Dilek Türkan ve İncesaz Yollarını Ayırdı

Ne yazık ki geçtiğimiz hafta İncesaz Grubu, Dilek Türkan ile yollarını ayırdığını resmi Twitter ve Facebook hesapları üzerinden duyurdu. Dile kolay 2 albüm… 8 yıl sonra et ile tırnak gibi olan bu ikili ayrıldı.

in

İncesaz resmi Twitter hesabından Dilek Türkan ile yollarını ayırdıklarını duyurdu

 

Dilek Türkan İncesaz’dan Ayrıldı

Dilek Türkan ve İncesaz yollarını ayırdıklarını resmi Twitter ve Facebook hesaplarından geçtiğimiz hafta takipçilerine duyurdu. Solo çalışmalarına devam edeceğini vurgulayan başarılı sanatçı resmi twitter hesabından şunları yazdı: Uzun zamandır solistligini yaptıgım İncesaz Grubu ile yollarımızı ayırdık. Herkes için hayırlı olması dileği ile… Bundan sonra farklı projeler ve solo çalışmalarım devam edecek, nefes aldıkça müziğe devam… Hayranlarını üzen bu ayrılık Dilek Türkan’ın yeni projelerinin gelecek olması haberi ile adeta gönüllere su serpti.

İncesaz Grubu ise yine resmi Facebook ve Twitter hesaplarında yollarını ayırdıkları Dilek Türkan’ı desteklemeyi sürdüreceklerini belirtirken yeni albümlerinin müjdesini şu sözlerle verdiler: Sevgili İncesazseverler, 2 albüm ve 8 yıldır şarkılarımızı paylaştığımız değerli solistimiz Dilek Türkan’la yollarımızı ayırdık. Bundan sonraki müzik hayatında ve yeni projelerinde Dilek’i sevgiyle dinlemeye ve desteklemeye devam edeceğiz. Bekleyenler için ekleyelim, yeni albümümüzün çalışmalarına devam ediyoruz. İnşallah 2013 sonbaharında sizlerle paylaşmış olacağımızı umuyoruz. İncesaz’ın yeni solisti daha belli değil ama şu boşlukta Bora Ebeoğlu ile çalışacaklar gibi görünüyor.

dilek-türkan-incesazdan-ayrıldı

Dilek Türkan

Bunu hemen hemen bütün İncesazseverler büyük bir üzüntü ile karşıladılar. Biliyoruz ki İncesaz ilk kurulduğunda Cengiz Onural, Derya Türkan ve Murat Aydemir ‘den oluşan 3 kişilik bir gruptu. Daha sonra gruba diğer sazendeler eklendi. Bir süre solistsiz çalışan grup, bazı projeler için Sezen Aksu, Zuhal Olcay, Leman Sam gibi sanatçılarla çalışsa da ilk defa 2. albümleri olan Eylül Şarkıları‘nda solist olarak Melihat Gülses ile çalıştılar. Sonra yine enstrümantal bir albüm çıkaran grup 4.albümlerinde Derya Türkan’ın eşi Dilek Türkan ile çalıştılar. Dilek Türkan O günden bu güne gönüllerde taht kurdu.

Peki neden Dilek Türkan bu kadar benimsendi?

İlk başta onun ses güzelliği, makam ve müzik bilgisi (kendisi İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nı  2.likle bitirmiştir) İncesaz ile çalışmaya gayet müsait idi. Bence Derya Türkan’ın eşinin olmasının da büyük bir etkisi oldu. Bu durum biz İncesaz severlere, İncesaz’ın aile ortamını da hissetme imkanı yarattı. Onlar bir gruptan ziyade bir aile gibiydiler ammavelakin bu birliktelik ne yazık ki sona erdi.

 

Umuyorum ki yine İncesaz ile Dilek Türkan’ı bir arada ortak bir projelerde görmek nasip olur.

Eminim ki bu fotoğrafı tüm İncesazseverler özleyeceklerdir.

in2

Yazımı Dilek Türkan’ın solo seslendirdiği, Birol Yayla’nın Son Osmanlı Yandım Ali filmi için yazdığı “Sensiz” adlı şarkıyı paylaşarak bitiriyorum:

http://www.youtube.com/watch?v=v6ezErv_Ntc

 

Leave a Reply