Gördüğünüze Değil Algıladığınıza İnanın: Seul Trick Eye Müzesi

face-vase

iki siyah yüz-beyaz vazo illüzyon örneği.

Göz yanılsaması ya da bilimsel adıyla “optik illüzyon” kavramına hepimiz fiziksel temelleriyle hakim olmasak da, “profilden iki kişi mi yoksa beyaz vazo mu” sorusuna birçoğumuz aşinayızdır. Bilimsel olarak “bir nesnenin görsel olarak algılanan hali ile nesnel gerçekliğinin farklı olması” olarak tanımlanan bu ilginç durum, Güney Kore’nin başkenti Seul’deki bir müzenin ana temasını oluşturuyor! “Trick Eye” ya da “Trick Art Museum” adıyla bilinen bu müzedeki eserlerin tamamı, göz yanılması oluşturmak amacıyla özel olarak üretilmiş.

Müzede sergilenen resimler, ziyaretçilerin biçim estetiğini öğrenmeleri, hayal güçleri ve yaratıcılıklarının sınırlarını deneyimleyebilmeleri için “Trompe-l’œil” (Fr. “göz yanılsaması”) tekniği ile 2 ya da 3 boyutlu olarak vücuda getirilmiş. Sanatseverlerin, eserleri yalnızca izlemektense eserin içine girerek onun bir parçası haline gelmelerini mümkün kılan bu teknik, müzenin kuruluş felsefesini olan “sanatı ve bilimi harmanlamak ve ziyaretçilere, sanatın arkasındaki bilimsel yapıyı göstermek” amacına hizmet etmekte.

Body-7_Trick-Eye-Museum-Seoul

Işık düzeninin ziyaretçilerin fotoğraf çekmeleri için en uygun şartları sağlayacak şekilde ayarlanmış olması ise kayda değer bir diğer ayrıntı. Tarih, romantizm, lüks, geleneksel, başyapıtlar gibi farklı konu başlıklarıyla düzenlenen yapıtların bir parçası olmak isteyen ziyaretçiler, birbirinden renkli ve eğlenceli tabloların bir parçası haline geldikleri eşsiz anları fotoğraf makineleri ile ölümsüzleştirmek için adeta birbirleriyle yarışıyorlar.

9-1000x500

Seul metro ağının ikinci hattı üzerindeki Hongik Üniversitesi İstasyonu’ndan yürüme mesafesinde olan müzede, aynı bilet kapsamında bir buz müzesi de ziyaretçilerin ilgi ve beğenisine sunuluyor. Buzdan heykellerin sergilendiği bu dondurucu bölümde, girişteki görevlilerin verdiği kalın battaniyelere sarınmak bile yeterli olmuyor. İglolardan (Eskimo buz evleri) Noel baba heykeline varıncaya dek bir çok buzdan objenin hayat bulduğu bu sıra dışı sanat galerisinde, fiziksel şartların zorluğu nedeniyle uzun süre vakit geçirmek pek mümkün değil.

Küçük sayılabilecek bir müzeler kompleksi olan Trick Eye’da, bir de “Aynalar Labirenti”nin bulunduğunu duymak sizi şaşırtmasın! Labirentin hemen girişindeki “Koşmayın” uyarısının ne anlama geldiğini, kapıdan girdiğiniz anda nerenin ayna nerenin koridor olduğunu karıştırmaya başlamanızdan anlıyorsunuz. Biraz hızlı hareket ettiğiniz anda bir aynaya çarpmanız işten bile değil! Tamamı aynalarla kaplı küçücük bir labirentte bir süre dolaştıktan sonra çıkış kapısını bulduğunuzda ise gerçek-yanılsama kavramlarının ne kadar iç içe geçtiğini anlamak gerçekten ilginç bir deneyim.

Yıl boyunca her gün 9.00-21.00 saatleri arasında açık olan Trick Art Museum, turistlerin yanı sıra Korelilerin de oldukça ilgi gösterdikleri bir sanat yuvası. Müzenin giriş ücreti ise yetişkinler için 15.000, çocuklar için 12.000 Kore won’u. Sanatı seyirci olarak değil de eserin içinde solumak istiyorsanız, buyurun görsel illüzyonun maharetli ellerine!

423059_10101840965187824_40289130_n

 

 

Kaynaklar:

http://trickeye.com/English/what_eng.html

http://www.visitseoul.net/en/article/article.do?_method=view&m=0004003002006&p=03&art_id=46360&lang=en&tab=info

Leave a Reply