Hamburger. Leziz, hızlı ve ucuz. Son zamanlarda ülkemizde aşırı şekilde yaygınlaşan kimine göre dünya üzerindeki en leziz yemek. Gerçeği söylemem gerekirse bence de öyle. Bu yazıyı tamamen gerçek burgerlere adadım. Aklınıza asla Mc Donald’s ya da Burger King gibi yerler gelmesin, çünkü onlar gerçek burger değil! Gerçek burger en az 140 gram sulu ve baharatlı etden ve üstündeki değişik malzemelerden oluşur ve bu kalite kesinlikle dünyaca ünlü ve her köşe başında bulabileceğiniz burger restoranlarında aranmamalıdır! Size Türkiye sınırları içinde gidebileceğiniz ve burger’in memleketi Amerika Birleşik Devletleri’nden bir kaç yer göstereceğim.

Balboa Burgerİlk durağımız İstanbul. Türkiye’de en çok burger restoranı bulunan ilimiz. Her ne kadar genel olarak Avrupa tarafında daha çok burger restoranı bulmayı umut etsek de Anadolu tarafında daha fazla ve daha iyi yerler var. İlk restoran her ne kadar burger üzerine yoğunlaşmasa da burgerleri oldukça leziz. Bağdat caddesinde bulunan “Bi’buçuk” fazla pişmiş, sulu ve baharatı kararında burgerler sunuyor ve fiyatları da ortalama olarak fena değil. Her ne kadar İstanbul’da bir sürü burger restoranı bulunsa da çoğu aynı şekilde ve küçük burgerler yapıyor. İstanbul’da en çok beğendiğim burger restoranı küçük bir işletme; Bi’buçuk’un hemen karşısında bulunan “Balboa Burger”… Balboa Burger anlayacağınız şekilde Slyvester Stallaone’un ünlü bokscu karakteri Rocky Balboa’dan sonra açılmış. İlk restoranları San Francisco, A.B.D’de açılmış olan mükemmel bir yer. Fiyatları diğer burger restoranlarına göre daha ucuz. Gerçekten fazlasıyla doyuran, kararında pişmiş, kararında sos ve garnitür eklenmiş burgerleri, sadece patates kızarması değil, nacho gibi başka ve daha güzel bir seçenekle yiyebileceğiniz süper menüleri olan bir işletme.

İkinci durağımız Ankara. Ankara’da ne yazık ki İstanbul’daki gibi fazla seçeneğimiz yok. Ancak elimizde olan az seçenek de gayet yeterli. Birden fazla alışveriş merkezinde bulunan “Burger House” ilk seçenek. Burgerleri lezzetli ancak fiyatları pek de uygun değil. Özellikle içecek fiyatları biraz uçuk. Yine de verdiğiniz paraya değiyor. Benim kişisel favorim Gordion AVM’de bulunan “Hmbrgr”. Buradaki burgerler ucuz, leziz ve hızlı hazırlanıyor. Kendi burgerinizi kendiniz de yaratabiliyorsunuz. Bu restoranın en iyi yanlarından biri de sınırsız içecek ve patates kızartması… Neredeyse herşeyi ile mükemmel bir burger restoranı…

Louis' Lunch BurgerSon durağımız ise Amerika Birleşik Devletleri… Burada başka yerlerde bulamayacağınız leziz ve ilginç burgerler var. ABD’deki ilkDyer's Burger durağımız “Dyer’s Burger”. Dyer’s Memphis de bulunan türünün en iyi burgerlerini yapan restoran. Buradaki burgerler çok çok uzun süre yerinde duran yağda kızartılıyor. Izgara ya da mangal yerine yağda kızartılıyor. Yağın içindeki gizli maddeler yüzünden yağın yenilenmesi polis tarafından yapılıyor. Tadı mükemmel olan ve yerken hiçbir şekilde fazla yağı hissetmediğiniz bir burger. İkinci durağımız “Louis’ Lunch”. Burası bugün bildiğimiz burgerlerin doğum yeri… Louis’ Lunch New Heaven, Connecticut’da bulunuyor ve bildiğimiz burgerlardan biraz farklı… Burada burgerler tost ekmeğiyle ve ateşli çelik fırında yan yatmış bir şekilde pişiyor. İlk burger icat edildiğinde hamburger ekmeği olmadığı için tost ekmeğinde yapılmış ve burgeri ilk bulan kişinin torunu bu restoranda hala aynı şekilde burger yapmaya devam ediyor. Son durağımız ise “Old Homestead Steakhouse”. Bu restoran New York şehirinde bulunuyor ve 550 gramlık Kobe Burgerleri ile biliniyor. Etleri siyah ve plakasız bir kamyonda getirilen ve usta bir şef tarafından yapılan leziz burgerler…Old Homestead Kobe Burger

Burgerler Amerika’da, dünyada ve yeni olarak Türkiye’de ün salmış mükemmel bir lezzet. Bu lezzetleri denemediyseniz kesinlikle tavsiye ederim.

 

 

Kaynakça

-blog.mekanist.net

-www.travelandleisure.com

-marivelous.me

-www.nydailynews.com

Leave a Reply