“Dilde yangınlar yaratmak sanatı” demiştir şiire Cemal Süreya ve şiirde kullanılmamış yeni kelimeleri kullanmış, sıradan günlük kelimelere ise farklı anlamlar yüklemiştir.

cemal-sureya-700x325

Cemal Süreya

“ÜVERCİNKA

…Burda senin cesaretinden laf açmanın tam da sırası
Kalabalık caddelerde hürlüğün şarkısına katılırkenki
Padişah gibi cesaretti o, alımlı değme kadında yok
Aklıma kadeh tutuşların geliyor
Çiçek Pasajında akşamüstleri
Asıl yoksulluk ondan sonra başlıyor
Bütün kara parçalarında
                           Afrika hariç değil”

Cemal Süreya‘nın en önemli şiirlerinden biri Üvercinka‘dır ve ilk kitabına da bu ismi vermiştir. Bu şiir ile onun kendine has şiir anlayışını biraz olsun anlayabilmek mümkündür. Üvercinka kelimesi tamamen kendisinin oluşturduğu bir kelimedir ve aslında söylemek istediği g’üvercinka’dındır.

“Peki neden kelimelerle bu kadar oynamış?” derseniz de cevabı çok basit: Cemal Süreya şiirin çağrışım gücüne inanmıştır ve şiire getirdiği yeni anlayışla kendisini en iyi şekilde ifade edebilmeyi başarmıştır.

“Halk deyimlerinin havası şiirin kanat çırpmasına imkan vermeyecek kadar dar bir havadır.” demiştir sonra da. Kelimeleri kalıplarından kurtaralım, şair kişiliğini şiire aktarabilsin istemiştir. Konuşma dilinde kullanılan kelimeleri imgelerle birleştirerek hem şiirsel açıdan okuyucuyu heyecanlandıran hem de çağrışım gücü yüksek olan şiirler kaleme almıştır.

 
“Üstü Kalsın: Cemal Süreya’nın Şiirleri” Tiyatro Oyunu

ustu-kalsin-afis

 

ÜSTÜ KALSIN

Ölüyorum tanrım

Bu da oldu işte.

Her ölüm erken ölümdür 

Biliyorum tanrım.

Ama ayrıca, aldığın şu hayat

Fena değildir…

Üstü kalsın…”

 

 

başrol üstü kalsın

Hakan Gerçek

Cemal Süreya’nın şiirlerinden ve bazı düzyazı metinlerinden oluşan tek perdelik bir gösteri. Bu oyunla birlikte, şiirlere eşlik eden müzik ile, simgelere ve çağrışımlara yer verilmiş olan sahne düzeni ile Hakan Gerçek ve Tilbe Salim, Cemal Süreya’nın büyüleyici şiirlerine can veriyor.

Pazar günü Ankara’da Odtü Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen oyunla bir kez daha tüm izleyicileri büyülemeyi başarmış olan bu oyunu takipte olun ve bu oyuna ayıracağınız iki saat ile, şiirin yani Cemal Süreya’nın hayatınıza katacağı renge izin verin.

 

cemal-sc3bcreya-hayat-kc4b1sa

Cemal Süreya imzası

 

 

 

Kaynaklar:

http://www.tiyatrogercek.com/oyun.asp?oyn=133

http://www.youtube.com/watch?v=ybhVLRTXU40

Leave a Reply