Teoman’la Müzik Ziyafeti

“Şarkılarımı yazdım, oradalar. Dinlenilirlerse, sevilirlerse, yaşarlarsa çok mutlu olacağım. Ama sadece alışkanlık nedeniyle, konserler verebilmek, oyunda kalabilmek adına savaşmayacağım, üstümü başımı kirletmeyeceğim. Ortalık çok çamurlu. Olay bu kadar aslında.”

İki yıl önce yazdığı bir mektupla müziği bırakma kararı aldığında, oldukça şaşırdığım ve müzik dünyası böylesine güçlü bir sesi ve kaliteli bir sanatçıyı kaybedeceği için üzüldüğüm bir müzisyendi Teoman. Ard arda yaşadığı ölümler nedeniyle yine müziğe sığındığını ancak bu sefer baş edemediğini, artık müziğe verebilecek yeni ürünleri olmadığını düşündüğünü dile getirmişti. Neden sadece ara vermedin diyenlere ise: “Eğer kesin bir karar vermezsem, her an kendimi kandırabilecek kadar aşığım müziğe hala. Ve bu sevgi – alışkanlık – olası bir ün ihtiyacı, beni ileride çirkinleştirecekse kendi gözümde, ben bunu reddediyorum. Kendimden çok, şarkılarıma saygımdan dolayı. Onları seviyorum ve kolluyorum bu şekilde.” diyerek cevap vermişti. Bir kesim onun müzikten uzak kaldığı bu dönemde daha sağlıklı kararlar almaya başladığını düşünürken bir başka kesim ise bu müziği bırakma olayının aslında tamamen reklam için yapılmış bir kurgu olduğunu düşünüyor hala. Bu kararın perde arkasında ne olursa olsun; kendi iç meselelerini çözmüş, biraz uzak kalmak yaramış, tazelenmiş bir Teoman olarak iyi ki yeniden karşımızda. Müziğe tekrar döndükten sonra Ankara’da Armada’da ve Kentpark’ta konserler veren Teoman, uzun bir aradan sonra ilk kez 17 Ocak’ta Ankara Jolly Joker sahnesindeydi.

IMG_3946

Teoman 17 Ocak’ta Ankara Jolly Joker’deydi.

Ekibiyle birlikte sahneye çıktığı andan itibaren kalabalık tarafından coşkulu bir şekilde karşılandı. Konsere sözü müizği kendisine ait, birçok farklı sanatçının yorumladığı, artık hepimiz için klasikleşmiş “Paramparça” şarkısıyla hareketli bir başlangıç yaptı. Daha sonra “Renkli Rüyalar Oteli”, “Rüzgar Gülü”, “Duş”, “Rapsodi İstanbul”, “Yağmur” gibi hareketli ve geçmişten hatırladığımız parçalarını seslendirdi. Her ne kadar sıkı bir hayranı olsam da bayan solistiyle birlikte söylediği, “Zamparanın Ölümü” ilk defa duyduğum şarkılarındandı. Anlattığı hikayeyle ve sevimli sözleriyle eşlik ettiğim şarkılardan oldu.

Bir şey söyledi ki bence de doğru bir bar filozofu:
“Çok kadın hiç kadındır oğlum yalnızlıktır sonu”
Kadehte yansımama baktım ayaklı bir kanıttım
Kadın dergileri testlerinde her soruya yanıttım

IMG_3951

“Ezberim kötü; ama iyi idare ettim sanırım.” diyerek espiri yaptığı çoğunlukla eski parçalarını söylediği ilk bölümden sonra kısa bir ara verdi Teoman. Geçmiş albümlerinden bir nostalji tadında herkesin oldukça keyif aldığı bir saat geçirdik.

Aradan sonra elinde gitarı tek başına çıktı sahneye bu sefer. Hafif, içimizi ısıtan bir melodi duyuldu. Hemen anladık ki “İstanbul’da Sonbahar” vakti. Klasik gitarıyla çalıp söylediği bu şarkıda, şarkının bir bölümünde de melodiyi sadece kendi ıslığıyla verdi ve seyirciden büyük alkış aldı. Hiç eskimeyen bu şarkıyla Ankara’da soğuk bir kış gecesi “İstanbul’da Sonbahar”ı yaşadık hepimiz. Yavaş ve romantik parçalardan devam ederek “Sevdim Seni Bir Kere”, “Senden Önce Senden Sonra” , “Bugün”, “Bir Damla Gözyaşı”, “İki Yabancı” gibi şarkılarını seslendirdi. Ardından en sevilen ve belki de en eski romantik şarkılardan biri olan 1998 yılındaki “O” adlı albümünden “Gemiler” şarkısı ile konsere devam etti.

Sen geçerken sahilden sessizce                                                                                                                                                                                           Gemiler kalkar                                                                                                                                                                                                                               yüreğimden gizlice.

 

IMG_3952

Teoman “İstanbul’da Sonbahar”ı söylerken

Sonlara doğru acaba söylemeyecek mi diye üzüldüğüm, aradan yıllar geçse bile her zaman severek dinlenen bir Teoman klasiği “Kupa Kızı ve Sinek Valesi”ni seslendirdi. Hep bir ağızdan eşlik ettiğimiz bu parçadan sonra kapanışı “Güzel Bir Gün” şarkısıyla yaptı.

Sorma neden niçin 
Her şey yalnızlıktan
Bak güzel bir gün ölmek için     

Konser boyunca Teoman’ın müthiş performansının yanı sıra, ekibi de mükemmel bir iş çıkarttı. Kemancısı ve saksafoncusu eşlik ettikleri şarkılarda yaptıkları sololarla seyirciyi kendine hayran bıraktı. Ara sıra dinlenmek için sahnenin arkalarına doğru kaybolan Teoman’ın yokluğunu aratmayan orkestra bu aralarda seyirciye enstrümantal bir müzik ziyafeti yaşattı. Konserde bir parça da Teoman’ın gitaristi söyledi. Eski parçalarına ağırlık verdiği konserde müziğe dönüş yaptığı parçası “Haziran”ı da seslendirmesini beklesem de o da başka bir konsere kaldı. Umarım ki Teoman’ı yakın zamanda yepyeni parçalarıyla dinleme olanağı buluruz.

IMG_3954

Şarkılarda Teoman’a eşlik eden gitaristleri

Leave a Reply