Şahsi düşüncemi aktarmadan bu yazıya başlayamam; Oscar’ın kimlere gideceğini umursamıyorum. Bununla birlikte, bu yılın filmlerine dair sizlere aktarabileceğim bir miktar bilgiye sahibim.

Öncelikle şunu akılda tutmak gerek, Oscar yılın en iyi filmlerini seçmez. Oscar, kendi çizgisine uygun en iyi filmleri seçer diyebilirim, belki. Yine de sinema ile direkt olarak alakalı olmayan birçok dış etkenin akademi ödüllerini etkilediğini kabul etmek gerek. Diyeceğim o ki arkadaşım, senin çok sevdiğin bir film Oscar almadı diye eskiden olduğundan daha kötü bir film olmayacak ve Oscar ödülleri daima sizlerin sinemaya ve sanata olan merakınızı arttırdığı ölçüde değerli olacak.

Adaylar: http://www.imdb.com/oscars/nominations/?ref_=rto_nb_acd

 

american hustile

Türkiye’de 17 Ocak’ta vizyona giren American Hustle 10 dalda Oscar’a aday

1) American Hustle: Filmin fazlaca adaylık alacağı bekleniyordu ve 10 adaylık aldı. Oscar’a en yakın 2. film diyebilirim. Filmin en büyük artısı derinliğe sahip ve ince işlenmiş karakterleri. Filmin kategorisi suç ve dram olarak geçse de sizi piyasadaki birçok komedi filminden daha fazla güldüreceğini tahmin ediyorum. Filmin En İyi Orijinal Senaryo adaylığı da var, bu dalda ödülü Her’ün alacağını düşünsem de American Hustle’ın alması da kimseyi şaşırtmamalı. En iyi Kurgu’da da ödül gelebilir.

85th Annual Academy Awards - Arrivals

David O. Russell

David O. Russell (Yönetmen): Filmi izlediğinizde, filmin gayet iyi olduğunu ama 10 adaylığı haketmediğini düşünebilirsiniz. Bunu kısmen David O. Russell ile akademinin flörtüne bağlamak mümkün. Akademinin dönem dönem üzerine düştüğü, gözü kapalı ödül dağıttığı yönetmenler yahut oyuncular vardır. David O. Russell bu yönetmenlerden biri. Sezar’ın hakkı da Sezar’a verilmeli, Russell oyuncuların oynamak için can atacağı karakterler yazıyor. Bu zamana kadar sanıyorum sadece bir kez bir film 4 oyunculuk dalında da Oscar’a aday olmuştu.  David O. Russell bunu iki sene üst üste yaparak tarihe geçti. Film En İyi Yönetmen dalında da Oscar’a aday. Bu dalda Gravity’nin yönetmeni Alfonso Cuaron’un kazanması gerektiğini ve kazacağını düşünüyorum. Yönetmen geçen sene Silver Linings Playbook’u yönetmişti.

Christian Bale: Yönetmenin bir diğer filmi The Fighter’daki oyunculuğuyla Oscar almıştı. Bu ikilinin ortaklığı Christian Bale’in kariyerindeki en iyi oyunculuklarını görmemizi sağladı. Bence ödülü hakediyor ama birkaç sene önce aynı yönetmenin bir filmindeki performansıyla ödül aldığından bu sefer ödül alamayacağını düşünüyorum.

Amy Adams: Her yıl üç-dört önemli filmde oynayıp çizgisini az çok koruyor olması şapka çıkarılası. Bu sene Altın Küre’yi kazandı. Daha önce 5 kez Oscar’a aday oldu fakat ödül kazanamadı. Bu sefer de kazanamayacak, ödül Cate Blanchett’in olacak.

Bradley Cooper: Son yıllarda film seçimini doğru yapmaya başladıkça adaylıklar gelmeye başladı. Mükemmel bir yetenek değil ama iş görüyor. Geçen sene de aynı yönetmenle Silver Linings Playbook’taki performansıyla aday olup ödül alamamıştı. Bu sene de performansının yeterli olmadığını düşünüyorum. Daha güçlü adaylar var.

Jennifer Lawrence: O da Hollywood için yeni bir aktris. Çok karakteristik oyunculuklar sergiliyor. Geçen sene Oscar’a aday olup kazanmıştı. Bu sene kazanabileceğini düşünmüyorum. Filmdeki oyunculuğu bir nebze abartılı olabilir, oynadığı karakterin diğerlerine göre biraz ‘karikatür’ durması da bundan olabilir.

captain-phillips

Tom Hanks’in başrolünde oynadığı Captain Phillips 6 dalda rakipleriyle yarışacak

2) Captain Philips: Sık sık rastladığımız rehin filmlerinin 2013 versiyonu. Fark yaratacak bir film olduğunu düşünmesem de eleştirmenler filmi bir hayli sevmişler. En İyi Uyarlama Senaryo ve Kurgu adaylıkları da olmak üzere 6 adaylığı var. İkisini de alması zor, daha güçlü rakipleri var. Tom Hanks’in aday bile olmaması şaşırtıcı denilebilir. Yönetmenin de adaylık alması bekleniyordu ama o da olmadı.

