“Merakımı cezbetmiştiniz zaten, şimdi ise dikkatimi çektiniz…”

ABD’nin şiddet kültürünü beyazperdeye taşımasıyla meşhur yönetmeni Quentin Tarantino, geçtiğimiz haftalarda vizyona koyduğu filmle yine kendinden bahsettirmeyi fazlasıyla başardı. En iyi film de dahil olmak üzere toplam 5 dalda Oscar ödüllerine aday gösterilen filmin yönetmeni filmiyle ilgili şu açıklamalarda bulundu; “Sanırım sanatsal açıdan kariyerimin zirvesindeyim. Becerilerimi bu seviyeye çıkarmak ve bu seviyede bir hırsı yakalamak için çok çalıştım. Bu film kesinlikle benim yeni Everest Dağım.” Senaryosu kadar kadrosuyla da gündeme damgasını vuran filmin başrolünü  Jamie Foxx oynarken yardımcı erkek oyuncu görevini başarıyla üstlenen Christoph Waltz Altın Küre ödüllerinde bu daldaki ödülü evine götürmüş aynı zamanda Oscar ödüllerine de adeta göz kırpmış ve adaylığını koymuş. Filmde bir diğer dillerden düşmeyen performansta hiç şüphe yok ki Leonardo Di Caprio’ya ait. Tarantino, Calvin Candie rolüne daha yaşlı birini hayal etse de senaryoyu okuduğu anda bu karaktere hayran kalan Di Caprio, Tarantinoyu ikna etmeyi başarmış ve rolünü hatasız yerine getirmiş diyebiliriz. Akıllarda kalan diğer bir isim olan Samuel L. Jackson’ın da filme büyük bir katkısının olduğu su götürmez bir gerçek olsa gerek. Filmin konusunu ise şöyle özetlemek mümkün;

Amerikan İç Savaşı’dan 2 sene öncesinde, Güney bölgesinde geçen film Köle Django’nun Alman asıllı ödül avcısı Dr. King Schultz ile yolunun kesişmesiyle başlıyor. Django, eski efendisini ölü ya da diri ele geçirmek isteyen Schultz ile anlaşmaya varır ve özgürlüğü karşısında Brittle kardeşleri kendisine getirme sözü verir. Görev başarıyla tamamlanır ama ikilinin yolları ayrılmaz; Schultz ve Django beraber Güney’in en çok aranan suçlularının peşine düşerler… ‘Avlanma’ hünerini her geçen gün geliştiren Django’nun artık tek bir hedefi vardır: köle ticareti yüzünden kaybettiği eşi Broomhilda’yı bulmak ve onu kurtarmak… Bu hedef onları kötü şöhretli “Candyland” çiftliğine ve çiftliğin sahibi olan Calvin Candie’ye götürecektir.

Sinemanın dahi çocuğu, Oscarlı Quentin Tarantino’nun uzun süre üzerinde çalıştığı Spagetti Western türündeki bu film IMDB’den 8.6 puan almış  ve IMDB Top 250 listesine de kendine 46. Sırada yer bulmuş. 1 Şubat 2013 tarihinde vizyon hayatına merhaba diyen film her ne kadar beğenilse de filmin sonunun tahmin edilebilir olması sebebiyle eleştiriye uğradı. Fakat görsel efektler ve oyunculuklar sayesinde bu ufak ayrıntı sinemaseverlerin pek gözüne batmamış olsa gerek ki eleştiriden çok övgüye layık görüldü. Meraklıları için fragmana ise buradan ulaşmak mümkün:

 

Leave a Reply