımı hatırlıyorum. Umarım, hayranları olarak bu sefer de konsere gidememe gibi bir üzüntü yaşamayız.

19 yıl aradan sonra çıkartacakları yeni albümden bir parça:

 

At the Gates- At War With Reality

 

Yukarıda paylaştığım, çıkacak olan albümlerinin adını taşıyan şarkı hakkında hayranlardan gelen tepkiler genel olarak olumlu yönde. Türünün öncüsü olan grup yeni albümleriyle kaldıkları yerden devam edecek gibi gözüküyor.

Konser garajistanbul’da gerçekleşecek. Bilet almak isteyenler için biletix linki:
http://www.biletix.com/etkinlik/SVM01/ISTANBUL/tr

Leave a Reply