popup

Bilkent Senfoni Orkestrası XX. Sezon Açılış Konserleri için 4 Ekim Cuma günü saat 20:00 da bize ayrılan yerimize geçtik. Diğer konserlere nazaran salon biraz daha doluydu. Konserin programı ise şu şekildeydi.

B. Smetana | Moldau
G. Mahler | Büyülü Çocuk Kornosu No.7 “Ren Masalı”
A. Dvorak | Rusalka, Ay Şarkısı
A. Dvorak | Annemin Öğrettiği Şarkılar, Op.55 No.4
G. Mahler | Rückert Lied No.3 “Kayboldum Dünyadan”
G. Mahler | Senfoni No.4, Sol majör

İlk eser olan “Moldau” yu besteci Smetana sağırken hazırlamıştır. Tek notasını bile duymadan hazırladığı bu şarkıda, Smetana bir nehrin coşkusunu, bu nehrin ormanlardan geçerkenki güçlü akıntısını ve ay ışığının ona aks etmesini konu edinmiştir. Giriş parçası için gayet uygun seçilmiş bir eserdi. İkinci eserde gayet şık olan kırmızı elbisesi ile Klara Ek sahnede idi. Klara Ek kuşkusuz çok billur bir sese sahip. Yalnız benim ondan ziyade dikkatimi çeken; sanatçı parçasını seslendirirken başka alemlere dalıyor, sanki şarkıyı yaşıyor. Gözleri ile gerek uzaktaki sevgiliye gerekse gökyüzündeki aya bakıyor gibiydi. Aynı zamanda jest ve mimiklerini harika kullanıyor. Annemin Öğrettiği Şarkılar, Ay Şarkısı, Ren Masalı derken konserin ilk yarısı su gibi akıp geçmişti. Salon Klara Ek ve şef Işın Metin’i alkışlarken, şef Metin bir jest yapıp “Klara Ek 2. yarının sonunda tekrar bizimle beraber olacak  ama şimdi yine bir parça seslendirsin mi?” diye sorunca herkes alkışlarıyla “Evet” diye haykırdı. “Hangi parça” diye sorunca da salondan tereddütsüz tek bir cevap çıkmıştı: Rusalka” 

1381960_169718403233516_1413534234_n

Konserin ikinci yarısında ise Mahler’in 4. Senfonisi’ni dinledik. Sahnede oturarak konseri bizimle beraber dinleyen Klara Ek, yine kendini müziğe kaptırmış bambaşka bir dünyada idi. Bana ve sorduğum kişilere göre konserin ikinci yarısı ilk yarısına nazaran biraz daha sönük geçti. Şimdi sizlere konser arasında konser hakkında konuşma fırsatı bulduğum diğer izleyicilerin kısa kısa yorumlarını aktarıyorum.

1)Belçika Askeri Ataşesi: “Klara Ek, inanılmaz,harikulade. Ben bu parçaları diğer sanatçılardan da takip ediyorum ama o en iyisi. Konser kesinlikle mükemmel. Rusalka üzerine söyleyecek söz yok.”

2)Öğretim Üyesi: “Klara Ek mükemmel bir performans sergiledi. En beğendim parça ise Rusalka. Giriş parçası, bestekar sağır olduğu için olsa gerek çok inişli çıkışlı bir eserdi.”

3)Öğrenci: “Solistin sesi harika. Rusalka hakkında yorum yapmak istemiyorum çünkü o parça beni çok duygulandırıyor. Işın Metin ise her zamanki gibi karizmatik.”

Leave a Reply