Bugün Sinema Günü: “Eyvah Eyvah 3” ve “Le passé” Vizyonda

Bu hafta türleri birbirinden çok farklı olmasına rağmen mutlaka izlenmesi gereken iki film vizyona giriyor; “Geçmiş” ve “Eyvah Eyvah 3”. Okulumuzun açılmasından önceki son hafta sonunu değerlendirmek için bence sinemaya gitmek en güzel seçim olabilir.

eyvah_eyvah_3_afis_289609395

Eyvah Eyvah 3

eyvah-eyvah_437689

“Eyvah Eyvah 3″ün galasından

Hakan Algül‘ün yönetmenliğini üstlendiği “Eyvah Eyvah 3” filminin galası geçtiğimiz günlerde büyük bir törenle gerçekleşti.

Filmin sürpriz sanatçıları Cengiz Bozkurt, Serra Yılmaz ve Teoman Kumbaracıbaşı gibi isimler. Filmdeki bir diğer sürpriz ise Ata Demirer’in İs­tan­bul Şe­hir Ti­yat­ro­la­rı sa­nat­çı­sı olan ka­yın­pe­de­ri Sel­çuk Bo­ra­k’­a verdiği papaz rolü oldu.

Ata Demirer‘in yazdığı ve baş rollerini Demet Akbağ ve Özge Borak ile paylaştığı film, kaliteli mizah anlayışı ile bizleri güldürmeye devam edeceğe benziyor. 

Ata Demirer‘in, “Bun­dan son­ra ‘Ey­vah Ey­va­h’­ın de­va­mı ol­ma­ya­cak. Bu­nu ke­sin ola­rak söy­le­ye­bi­li­rim. Bu kad­ro ile çok güzel yeni işler yap­mak is­ti­yo­rum. Ha­ya­lim­de bir İz­mir ya da Bur­sa fil­mi yap­mak var” dediğini de göz ardı etmemek gerek.

Serinin geçtiğimiz filmlerinde babasını bulan daha sonra da büyük aşkı Müjgan ile bir yuva kuran Hüseyin Badem, “Eyvah Eyvah 3” filminde çok farklı zorluklarla mücadele etmeye hazırlanıyor. Hüseyin babası ve dedesinin açtığı lokantanın artan masraflarını karşılamaya çalışırken sıkıntılı durumlara düşmüştür hatta geceleri yörenin izbe bir mekanında klarnet çalmaktadır. Hüseyin ve Müjgan çifti maddi zorluklarla boğuşurken, Hüseyin’in yol arkadaşı Firuzan ise artık gün geçtikçe daha da meşhur olan bir ünlüdür. Ancak, gün gelir bu iki dostun yolları tekrar kesişir. Firuzan ve Hüseyin’in hayatlarında zorlu bir dönem daha başlamak üzeredir.

eyv1eyv2

——————————————————————————————————————————————————–

Le passé

le passe

“The Artist” gibi önemli başarılara imza atmış bir filmin baş rolü olan Fransız sanatçı Bérénice Bejo, bugün de karşımıza “Le passé” yani “Geçmiş” filmi ile çıkıyor. Filmin yönetmeni ve yazarı İranlı bir çok ödüle sahip, “A Separation” filmi ile akıllarda yer eden sanatçı Asghar Farhadi.

“Geçmiş”, parçalanmış aileler, gizli kalmış motifler ve hızla değişen dünyada istikrara ulaşma zorlukları ile ilgili zekice bir monte dram diyebiliriz.

Hem ‘Cann Film Festivali’ hem de ‘Altın Küre Ödülleri’ne aday olan film,  Bérénice Bejo ile Cann Film Festivali’nin en iyi kadın oyuncusu ödülünü kazanmıştır. 

Karısı Marie’nin kendisini 4 yıllık bir ayrılığın üzerine çağırmasıyla Ahmad Tarhan’dan Paris’e döner. Geliş amacı sadece boşanma prosedürlerini tamamlamak olan Ahmad, Marie’nin kızı Lucie’yle son derece gelgitli ilişkisini farkeder ve bunu düzeltmek için bir şeyler yapmaya karar verir. Bu uğraşlar, eskide kalmış bazı sırların ortaya çıkmasına sebep olacaktır.

Gizem ve Dram türünde olan bu filmin IMDB puanı 8,1.

———————-

Leave a Reply