Katy Perry’den Yeni Albüm: Prism

Katy Perry- Prism

“Teenage Dream” albümüyle dünya çapında büyük bir başarı yakaladıktan sonra 3 yıllık bir ara verip yeni albümü “PRISM” ile geri dönüş yapan Katy Perry adından yine çok söz ettirecek.

2010 yılında yayınlanan Teenage Dream albümünden çıkan 5 teklinin ve Teenage Dream’in yeniden yayınlanmış versiyonunda bulunan Part Of Me’nin de Billboard Hot 100 listesinde zirveye oturmasıyla Katy Perry bu albümden çok büyük başarı yakalayan toplam 6 tekli yayınlamış oldu. Bu da Katy’nin Michael Jackson’ın 1987’de çıkardığı Bad albümünün rekorunu kırmasını sağladı.

Bu inanılmaz başarı “Acaba Katy Perry sıradaki projesinde neler yapacak?” sorusunu akıllara getiriyor. Bu nedenle Katy’nin yeni albümü, Prism’i ele alıyoruz.

Öncelikle albümün ilk teklisinden bahsetmek istiyorum.”Roar” 10 Ağustos 2013’te iTunes’da ve radyolarda yerini aldı. Şarkı iTunes’da satılmaya başlar başlamaz zirveye oturdu, ardından da Billboard Hot 100 listesinde 1 numarayı gördü.

Katy Perry yeni albüm döneminin ilk performansını MTV Video Müzik Ödülleri’nde Roar’ı söylerek gerçekleştirdi, performans Brooklyn Köprüsü’nün altında boks ringi teması verilmiş bir platformda yapıldı. Bu performans da şarkının uzun soluklu başarısını olumlu bir şekilde etkiledi.

Katy-Perry-2013-MTV-Video-Müzik-Ödülleri

Katy Perry’nin 2013 MTV Müzik Ödülleri’ndeki çok konuşulan performansı

Katy’den yayınladığı reklam videolarındaki karanlık temadan dolayı çok daha farklı bir tekli bekliyorduk fakat yine kendi tarzına yakın olan Roar’ı yayınladı ancak şarkının yakaladığı büyük başarıya bakarsak Katy hayranlarını memnun etmiş gibi görünüyor.

Albüm tanıtımı amacıyla albümde bulunan Juicy J düeti “Dark Horse” 17 Eylül’de yayınlandı ve genel anlamda olumlu tepkiler aldı, bunu takiben 30 Eylül’de “Walking On Air” yayınlandı. İki şarkı da birçok övgü aldı, ben iki şarkının da çok iyi olduğunu ve tanıtım şarkıları olarak harcanmamaları gerektiğini düşünüyorum. Katy’nin albüm tanıtım dönemlerinin nasıl uzun ve bol tekli ile geçtiğini bildiğimiz için bu şarkılara da klip çekmesini umalım.

Katy-Perry-Prism-high-quality-promo-photo-new-CD-insert-image-6

Şimdi albümden bahsetmek istiyorum, deluxe versiyonunda 16 şarkı bulunan bu albüm, albümün ilk teklisi olan “Roar” ile açılıyor. Roar’ın sonrasında büyük bir tekli olma potansiyeli taşıyan “Legendary Lovers” geliyor. Şarkıda hem günümüz müziği hem de 90’lar pop havasını hissedebiliyoruz, ayrıca şarkıda kullanılan bazı enstrümanlar ve vokaller Afrika müziğini de aklımıza getiriyor. Eğer bir tekli olarak yayınlanırsa Katy’nin büyük başarılarının arasında yerini alacağına eminim. Sıradaki şarkı “Birthday”, maalesef aynı etkiyi bırakmıyor üzerimizde. Albümü doldurması için konulmuş bir şarkı olduğunu düşünüyorum fakat şarkı listesinde 3. Sırada olması bunu resmen inkar ediyor. Umarım dinledikçe fikrim değişir, ancak şu an kesinlikle tekli potansiyeli taşıyabileceğini düşünmüyorum.

Prism’in ikinci resmi teklisi olan ve 16 Ekim’de iTunes’da satılmaya başlanan “Unconditionally” adlı şarkı Katy Perry ile Max Martin tarafından yazılmış ve şarkının prodüktörü de Dr. Luke. Bu bilgiler şarkının çok hareketli bir hit olacağını düşündürüyor fakat “Unconditionally” çok güçlü bir ballad. Katy Perry bu şarkıda daha çok vokal yeteneği ve şarkı sözlerinin hassas olması üzerinde durmuş. Katy bu şarkı için “Bunu dinlerken herkesin kendisinden bir parça bulacağına inanıyorum.” diyor. Ben de bu şarkının herkesi kendisine bağlayıp uzun bir süre kendini dinleteceğini düşünüyorum, dünya çapında hit olacak büyük bir ballad. Bu yıl Amsterdam’da yapılacak olan MTV Avrupa Müzik Ödülleri’nde de Katy bu şarkıyı seslendirecek.

katy-perry

Katy Perry ve Max Martin tarafından yazılmış, Max Martin’in prodüktörlüğünü üstlendiği, albümdeki en eğlenceli ve hareketli şarkılardan olan “This Is How We Do” da albümdeki favorilerimden biri. “Legendary Lovers” gibi, bu şarkı da sizi ayağa kaldırıp dans ettiriyor. Şarkıyı dinlerken kendinizi Katy Perry konserinde gibi hissedebilirsiniz. Şarkının bir kısmında Katy dinleyicilerine sesleniyor, gerçekten bir konserdeymiş gibi eğleniyorsunuz. Bu şarkının da tekli potansiyeli olduğunu düşünüyorum. Yayınlandığında büyük başarı yakalama ihtimali yüksek.

Son 2 yıldır neredeyse her müzisyenle çalışmış olan Sia da bu albümde yer alıyor. Sia “Double Rainbow” adlı şarkıyı Katy Perry ile beraber yazdı ve şarkı orta tempo bir havada ilerliyor. Sia’nın parmağının olduğu çoğu şarkı genelde çok güçlü ve başarılı oluyor fakat bu sefer aynı şeyi söyleyemeceğim. “Double Rainbow”’un çok daha farklı ve adından söz ettireceğini düşünüyordum ancak albümdeki favorilerimden bile değil. Bunun yerine, “By the Grace of God” adlı ballad tüm dikkatleri üzerine çekiyor. Slov anlamında albümün en iyi şarkısı “Unconditionally” olsa da “By the Grace of God” da albümdeki en iyi slov şarkılardan biri.

Katy Perry'nin albüm tanıtımı için "Katy Perry-Prism-10-22-13" yazılı altın suyuna batırılmış bir tır Los Angeles sokaklarında gezdi.

Katy Perry’nin albüm tanıtımı için “Katy Perry-Prism-10-22-13” yazılı altın suyuna batırılmış bir tır Los Angeles sokaklarında gezdi.

Prism’in Teenage Dream’den farklı olduğunu söyleyemeceğim. Genel anlamda güzel ve kendini dinlettiren bir albüm ancak sırf albüm dolsun diye kaydedilmiş ve şarkı listesine eklenmiş şarkıların olduğunu da inkar edemeyiz. Herkesin de söylediği gibi, Prism için “Teenage Dream’in daha olgunlaşmış hali” diyebiliriz. Sonuç olarak Prism iyi bir pop albümü.

Albüm 18 Ekim 2013’te Almanya ve çevre ülkelerde yayınlandı, 22 Ekim 2013’te ise tüm dünyada satışa sunulacak.

 

Roar

 

Dark Horse

Leave a Reply