Onur Ünlü Filmi “İtirazım Var” Her Şeye Rağmen Vizyonda

Onur Ünlü harikalar yaratmaya devam ediyor desem bence hiç de mübalağa etmiş olmam. Artık Onur Ünlü deyince akla ilk gelen kelime “farklılık” oluyor çünkü her çalışmasıyla bizlere hayata farklı bir pencereden bakabilme fırsatı veriyor, hatta bununla da kalmayıp her çalışmasıyla Türkiye’ye yeni bir nefes getiriyor.

 

itirazim-var2-620x250

 

18 Nisan‘da vizyona giren, 33’üncü İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Bölümü’nde de yarışan film “İtirazım Var” da Onur Ünlü‘nün damga vuran yapıtlarından biri olacağa benziyor.  Ama gelin görün ki Türkiye’de maalesef artık alışık olduğumuz, geçerli sebepleri olmayan yasaklamalar bu filmi de etkiledi.

 

d4293d524b523424_636x350

Büşra Pekin & Serkan Keskin

 

itirazim-var

 

Filme içinde şu satırların da bulunduğu bir belge gönderildi: “Yönetmeliğin 11. Maddesi gereğince film, çocukların ve gençlerin ruh ve beden sağlığını etkileyici unsurlar, genel ahlak, insan onuru ve şiddet içermesi nedeniyle 18 yaş ve üzeri izleyici kitlesi içindir.” Filmin oyuncuları, yapımcıları ve filmi izleyen bir çok ünlü +18 gibi bir sınırın getirilmesini gerektirecek ne tek bir sahnenin ne de tek bir planın olmadığını dile getirdiler.

 

 

 

Cem Yılmaz bu durumu kendi üslubuyla değerlendirdi: “Onur Ünlü’nün filmi “İtirazım Var” sinemalarda …gidin ! 17 iseniz gitmeyin 23 sen bakın çıkın ! 5 yaşındaysanız tek başınıza gidin !”

Son olarak Berrak Tüzünataç‘ın attığı twit ilgi çekiciydi: “İtirazım Var”ı izlemiş bir seyirci olarak, nasıl ve neden+18 alabilmiş olduğunu zinhar anlamıyorum. Bu kadar dar görüşlü olmak da neymiş artık…”

 

Şimdi gelelim bu filmin içeriğine.  Son olarak “Sen Aydınlatırsın Geceyi” filmi ve “Ben de Özledim” dizisiyle kamera arkasına geçen Onur Ünlü bu kez de “İtirazım Var” isimli polisiye komedi türündeki film ile karşımızda. Etkileyici bir senaryoya sahip olan filmin baş rolünde Serkan Keskin bulunmakta ve Selman Bulut adında bir imamı canlandırmakta..Hazal Kaya, Büşra Pekin, Öner Erkan ve Osman Sonat da filmin oyuncu kadrosundaki diğer isimler…

 

20670128

Başrol oyuncusu Serkan Keskin, filmde Selman Bulut adında sıra dışı bir imamı canlandırıyor.

 

Selman Bulut, Antropoloji yüksek lisansı yapmış, saz çalıp Alevi deyişleri söyleyen ve gençken boksör olan sıra dışı bir imamdır. Bir gün camide namaz kıldırdığı sırada silah sesleri yankılanır, bir cinayet işlenmiştir. Her şey Selman Bulut’un bir dedektif misali bu cinayetin peşine düşmesiyle başlar.

Bunun yanında vizyona girdiği ilk günden, yani 18 Nisan Cuma gününden itibariyle bandrolünde bir sorun olduğu gerekçesiyle sabah seansları iptal edildi ama merak etmeyin şu an Ankara’daki bir çok sinema salonunda gösterimde.

 

1397649231_serkankeskin (1)

Filmin gala gecesinden, yönetmen Onur Ünlü ve oyuncular

 

Twitter’da #itirazimvar, #BenimdeİtirazımVar hashtagleriyle filme getirilen yaş sınırlamasıyle ilgili yorumlar yapılmaya devam ediliyor. Çok eğlenceli tiwitlerin de olduğunu söyleyebilirim. Daha fazla bir şey söylemeyeceğim, tavsiyem; iyi yönetmenle, iyi senaryoyla ve iyi oyuncularla bir bütün olmuş bu filmi kaçırmayın.

 

Leave a Reply