Türk edebiyatının yetiştirdiği en büyük şairlerden biri olan Nazım Hikmet’in senaryosunu yazdığı “Hanene Huzur Dolsun” ve “Sevdalı Bulut” Filmleri Canlandırma Festivali’nde ilk kez seyirci ile buluşuyor.“Sevdalı Bulut”da sevdikleri uğruna kendini feda etmek durumunda kalanların yaşamı,  “Hanene Huzur Dolsun”da ise üç savaş dönemiyle barış mücadelesi ve her şeyin insanın kendi elinde olduğu anlatılıyor.

  sevdali_bulut_-4

Nâzım  Hikmet’in hayatının son yıllarında, SSCB’de yaşarken senaryosunu yazdığı bu filmler şairin 111. doğum yıl-dönümü ve 50. ölüm yıl dönümü olan 2013 yılında M. Melih Güneş’in araştırması sonucu gün yüzüne çıktı. Rus canlandırma sanatçıları Victor Nikitin ve Igor Nikolayev’in yönettikleri 1962 yapımı Hanene Huzur Dolsun, Mir Domu Tvoemu ve Anatoly Karanovich ve Roman Kachanov’un yönettiği  1959 yapımı Sevdalı Bulut Vlyublennoe Oblako filmleri 24 – 28 Nisan’da İstanbul’da İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde, 16 – 19 Mayıs’ta ise Ankara’da Kore Kültür Merkezi’nde seyirci ile buluşacak.

8630998197_816674720e

Canlandırmalar Festivalinde A.B.D., Hırvatistan, Tunus, Portekiz, Mısır, Çin, Brezilya, Rusya, Yunanistan, Bulgaristan, Polonya, Güney Kore ve İngiltere’nin yanı sıra Türkiye’den filmler de perdeye yansıyacak.

Canlandıranlar Derneği tarafından, Puruli Kültür Sanat’ın işbirliğiyle gerçekleştirilen Canlandıranlar Festivali’ni 24 – 28 Nisan’da İstanbul’da İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde, 16 – 19 Mayıs’ta ise Ankara’da Kore Kültür Merkezi’nde ücretsiz takip edebilirsiniz.

Takip etmek için:

Leave a Reply