Barkhad Abdi: Hayatı boyunca oynadığı tek film Captain Philips, onunla da Oscar adaylığı aldı. Öyle zannediyorum ki bu onun için yeterlidir. En zayıf aday belki de.

Dallas Buyers Club

Matthew McConaughey’in yönetmenliğini yaptığı film 6 dalda Oscar’a aday

3) Dallas Buyers Club: LGBT’nin direk içinden geldiğini düşündüğüm yönetmen Jean Marc Vallee’nin filmi halk ve eleştirmenler tarafından fazlaca sevildi. En İyi Film Ödülü’nü alamayacak olsa da mutlaka bir iki tane ödül alacaktır. En nihayetinde bu temada filmler genelde akademiden ve diğer festivallerden destek alır. “C.R.A.Z.Y.” yönetmenin en önemli filmlerinden.

Matthew McConaughey: Son yıllarda tercih edilen aktörlerden. İlk Oscar adaylığını aldı. Bu sene Altın Küre’yi de aldığını düşünürsek, güçlü adaylardan olduğunu söylemek mümkün.

Jared Leto: Bir gün Oscar Ödülleri’nde göreceğimizi söyleseler inanmazdım. Yetenekli bir oyuncu olduğunu düşünmüyorum. Bu sene Altın Küre’yi aldı, Oscar’ı da alırsa şaşırmam ama üzülürüm.

gravity

Ülkemizde 11 Ekim’de vizyona giren Gravity 3 boyutlu bir film olarak 10 dalda yarışacak

4) Gravity: Bu senenin en beklenen filmiydi belki de. Beklentilerini büyük oranda karşıladı. Uzayda ve gerçek uzay koşullarında bir aksiyon filmi kesinlikle farklı bir deneyimdi. Zamanında Avatar’ın gördüğü ilgiden daha fazlasını hakettiği kesin. Daha derin ve teknik açıdan kusursuza yakın bir film. 10 dalda adaylık alsa da En İyi Film Ödülü’nü almaya uzak. Kurgu, sinematografi, ses gibi ödüllerde iddialı olduğunu düşünüyorum.

Alfonso Cuaron (Yönetmen): Tek çekimlerde öyle zannediyorum ki dünyada bir numara. Eşsiz bir iş yapıyor ve işçiliği her filminde hissediliyor. Altın Küre’yi aldı bu sene ama kesinlikle daha fazlasını hakediyor. Yönetmenlik dalında başa baş bir mücadele olsa da David O. Russell ya da Steve McQueen ödüle daha yakın gibi. Alfonso Cuaron’un kazanmasını isterdim. Yönetmen daha önce Children of Men’i yönetmişti.

Sandra Bullock: Cate Blanchett’in adaylığında diğer adayları konuşmak gereksiz gibi. Oyunculuk iyiydi ama akılda kalmadı. 2010’da The Blind Side’la bir Oscar almıştı. İçimden bir ses aldığı son Oscar olduğunu söylüyor.

her-film

Sıradışı bir senaryoya sahip Her 5 dalda Oscar’a aday

5) Her: En iyi film listesindeki en sıradışı film. Filmin yönetmeni Spike Jonze daha önce “Adaptation”, “Being John Malkovich” gibi filmleri yönetmişti. Filmin toplamda 5 adaylığından en önemli olanları Orijinal Senaryo ve En İyi Film Ödülü. Bence senaryo ödülünde en kuvvetli aday, En İyi Film Ödülü’nü almayacağı kesin gibi.

nebraska-film

Alexander Payne’in yönettiği Nebraska’nın orijinal senaryo, sinematografi, yönetmenlik, oyunculuk ve En İyi Film gibi önemli dallarda 6 adaylığı var

6) Nebraska: İç acıtan komedi filmlerinin yönetmeni Alexander Payne’den… Bu siyah beyaz film yönetmenin muhtemelen en az komediye başvurduğu film olarak Payne’in filmografisinde yer alacak. orijinal senaryo, sinematografi, yönetmenlik, oyunculuk ve En İyi Film gibi önemli dallarda olmak üzere 6 adaylığı var. Filmin kaliteli olduğunu düşünsem de ne yazık ki bir ödül alabileceğini düşünmüyorum

Alexander Payne (Yönetmen): Filmlerinin etkileyiciliği zamanına ve kişisine göre değişse de hayata bakış açınızı değiştirecek kadar kuvvetli bir ironiyle sunar mizahını. “Sideways”, “The Descendants”, “About Schmidt” filmleri de ona ait. Daha önce 2 tane Oscar almışlığı da var. En İyi Yönetmen Ödülü’ne aday ama ödülü kazanmaya bir hayli uzak olduğunu düşünüyorum.

