İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali Başlıyor!

 

Edebiyata ilgi duyan duymayan herkesin kendisine bir şeyler katmasını sağlayacak bir festivalin haberini veriyorum desem?

itef-2013-banner

 

Bu sene 5.si düzenlenecek olan İTEF yani İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali‘nin 2013 yılı teması “Şehir ve Oyun”. Seçilmiş Türk ve yabancı yazarla buluşma şansı elde edilecek olan festivalde okuma ve söyleşi etkinlikleri, edebiyat panelleri, Café Amsterdam de geceleri düzenlenecek.

30 Ekim – 3 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek olan festivalin etkinlikleri, Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi merkezli olarak Fransız Kültür Merkezi, Aziz Kedi Kitapevi ve Cezayir Resturant Konferans Salonu gibi birçok mekânda gerçekleştirilecek.

Festivalde alışılagelinmiş edebiyat sohbetlerinden ya da etkinliklerinden farklı olarak fantastik edebiyat panellerine ve masa oyunlarına da yer verilecek. Vehbi Koç Vakfı’nın ana destekçi olduğu İTEF etkinliklerinde aynı zamanda edebi kurgunun oyunla olan ayrılmaz birlikteliği ve hikâye anlatıcılığının ilkel kökenleri de yazarlar tarafından ele alınacak.

Ahmet Ümit

Ahmet Ümit

Assasin’s Creed’in yaratıcısı Patrice Désilets ve polisiye romanların usta yazarı Ahmet Ümit, İstanbul Fransız Kültür Merkezi işbirliğiyle bir araya gelerek oyun tasarımcısı Olivier Mauco’nun moderatörlüğünde kent ile ilişkilerini anlatacaklar.

Özellikle Ahmet Ümit gibi hepimizin tanıdığı, İstanbul’la ilgili birçok eseri bulunan bir yazarın ‘Beş Şehir’ festivaline katkısının büyük olacağı kesin.

 

‘Tanpınar’ın İzinde Beş Şehir’ edebiyat turu: Alberto Manguel İstanbul, Bursa, Ankara, Erzurum ve Konya şehirlerine ikişer günlük geziler düzenleyip söyleşiler yapacak ve buradaki izlenimleri,deneyimleriyle yeni bir ‘Beş Şehir’ denemesi yazacak.

manguel

Alberto Manguel

Ahmet Ümit ve Alberto Manguel’in yanı sıra Andrea Winkler, Ece Temelkuran, Franziska Gehm, Murathan Mungan, Yekta Kopan gibi birçok ünlü yazar ise bu etkinlikte yer alıyor olacak.

 

tanpinar

Ahmet Hamdi Tanpınar

Şimdi gelelim Ahmet Hamdi Tanpınar’ın kim olduğuna; Yahya Kemal ve Ahmet Haşim gibi önemli isimlerin öğrencisi ve dostu olan Ahmet Hamdi Tanpınar, edebiyatı gerçek bir sanat olarak görmüştür ve en çok da şiirlere ihtimam göstermiştir. Ona göre bir güzel sanat olan edebiyatta, boya veya ses gibi insanı ve hayatı anlatmada eksik olan unsurlar değil de en zengin araç ‘dil’ kullanılır. Tanpınar’ın birçok şiiri ve romanı bulunmakta ama bunların içinde en dikkat çekicisi ‘Beş Şehir’ isimli denemesidir. Çünkü eskiyi yeni bir bakış açısıyla aktardığı eserinde yalnızca gezi, his, sanat, estetik, kültür ve bilgi  birikimi gibi önemli noktalar üzerinde durmuştur. Ahmet Hamdi Tanpınar’ın bahsettiği beş şehir: İstanbul, Erzurum, Ankara, Bursa ve Konya’dır. Kabri, hocası ve dostu Yahya Kemal’inkinin yanında bulunmaktadır ve mezar taşının üzerinde en çok bilinen şiirinin mısraları kazılıdır:

Ne içindeyim zamanın / Ne de büsbütün dışında”.

 Detaylı bilgi için: http://www.itef.com.tr/

Leave a Reply