Sıradışı Müzisyen: Seasick Steve

Seasick Steve Amerika'da bir barda konser verirken.

Gerçek adı “Steven Gene Wold” olan Seasick Steve 1941’de Oakland, California’da doğmuştur. Bu sıra dışı adamın sıra dışı bir öyküsü vardır. Ve bu öykü sırasıyla şöyle ilerler:

Steve 1941 yılında Oakland California’da dünyaya gelir. Ebeveynleri Steve 4 yaşındayken ayrılmış ve Steve annesinin yanında yaşamaya başlamıştır. Kısıtlı olarak babasını gördüğü zamanlarda babası ona piyano çalmayı öğretmeye çalışsa da Steve başarılı olamamıştır. 8 yaşına girdiğinde büyük babasının garajında gitar çalmaya başlamış ve bunu hobi olarak devam ettirmiştir. 13 yaşına gelince Steve üvey baba dayağından usanıp evini terk etmiş ve Tennessee, Mississippi’de 1973’e kadar yollarda zor bir hayat yaşamıştır. Yük trenleriyle Mississippi’de çiftçi ve sezonluk işçi olarak “hobo” hayatı sürmüştür. Eski hayatına dair şöyle bir söz söylemiştir: “‘Hobo’lar gezen ve iş arayanlardır,’tramp’ler gezen ancak iş aramayanlar, ‘bum’lar ise ne gezer ne iş arar ve bu üçünü benden iyi bilen yoktur.”

Bu sırada bazen suçlu bazen suçsuz olarak bir kaç defa ceza evine girmiştir. Ceza evinden çıktıktan sonra 1960’da müzik sektörüne adım atan Steve, Janis Joplin ve Joni Mitchell gibi blues müzisyenleri ile stüdyo mekanikçisi olarak turlara katılmıştır. Ardından Modest Mouse grubu ile müzik yapmaya başlamış ve 1966’da ilk defa sesi halk tarafından duyulmuştur. Kısa bir süre Paris’de sokakta müzik yapıp Metro’da yaşadıktan sonra Norveçli bir yapımcı Steve’i keşfetmiş ve onu 2001 yılında Norveç’e getirip Steve’in ilk albümünü çıkarmıştır. 2006 yılında ikinci albümü olan “Dog House Music”‘i Londra’da çıkarmış ve o albümle kısa bir sürede Londra’nın TOP 10 albümlerine yükselmiştir. Her sene 1 defa onu ünlü yapan Jools Holland’ın programına katılmayı da ihmal etmemiştir.

Seasick Steve ve puro kutusu gitarı.

Steve’in Müzik Aletleri:

Steve’in kendisi gibi sıra dışı enstrümanları var. Tek telli “Diddly Bo” gitarı, 3 telli “Trace Wonder”, Morris Minor gitarı,
4 telli puro kutusu gitarı, Mississippi davul makinesi (tahta bir kutunun önünde araba plakası ve halı parçası) ve Hudson Hornet tekerlek plağı gitarı. John Deere şapkalı, keçi sakallı bu yaşlı adam müziği zevkle yaptığını her seferinde dile getirir. Bu da hayranlarının sayısını her çıktığı konserde arttırmıştır. Son olarak yakın bir zamanda Steve ve Jools Holland’ın arasında geçen bir konuşma:

Jools: Duyduğuma göre bir traktör koleksiyonun varmış. Bu doğru mu?
Steve : Aslında koleksiyon değil. Sadece 3 traktörüm var.
Jools: Peki niye traktör Steve?
Steve: Eğer bu işimden de kovulursam eski işime yani çiftçiliğe geri döneceğim.

Steve ve Jools Holland sahne arkasında.

Steve ve Jools Holland

Kaynaklar:

http://www.bbc.co.uk/radio2/shows/jools-holland/galleries/backstage/index.shtml?gp=3

http://drno-effects.com/seasick-steve/

http://en.wikipedia.org/wiki/Seasick_Steve

Leave a Reply