Bir Biletle Avrupa’yı Keşfedin!

Sınavlar, ödevler, yapılması gerekenler ve koşuşturmaca derken kimsenin hayır diyemeyeceği tek şey şöyle güzel bir tatil olsa gerek. Her ne kadar tatile daha üç ay kadar bir süremiz olsa da planlar yapmak, hayalini kurmak bile insana enerji veriyor. Hepimizin zaman zaman her şeyi bırakıp uzaklaşmak, uzun bir tatile çıkıp hiçbir şeyi düşünmemek, bütün yüklerimizden kurtulup hafiflemek istediği anlar mutlaka oluyor. İşte ağırlık yapacak tek şeyin bir sırt çantası olduğu, birçok kişinin gençken yapılacaklar listesine eklediği, tek bir biletle tüm Avrupa’yı gezme fırsatınızın olduğu Interrail tam da macera dolu hareketli bir tatil arayanlara göre. Tek bir bilet dedik ama bu bilet sıradan bir bilet değil. Interrail Pass, Avrupa Demiryolları’nın seyahat edenlere uygun fiyata ulaşım olanağı sağladığı bir pas bilet uygulaması. Sadece bir sırt çantası alıp istediğiniz rotayı belirleyerek gözünüzü her gün farklı bir şehirde açıp kendinizi bir kuş kadar özgür ve hafif hissedebilirsiniz. Peki nereden alırım bu bileti, nasıl çıkarım bu yolculuğa diyorsanız www.interrail.eu sitesini ziyaret edin. Buradan biletinizi online olarak alabilirsiniz. Biletinizi alırken iki seçeneğiniz var: 141 €’dan başlayan fiyatlarla alacağınız Global Pass bileti ile tam 30 ülke birden gezebilirsiniz. Eğer sadece bir ülkeyi trenle gezeceğim diyorsanız sizin için en iyi seçenek 27 ülke içinden seçim yapabileceğiniz 30 €’dan başlayan One Country Pass bileti. Elbette ki fiyatlar belirlediğiniz gün sayısına göre değişiyor.

interrail

Her şey bu kadar mı? Sadece tek bir bilet mi alacağım? diyorsanız, unutulmaması gereken bir ayrıntı: Biletiniz ikinci sınıf vagonlarda geçerli ve bilet rezervasyonunuzu kapsamıyor. Bazı trenler rezervasyon gerektirirken, özellikle hızlı trenler ve gece trenleri, bazıları gerektirmiyor. Herhangi bir sürprizle karşılaşmamak için bu ayrıntıyı da atlamamak rezervasyon  gerektiren trenler için bu işi önceden halletmek gerekiyor.

Bu fikir bana cazip geldi diyenler için daha önce bu maceraya atılmış kişilerin birçok tavsiyesi var. En önemlisi bu yolculukta sık sık yer değiştiriyor ve tüm gün geziyor olacaksınız. Interrailciler genelde gittikleri şehirlerde küçük otellerde, hostellerde kalıyorlar. Özellikle yolculuğa yazın çıkacaksanız Avrupa bu dönemde oldukça kalabalık oluyor. Önceden bir otele rezervasyon yaptırmak önemli sayılır. Kalacak yer telaşına düşmeyip kafanızın rahat olması açısından da daha güvenli… Rahat,uzun süreli yerleşecek bir otel kavramı olmadığı için, yolculuğa çıkarken yanında bütün evi taşıyanlardansanız, yanınıza alacaklarınızı tekrar gözden geçirmeniz gerekecek. Bir tane sırt çantası edinmeniz çok önemli. Çek çekli bir bavulla Avrupa’yı dolaşmanız oldukça zor olacaktır. Bir diğer önemli nokta ise yazının başında da belirttiğim gibi bu yolculuğa hafiflemek için çıkıyorsunuz. Yanınıza yer kaplayacak, ağır eşyalar almaktan kaçınmalı, temel ihtiyaçlarınıza öncelik vermelisiniz. Kıyafet seçerken işinize en çok yarayacak kıyafetleri alarak seçici davranın.

Pekâlâ, bu maceraya atılmaya karar verdikten, biletlerinizi ayarladıktan sonra geriye rotanızı belirlemek kalıyor ki bu da işin en zevkli kısmı. Hangi Avrupa ülkesini en çok görmek istiyorsunuz? Kendine özgü mimarisiyle bir Katalan şehri Barselona mı? yoksa Avrupa kültürünü buram buram hissedecğiniz tarih, lezzet ve kültür dolu şehir Paris mi? Interrail dendi mi birçok kişi yola çıkmışken Londra’dan Varşova’ya, Seville’dan Oslo’ya her yeri görmek istiyor. Ama bir ayda bu kadar şehri sindirmek biraz zor olabilir. Ayrıca bütün şehri karış karış gezmeyi de beklemeyin. Unutmayın ki vaktiniz kısıtlı. İşte size bu dar vakitte mümkün oldukça çok yer gezeceğiniz, Avrupa kültürünü yakından hissedeceğiniz tercih edilen bir Interrail Rotası:

1. Amsterdam

amsterdam

Bisikletle gezmeye çıkacağınız, yasakların olmadığı özgürlük şehri, Amsterdam

2. Paris

paris

Seine Nehri’nin kenarında bir yürüyüş yapacağınız, adına şarkılar yazılmış Champs-Elysees’de turlayıp Eifel’de şehir manzarası seyredeceğiniz, Paris

3. Madrid

madrid

İspanya’nın şahane mimarisiyle ünlü başkenti, Madrid

4. Barselona

barcelona

Kumsalında denize girebileceğiniz, gündüzleri geniş ve rahat caddelerinde alışverişin tadını çıkarabileceğiniz, akşamları ise hareketli bir gece hayatının sizleri beklediği, Barselona

5. Nice

Ucu bucağı olmayan kumsalları, serin sularıyla Fransız kenti, Nice

Ucu bucağı olmayan kumsalları, serin sularıyla Fransız kenti, Nice

6. Milano

milano

İtalya’nın modasıyla ünlü kenti, Milano

7. Com0

como

Muhteşem doğal manzarasıyla Como Gölü

8. Venedik

venedik

Yaklaşık 400 köprüyle birbirine bağlanan kanallar şehri, Venedik

9. Floransa

İtalya'da görmeden geçilmeyecek güzellikler şehri, Floransa

İtalya’da görmeden geçilmeyecek güzellikler şehri, Floransa

10. Roma

roma

İtalya’ın gözbebği, muhteşem tarihi şehir dokusuyla, Roma

Leave a Reply