Bruce Dern: 60’ların başından beri 100’den fazla filmde oynamış Bruce Dern. Daha önce 2 defa aday olsa da hiç kazanamamış. En başa baş geçecek kategorilerden birinde yarışıyor. Normalde akademi kaliteli olduğunu düşündüğü aktörlere ölmeden en az bir kez ödül vermeye çalışır ama Bruce Dern’ün ne kadar ciddiye aldındığıyla ilgili şüphelerim var.

philomena

Ülkemizde gösterime girmeyen filmin 4 dalda Oscar adaylığı var

7) Philomena: Tam anlamıyla bir Oscar filmi, aday olsun diye düşünülerek çekilmiş bile olabilir. Her halükarda aldığı alabileceği En İyi Film adaylığıdır, ödülü kazanma ihtimali yok.

Judi Dench: Daha önce bir Oscar almış, ikinciyi bu sene alma ihtimali yok. Cate Blanchett alacak.

12-Years-a-Slave-film

Oscar’ın bu sene dikkat çekici filmlerinden olan 12 Years a Slave 9 dalda Oscar adayı

8) 12 Years a Slave: Senenin en iddialı filmi. Çok büyük ihtimalle En İyi Film Ödülü’nü alacak. İçerik ve iletilen mesaj itibariyle de, konu işleniş itibariyle de muhtemelen Oscar’ın çizgisine çok yakın bir film. Çok önemli dallarda 9 tane adaylığı var. En İyi Uyarlama Senaryo Ödülü’nü de alacağını tahmin ediyorum.

Steve McQueen (Yönetmen): Daha önce sorsalar yönetmenliğinin ve cesaretinin Oscar için fazla olduğunu düşünürdüm ama ilk filmleri Hunger ve Shame’e göre Oscar çizgisine daha yaklaştı sanırım. Amerika için en gelecek vaadeden yönetmen olabilir. En İyi Yönetmen adaylığı da var, eğer akademi Steve McQueen’in ödül kazanmak için ilerleyen yıllarda daha fazla şansı olacağını düşünmezse ödülü ona verebilir ama yine de en güçlü aday değil.

Chiwetel Ejiofor: Birçok filmde gördüğümüz ama hiçbir zaman çok önemli rollerde oynamamış bir oyuncu Ejiofor. Aynı zamanda ilk adaylığı oldu, oyunculuğunun ne kadar kuvvetli olduğunu bilmesem de diğer adaylar arasında işi kolay değil.

Michael Fassbender: Steve McQueen’in değişilmez oyuncusu. İlk Oscar adaylığını aldı. Jared Leto ile yarıştığı söyleniyor. Altın Küre’de Jared Leto kazanmıştı. Fassbender’ın hakettiğini düşünsem de Leto oynadığı filmin içeriği itibariyle Oscar’a çoktan göz kırpmış.

Lupita Nyong’o: Bu senenin sürprizlerinden. 12 Years a Slave oynadığı ilk uzun metraj filmdi ve Oscar’a aday oldu. Oyunculuğu çok övüldü. Eğer ödül alırsa sürpriz olmaz.

WolfWallStreet

Leonardo DiCaprio’nun da En İyi Erkek Oyuncu dalında aday olduğu filmin 5 Oscar adaylığı var

9) The Wolf of Wall Street: Kadrosuyla, yönetmeniyle özlenen filmlerden olduğu kesin. 2’si oyunculuk olmak üzere 5 adaylığı nicelik ve nitelik olarak az buluyorum. Şahsi fikrim, akademi bu filme pek sıcak bakmıyor. En İyi Senaryo ve En İyi Film Ödülleri’ni alabileceğini düşünmüyorum.

Martin Scorsese (Yönetmen): Tek başına prestiji verilecek olan tüm Oscar’ların toplamından fazladır. Üstadı oraya En İyi Yönetmen adayı diye çağırıp ödül vermeyecekler gibi geliyor muhtemelen. Scorsese üzülür mü? Sanmam.

Leonardo DiCaprio: Daha ne yapmalı bilmiyorum. Son zamanların en iyi aktörlerinden. 4 kez adaylık almasına rağmen hiç ödül kazanamadı. Bu sene sıkı rakiplerine rağmen Altın Küre’yi aldı. Artık bu sene de ödülü alamazsa zannımca düpedüz ayıp olacak.

Jonah Hill: Ben halı saha maçına çağırmam ama onlar Oscar’a çağırıyor. Saygı duymak lazım ama kazanacağını sanmıyorum.

Leave a Reply